Umowa podpisana, mogą wiercić!

10 samorządów, w tym Otwock, podpisało umowy na dotacje do odwiertów pozwalających zlokalizować złoża wód geotermalnych. Miasto dostanie na ten cel z budżetu państwa ponad 11,4 mln zł

ARTUR KUBAJEK

O tym, że na terenie Otwocka mogą być podziemne źródła gorącej wody, mówiło się już na początku XXI wieku. Zwracał na to uwagę ówczesny radny miasta Marian Pokrywka. W 2005 roku powstała nawet prognoza pozyskania energii geotermalnej w Otwocku, która mówiła o pokaźnych pokładach wód geotermalnych drzemiących pod powierzchnią miasta. Dokument trafił jednak na półkę. Dopiero w poprzedniej kadencji ponownie wrócono do tego tematu. Marian Pokrywka przekazał dokumenty ówczesnemu przewodniczącemu Rady Miasta Otwocka, a obecnemu prezydentowi Jarosławowi Margielskiemu, który podjął próby zainteresowania tym tematem władz centralnych. – Przyznam szczerze, że dość sceptycznie podeszłam do tego pomysłu, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że przez tak wiele lat nic się w tym temacie nie wydarzyło. Jednak jak widać po działaniu i determinacji prezydenta Margielskiego, warto wracać do pomysłów, nawet tych sprzed kilkudziesięciu lat – przyznaje w rozmowie z „Linią” poseł Anita Czerwińska.

W czwartek, 12 sierpnia, w Teatrze Miejskim im. S. Jaracza w Otwocku odbyła się uroczystość podpisania umów między resortem klimatu i środowiska a 10 gminami na sfinansowanie wykonania otworów geotermalnych na ich terenach. Uczestniczyli w niej m.in.: minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, wiceministrowie klimatu i środowiska Ireneusz Zyska i Piotr Dziadzio, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Maciej Chorowski, posłanki Anita Czerwińska i Ewa Kozanecka, starosta otwocki Krzysztof Szczegielniak oraz przedstawiciele samorządów otrzymujących dofinansowanie.

W gronie beneficjentów znalazło się również miasto Otwock, które w ramach ogólnopolskiego programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” otrzymało z NFOŚiGW ponad 11,4 mln zł.  – To wielki dzień dla Otwocka, wielki dzień dla rozwoju źródeł odnawialnych w naszym mieście! Geotermia niesie ze sobą olbrzymi potencjał nie tylko w wykorzystywaniu energii z nieograniczonych pokładów geotermalnych. To także szansa na rozwój turystyczny i leczniczy. Dla Otwocka to przede wszystkim szansa na powrót do uzdrowiskowych korzeni, które niegdyś sławiły nasze miasto – mówił podczas podpisywania umów prezydent Jarosław Margielski. – W podpisaniu umowy uczestniczy pan Marian Pokrywka, otwocki radny w latach 2003-2005, który był inicjatorem tego przedsięwzięcia. Cieszę się, że dzięki determinacji, pracy i zaangażowaniu wielu osób udało się zrealizować coś, co jeszcze kilkanaście lat temu brzmiało jak niedorzeczność. Dziś, po wielu staraniach, staje się to faktem! Dziękuję ministrowi klimatu i środowiska Michałowi Kurtyce oraz poseł Anicie Czerwińskiej za wsparcie dla Otwocka, które w wymierny sposób pozwala na wykorzystanie potencjału znajdującego się na terenie miasta – dodał.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sfinansuje kwotą 229,2 mln zł wykonanie otworów geotermalnych w 15 miej-scowościach na terenie całego kraju. Celem projektu jest poszukiwanie i rozpoznanie wód termalnych oraz opracowanie dokumentacji hydrogeologicznych dla tych lokalizacji. Przedsięwzięcia te pozwolą zbadać i ocenić zasoby wód termalnych, które mogą stać się lokalnymi zasobami dla produkcji energii cieplnej, a nawet docelowo elektrycznej.

Otwór Otwock GT-1

po spełnieniu swojej roli badawczej najprawdopodobniej zostanie zaadaptowany jako otwór eksploatacyjny wód termalnych. Będzie źródłem ciepła dla projektowanej ciepłowni geotermalnej współpracującej z miejską siecią ciepłowniczą. Efekt ten jest możliwy do osiągnięcia, gdyż na terenie niżu polskiego już wcześniej były wykonywane otwory ujmujące wody termalne z otworów jury dolnej, co pozwoliło potwierdzić i udokumentować zasoby. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wody termalne ujęte za pomocą otworu Otwock GT-1 będą miały również właściwości lecznicze i z powodzeniem da się je wykorzystywać do celów balneologicznych. Według analizy Państwowego Instytutu Geologicznego w Otwocku na głębokości 1,6 km istnieją bardzo duże pokłady trzeciorzędowych wód geotermalnych o wysokiej jakości. Ich szacowana temperatura wynosi od 40 do 45 stopni. Próbny odwiert zostanie wykonywany na terenie skweru rtm. Pileckiego (dawna Zieleń Miejska).

10 thoughts on “Umowa podpisana, mogą wiercić!

 • 17 sierpnia 2021 o 12:17
  Permalink

  No to komenda będzie się trzęsła 🙂

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2021 o 16:11
  Permalink

  „pic na wode”, znacie to powiedzenie ? 🙂

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2021 o 16:54
  Permalink

  Niestety z wody o temperaturze 45o nie da się wykorzystać bezpośrednio jakoś źródła dla ciepłowni albo elektrowni. Natomiast 11,4 mln zł pewnie wystarczyłaby na wymianę wszystkich kopciuchów w Otwocku.

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2021 o 20:35
  Permalink

  Jeszcze kilkanaście lat temu były takie opracowania, ale dotyczyły raczej Karczewa.
  Mam nawet takie zapiski.
  Miąższość utworów wodonośnych 25 m 75 m
  Temperatura w stropie 30-35°C 40-45°C
  Mineralizacja 10 g/dm³ 50 g/dm³
  Wydajność 40 m³/h ~ 100 m
  Tak więc nie wiem, gdzie w końcu są te wody.

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2021 o 20:54
  Permalink

  Otwock Toruniem Mazowsza. Innymi słowy gorąca Wenecja:)

  Odpowiedz
 • 19 sierpnia 2021 o 08:03
  Permalink

  Jak wywiercicie, powstaną dziury, w które woda po opadach będzie wpływać. Problem z zalewaniem Otwocka po ulewach rozwiązany 🙂

  Odpowiedz
 • 19 sierpnia 2021 o 12:14
  Permalink

  40-45C? To będzie taki sam problem jak w Toruniu – utopione miliony, a wodę trzeba podgrzewać gazem, aby uzyskać odpowiednią temperaturę. Solanka w Toruniu ma 61C a sieć ciepłownicza wymaga temperatury 130C.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Geotermia_Toru%C5%84

  Pozorowane działania.

  Odpowiedz
 • 20 sierpnia 2021 o 20:59
  Permalink

  Geotermia prosze sobie wyliczyć oszczędności geotermii Torun, przy uzysku energii rocznie 81GWh, po jednym roku maja zwrot z inwestycji. Niech wiercą, nie bez powodu jak Rosjanie wychodzili z Polski zabrali ze sobą dokumentacje wykonanych odwiertów. Trzymam kciuki i może za 10 lat dostaniemy status zdrojowy. Popieram pomysł.

  Odpowiedz
  • 22 sierpnia 2021 o 11:14
   Permalink

   Skąd te dane, czy z uczelni Rydzyka? Proszę podać źródło.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.