Zapowiedzi kulturalne 20-27 sierpnia

 

OTWOCK

Dzień japoński

W piątkowe popołudnie, 20 sierpnia Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z kulturą Japonii

Odbędą się tam m.in. pokazy kaligrafii i tradycyjnych strojów, będzie też zaprezentowana japońska ceremonia parzenia herbaty, którą poprowadzi studentka japonistyki Julia Caba. Na zakończenie Iwona Świerklasa przedstawi swój tomik wierszy pt. „Odcienie Fudżi”, inspirowanych obrazami Hiroshige Andō, jednego z najbardziej znanych XIX-wiecznych japońskich malarzy.

PBP, ul. Pułaskiego 3a, piątek, 20.08, godz. 12-18, wstęp wolny

 

Śladami dawnego getta

W tym tygodniu minęła 79. rocznica zagłady getta w Otwocku. Częścią obchodów jest niedzielny „Spacer po nieistniejącym mieście”

Uczestnicy ruszą śladami tzw. getta środkowego, położonego po wschodniej stronie linii kolejowej. Tu miały swoją siedzibę między innymi Rada Żydowska, Ośrodek Zdrowia „TOZ” i posterunek żydowskiej Służby Porządkowej (Policji Getta). Historyczną wycieczkę poprowadzi nieoceniony w tej materii Sebastian Rakowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka. Dzięki uprzejmości Centrum Taubego po raz pierwszy uczestnicy spaceru będą mogli skorzystać z bezprzewodowych zestawów słuchawkowych.

Zbiórka 22 sierpnia o godz. 16 na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Samorządowej.

 

Rytmy prosto z Kuby

W niedzielę, 22 sierpnia w parku miejskim wystąpi The Cuban Latin Jazz, formacja znana już otwockim melomanom

Pod koniec wiosny sezon koncertów plenerowych rozpoczynał przed otwockim teatrem właśnie zespół The Cuban Latin Jazz. Jego liderem jest urodzony w Hawanie kontrabasista Roland Abreu. Grupa proponuje fuzję muzyki jazzowej i latynoskiej – rytmów kubańskich, afrokubańskich, salsy i muzyki klasycznej. Gościnnie z zespołem wystąpi fenomenalna kubańska wokalistka Yaremi Kordos.

Park miejski, niedziela, 22.08, godz. 18

 

JÓZEFÓW

Improwizowany koncert

Astra Moderna to awangardowa grupa założona przez muzyków z Otwocka, Józefowa i Warszawy. Zagrają dla nas w niedzielę, 22 sierpnia w ramach cyklu Letnie Koncerty Ogrodowe

Nazwa zespołu wydaje się znajoma? Kojarzymy ją z nazwami szczepionek na koronawirusa. Zespół powstał w czasie pandemii, ale sama nazwa zrodziła się w lipcu 2020 roku, gdy te szczepionki nie były jeszcze znane. Ciekawy przypadek… Astra Moderna to formacja zdecydowanie awangardowa, opierająca się na improwizacji i transie. Ta muzyka zdaje się nie mieć początku ani końca. Czy to próba artystycznego wyrażenia emocji związanych z tym trudnym i przedziwnym czasem, w jakim przyszło nam żyć? A może to po prostu dobra zabawa muzyków, którzy mieli szczęście trafić na podobnych sobie eksperymentatorów? Usłyszymy ich w następującym składzie: Maciek Wilski – klawisze, ukulele; Jakub Ganczewski – gitara elektryczna; Marcin Fijałkowski – perkusja; Romek Adamiec – elektronika, bity; Marcin Ciempiel – bas.

Plenerowa scena MOK, niedziela, 22.08, godz. 18, wstęp wolny

 

KARCZEW

Muzyka w pałacu

Przed nami przedostatni w tym roku koncert z cyklu Klasyka na leżakach. W najbliższą niedzielę, 22 sierpnia zagrają Julia i Stanisław Łopuszyńscy

Julia Łopuszyńska jest harfistką. Jej brat Stanisław gra na klawesynie. Swój duet nazwali Harp & Chords, co tłumaczone z angielskiego oznacza dosłownie harfa i akordy. Rodzeństwo gra razem od 2012 roku i odniosło wiele sukcesów, także indywidualnych. Julia jest laureatką ponad 20 ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, ma za sobą występy w kraju i poza jego granicami, m.in. w Hongkongu. Grywa także z Orkiestrą Kameralną Amadeus. Stanisław Łopuszyński również ma na koncie wiele laurów, jest chociażby finalistą konkursu Studencki Nobel 2017 w kategorii sztuka. Artysta ukończył nie tylko szkołę muzyczną, lecz także podyplomowe studia menedżera muzyki i jest koordynatorem oraz organizatorem wielu koncertów i festiwali.

Pałac Bielińskich, niedziela, 22.08, godz. 17, wstęp wolny

 

CELESTYNÓW

Zabawa pod chmurką

Niedzielna Letnia Scena Muzyczna przy hali sportowej będzie obfitowała w występy kabaretowe i ciekawe koncerty. Gwiazdami są Katarzyna Pakosińska i Marcin Sójka

Końcówka wakacji obfituje w Celestynowie w ciekawe wydarzenia. Tym razem w programie są występy uwielbianej artystki kabaretowej Katarzyny Pakosińskiej, której zaraźliwy śmiech zna cała Polska. Zagra też zespół ludowy Podbielanki, a na finał obdarzony niesamowitym głosem Marcin Sójka, zwycięzca IX edycji programu „The Voice of Poland”. Na najmłodszych czekają darmowe dmuchańce i konkursy z nagrodami.

Hala sportowa, niedziela, 22.08, godz. 17, wstęp wolny

 

WIĄZOWNA

Muzyka z Jamajki

Koncert Jah Chwasta Jaraj to kolejna muzyczna propozycja ekipy z baru Reggae nad Świdrem. Polecamy w sobotni wieczór, 21 sierpnia

Jah Chwasta Jaraj to pochodzący z Wrocławia wokalista, nawijacz i tekściarz poruszający się w stylistyce reggae/dancehall. Od wielu lat aktywnie uczestniczy w organizowanych w Polsce imprezach. Przez kilka lat był frontmanem formacji SeeYah, z którą w 2018 roku wydał debiutancki album „Reggaebilitacja”. Na swoim koncie ma mnóstwo zagranych koncertów z czołowymi wykonawcami polskiej i zagranicznej sceny, takimi jak: Mesajah & Riddim Bandits, Vavamuffin czy GA-GA Zielone Żabki.

Reggae nad Świdrem, ul. Mlądzka 32, sobota, 21.08, godz. 20, wstęp wolny

 

WAWER

Spacer historyczny w Aninie

WCK Anin poleca w sobotnie popołudnie, 21 sierpnia spacer z przewodnikiem zatytułowany „Po starym Aninie”

Anin jest urokliwym osiedlem w dzielnicy Wawer, które powstało na początku XX w. na dawnych terenach dóbr wilanowskich hrabiego Ksawerego Branickiego. Nazwa pochodzi od imienia żony Branickiego – Anny. Te ziemie słynęły ze wspaniałej przyrody, w tym lasów. Obecnie ponad 300 hektarów tej leśnej oazy jest rezerwatem przyrody im. Króla Jana Sobieskiego. Anińskie ulice są pełne anegdot i wspaniałej historii. Część z nich poznamy podczas sobotniego spaceru. W programie: znani mieszkańcy Anina, perełki architektury, ciekawostki i anegdoty. Przewodnikiem będzie Bartosz Błażej Mildner.

WCK Anin, ul. V Poprzeczna 33, sobota, 21.08, godz. 16

 

Radość pełna muzyki

Ania Sama & The Party is Over wystąpią w łączonym koncercie w filii Wawerskiego Centrum Kultury w Radości w sobotę, 21 sierpnia. To będzie jedno z ciekawszych muzycznych wydarzeń sierpnia na linii otwockiej

Ania Sama, czyli Anna Maciejczyk, na co dzień mieszka i pracuje w Krakowie. Jest właściwie amatorką. Jej przygoda z muzyką, a dokładnie ze śpiewaniem, zaczęła się dość późno, już w dorosłym życiu. Jest autorką słów i melodii. Stawia na autentyczność i melodie płynące prosto z serca, dlatego są one tak pełne emocji. Jej czuły, czasem metaliczny głos, potrafi wydobyć z mroku nawet najbardziej zdołowanych słuchaczy.

Wraz z Anią Samą w Radości zagra katowicka formacja The Party is Over. To niezwykle uzdolniony duet stawiający na mroczną i zadziorną elektronikę połączoną z oryginalnym, mocnym i czarnym głosem wokalistki. Daria Ryczek i Michał Wajdzik wcześniej realizowali się w solowych projektach, ona jazzowych i soulowych, on rockowych. Siły połączyli w 2016 roku i stworzyli nową, rozpoznawalną jakość.

WCK Radość, ul. Powojowa 2, sobota, 21.08, godz. 19, wstęp wolny

 

Klasyka w plenerze

Falenickie Towarzystwo Kulturalne zaprasza na ostatni tegoroczny koncert w ramach tego letniego cyklu. W sobotę, 21 sierpnia posłuchamy przebojów musicalowych

Musical to gatunek, który z reguły albo się kocha, albo nienawidzi. Dla wielu widzów trudny do zaakceptowania jest fakt, że bohaterowie nagle zaczynają śpiewać i tańczyć. To takie nierzeczywiste. Z drugiej strony czyż magia teatru i kina nie służy właśnie temu, by nas od rzeczywistości oderwać? W wieczorze musicalowym wystąpią studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina kształcący się właśnie w tej wokalnej specjalności. Ich opiekunem jest Tomasz Krezymon. Będą to: Anna Urbanowicz, Anna Ksionek, Przemysław Niedzielski, Paulina Mogielska, Angelika Kurowska oraz towarzyszący im zespół instrumentalny w składzie: Paweł Stankiewicz – gitara, Paweł Bomert – gitara basowa, Szymon Linette – perkusja, Tomasz Krezymon – fortepian.

WCK Falenica, ul. Walcownicza 4/6, sobota, 21.08, godz.19, wstęp wolny

 

Oblicza miłości

Niedzielny koncert Oli Bilińskiej w ogródku Kinokawiarni Falenica jest częścią tamtejszych obchodów 79. rocznicy zagłady falenickiego getta

Koncert pt. „Lilbelid” jest projektem mającym upamiętnić wydarzenia historyczne na terenie Wawra (95. rocznicę otwarcia sanatorium im. W. Medema w Miedzeszynie i 79. rocznicę zagłady getta) oraz pokazać nurt w muzyce współczesnej inspirowany kulturą żydowską. Usłyszymy pieśni miłosne w języku jidysz układające się w opowieść o różnych odcieniach i obliczach miłości, a także teksty kilku żydowskich poetów. Wystąpią: Ola Bilińska – śpiew, syntezator, gitara elektryczna, moogerfooger delay; Edyta Czerniewicz – wiolonczela, głos; Kasia Kolbowska – harfa celtycka, głos; Sebastian Witkowski – gitara basowa, sampler, klawisze.

Stacja Falenica, ul. Patriotów 44a, niedziela, 22.08, godz. 18, wstęp wolny

 

Rock poetycki

WCK Radość zaprasza na niedzielny koncert zespołu Tr-aktor, pt. „Wycieczka do Świdra”. Usłyszymy m.in. wiersze Gałczyńskiego w rockowej oprawie

Tematem piosenek jest historia letnisk nad rzeką Świder. To opowieść o ludziach, którzy tłumnie przyjeżdżali kolejką wąskotorową nad Świder, by wypoczywać. Tytułowy utwór „Wycieczka do Świdra” K.I. Gałczyński napisał w 1949 roku, został on opublikowany na łamach „Przekroju”. Ten i inne teksty mistrza zainspirowały zespół Tr-aktor. Powstała osobista muzyczną wersja „Wycieczki do Świdra”. Udało się stworzyć materiał na płytę w wyjątkowym klimacie, oddający ducha nie tylko tamtych, lecz także obecnych lat. Liderem grupy jest aktor i wokalista Arkadiusz Głogowski. Towarzyszą mu: Krzysztof Kozłowski – gitara, Maciej Błaszczyk – pianino, Batłomiej Sędek – perkusja, Artur Miszczuk – bas.

WCK Radość, ul. Powojowa 2, niedziela, 22.08, godz. 19, wstęp wolny

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.