Więcej za wodę i ścieki

Od środy, 18 sierpnia mieszkańcy Józefowa będą płacić więcej za wodę i ścieki. Decyzją władz miasta cena metra sześciennego wody wzrośnie o 50 gr, a opłata za ścieki będzie wyższa o 23 gr.

ARTUR KUBAJEK

W ubiegłym tygodniu Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie zatwierdziło nowe stawki za wodę i ścieki zaproponowane przez władze Józefowa. Tym samym mieszkańcy będą płacić więcej za usługi miejskiej spółki Hydrosfera. Po wprowadzonej podwyżce za metr sześcienny wody trzeba będzie zapłacić 5 zł 52 gr (wcześniej 5 zł 02 gr – wzrost o 50 gr), a za metr sześcienny ścieków 6 zł 84 gr (przed podwyżką 6 zł 61 gr – wzrost o 23 gr). Podane stawki uwzględniają dopłaty z budżetu miejskiego do odbioru ścieków z gospodarstw domowych i zawierają 8 proc. podatku VAT.

– A miało być taniej! – komentują na portalach społecznościowych mieszkańcy Józefowa. – I jest taniej! Opłata za ścieki będzie wyższa o 23 gr w stosunku do obecnej – wzrośnie z 6 zł 61 gr do 6 zł 84 gr za metr sześcienny, ale wciąż będzie niższa o 1 zł 26 gr za metr sześcienny niż przed wybudowaniem oczyszczalni – podkreślają władze Józefowa.

Samorządowcy wyjaśniają, że stawki za dostawę wody nie były podwyższane od 2012 roku, a za odbiór ścieków – od 2015 roku. „Jednak w ciągu tych dziewięciu lat koszty gospodarki wodno-ściekowej wzrosły nieporównywalnie. Złożyły się na to podwyżki cen za energię elektryczną, wzrost płacy minimalnej, wzrost cen materiałów do produkcji i transportu oraz inflacja” – czytamy w urzędowym komunikacie.

Stawki za dostarczanie wody i odbiór ścieków są zatwierdzane przez Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie (krajowy regulator) co trzy lata. – W tym roku do Wód Polskich wpłynęło 2548 wniosków taryfowych, w tym aż 94 proc. to wnioski o wzrost cen za wodę i ścieki – informuje Urząd Miasta w Józefowie.

Nadal nieznana jest nazwa firmy, która będzie odbierać i wywozić z terenu Józefowa odpady komunalne, a to oznacza, że nie są znane również nowe stawki opłat. Władze Józefowa nie ukrywały, że z wynikiem przetargu wiążą duże nadzieje na obniżenie kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów. Jak udało się nam ustalić, władze miasta wprawdzie wybrały najkorzystniejszą ofertę, ale w wyniku wniesionego przez jednego z oferentów odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej umowa nie została jeszcze podpisana. Obowiązująca umowa, która była ważna do końca lipca, została przedłużona do 31 sierpnia. 

2 thoughts on “Więcej za wodę i ścieki

 • 23 sierpnia 2021 o 14:48
  Permalink

  A za śmierdzącą rurę przy mostku na Świdrze kto zapłaci ? A może przekierować ją do mieszkania genialnego projektanta ?

  Odpowiedz
 • 23 sierpnia 2021 o 16:09
  Permalink

  A ludzie lykaja te obietnice jak pelikany Wlodarze zawsze jak mowia ze będzie taniej to oznacza tylko podwyzki najpierw podatki smiecie teraz woda i nieczystości brawo jak tak dalej pójdzie zastali jozefow murowany bedzie drewniany 👏 Wy rządzący

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.