Wspomnienie: Krzysztof Gralik (1965-2021)

Był wieloletnim prezesem Fundacji Europa 112; głównym specjalistą ds. zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Otwocku. Krzysztof doskonale znał tematykę bezpieczeństwa, zagrożenia związane ze zmianami cywilizacyjnymi i klimatycznymi. Aktywnie im przeciwdziałał poprzez edukację – szkolenia, konferencje i debaty.

Realizował unijny projekt „Budowa zintegrowanego systemu ostrzegania i alarmowania ludności przed zjawiskami katastrofalnymi i zagrożeniami dla powiatu otwockiego”. Przy wdrażaniu tego systemu z ramienia Fundacji Europa 112 prowadził instruktaż i szkolenia. W praktyce system ten okazał się niezwykle przydatny dla miejskich i gminnych samorządów w czasie pandemii COVID-19.

W ramach realizowanych przez fundację projektów współorganizował debatę „Bezpieczeństwo wspólną sprawą – perspektywy i wyzwania”, która odbyła się w Teatrze Miejskim im. S. Jaracza w Otwocku. Jako jej uczestnik przybliżył osobom biorącym w niej udział długą listę lokalnych zagrożeń, zwłaszcza tych związanych z terroryzmem w szkołach i miejscach publicznych.

Krzysztof był współautorem poradnika dla szkół „Uczmy się żyć bezpiecznie”, będącego zbiorem praktycznych porad i wskazówek wymaganych w oświacie. Poradnik został wydany zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej pod nazwą „Bezpieczna szkoła”.

W 2013 r. współpracował z PIRB (Polskim Instytutem Rozwoju Biznesu), CPI (Centrum Promocji Informatyki), FDRL/MISTiA (Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej/Małopolskim Instytutem Samorządu Terytorialnego i Administracji). Jako ekspert fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) brał udział w programie Polska Pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych, którego celem było podniesienie skuteczności działań samorządów oraz służb ratowniczych regionów Gurii i Samcche-Dżawachetii (Gruzja) w sytuacjach reagowania na katastrofy naturalne i wypadki komunikacyjne.

W ramach tego programu Fundacja Europa 112 zaprezentowała historię straży pożarnej w Polsce oraz omówiła funkcjonowanie Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie otwockim.

Jako członek fundacji był zagorzałym zwolennikiem projektów edukacyjnych, wspierania ludzi z pomysłami, promowania działań mających na celu wychowanie następców, szczególnie w Ochotniczych Strażach Pożarnych. Organizował w fundacji sesje warsztatowe dla podmiotów ratowniczych, których głównym celem było jak najefektywniejsze wykorzystanie w sektorze pozarządowym zagadnień i trendów globalnych w zakresie bezpieczeństwa oraz znalezienie rozwiązań minimalizujących zagrożenia.

Aniela Niemiec,
Fundacja Europa 112

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.