Zbiorniki retencyjne na Meranie

Władze Otwocka planują zlecenie dokumentacji budowy co najmniej dwóch zbiorników retencyjno-rekreacyjnych. Mają mieć łącznie ok. czterech hektarów powierzchni i powstaną w okolicy góry Meran w Otwocku-Jabłonnie.

SYLWIA WYSOCKA

Budowa zbiorników retencyjnych to jedna z zapowiedzi władz samorządowych, na realizację której czekają mieszkańcy Otwocka. Rada miasta właśnie zrobiła pierwszy krok, żeby przybliżyć się do jej spełnienia. Podczas sesji w czwartek, 19 sierpnia radni zgodzili się jeszcze w tym roku przeznaczyć 50 tys. zł na sporządzenie dokumentacji budowy zbiorników. Kolejne 350 tys. zł na tę inwestycję zaplanowane jest w wieloletniej prognozie finansowej na 2022 rok.

Zbiornik retencyjny to sztuczny akwen, który powstaje np. na rzece dzięki zaporze tamującej odpływ wody. Jego zadaniem jest magazynowanie wody w okresach nadmiaru, np. podczas ulewnych deszczy, i umożliwienie wykorzystania jej w okresie suszy. Duże zbiorniki retencyjne powstają na największych rzekach, zazwyczaj na terenach górskich. W ramach tzw. małej retencji zbiorniki tworzy się poprzez spiętrzenie wód na niewielkich rzekach czy potokach, w kanałach i rowach. I właśnie takie zbiorniki chcą budować władze Otwocka najpierw po to, żeby pomóc mieszkańcom np. Jabłonny Wschodniej, których działki są podtapiane.

Pierwszy etap to zaprojektowanie zbiorników. – Kwota 50 tys. zł, którą zamierzamy wydać w tym roku, to pieniądze na projekt i otrzymanie wszelkich niezbędnych decyzji, bo będziemy realizować to zadanie w ramach specustawy – tłumaczył podczas komisji budżetu i finansów we wtorek, 17 sierpnia prezydent Jarosław Margielski. – To będą dwa zbiorniki pod górą Meran – jeden w miejscu dawnego jeziora Czyste, drugi na terenie okresowego rozlewiska, które pojawia się przed tą górą. Przewidywana wielkość pierwszego zbiornika wynosi ok. półtora hektara, a drugiego ok. dwóch i pół hektara . Łącznie zajmą powierzchnię ok. czterech hektarów. Docelowo chcemy pogłębić miejsca pod zbiorniki o ok. pięć i pół metra. Grunt spoisty warstwy nieprzepuszczalnej chcemy wykorzystać do uszczelnienia akwenów – tłumaczy prezydent Otwocka.

Zgodnie z zapowiedziami Jarosława Margielskiego zbiorniki będą miały bardzo dużą pojemność. – Pierwotnie do jeziora Czystego był doprowadzony rów zbierający wody z pól położonych w okolicy Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz rów wzdłuż ogródków działkowych. Teraz do rozlewiska przed górą Meran doprowadzamy m.in. wody z odwodnienia, które wybudowaliśmy w ulicy Niezapominajki – informuje prezydent, który podkreśla, że zbiorniki będą miały kilka funkcji. – Ich celem jest zatrzymanie wód opadowych, retencjonowanie ich przy górze Meran, żeby nie obciążać kanału południowego. W okresach intensywnych opadów kanał działa pod ciśnieniem, jest przepełniony, a dodatkowe skierowanie tam wód spod Meranu powoduje, że jest jeszcze mniej sprawny. Zamysł jest też taki, by zbiorniki retencyjne pełniły również funkcję rekreacyjną i były dostępne przez cały rok. Aby tak się stało, nawet w okresach bardzo suchych głębokość zbiornika powinna wynosić ok. półtora metra do dwóch metrów – zwraca uwagę prezydent.

Na pytanie, czy zbiorniki powstaną w przyszłym roku, prezydent odpowiada: – W tym roku w ramach specustawy powodziowej planujemy zlecenie wykonania dokumentacji projektowej oraz uzyskanie wszelkich niezbędnych decyzji i pozwoleń polegających na wywłaszczeniu gruntów pod inwestycję. Proces ten może potrwać do półtora roku. Wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie robót planujemy w 2023 roku – podkreśla prezydent. – Inwestycja jest bardzo ważna w kontekście uregulowania stosunków wodnych Jabłonny, Świerku i znajdujących się nieopodal ogródków działkowych „Meran”. Należy podkreślić też istotną funkcję turystyczno-rekreacyjną planowanego przedsięwzięcia, odwołującą się do lat świetności naszego miasta, gdy Meran był jednym z symboli Otwocka-uzdrowiska i miejscem rekreacji i spędzania wolnego czasu nie tylko przez otwocczan – dodaje.

W ramach prac projektowych miasto chce zaprojektować zbiornik na rowie południowym w okolicach ul. Stawowej, który zatrzyma nadmiar wody m.in. z okolic Świerku. Akweny pod Meranem to początek tego typu inwestycji.

Następny zbiornik ma powstać na Świdrze. Prezydent Margielski poinformował, że gdy tylko uda się domknąć projekt pod Meranem, czyli wyłonić wykonawcę i rozpocząć projektowanie, zwróci się do rady miasta o kolejne pieniądze na budowę zbiornika retencyjno-rekreacyjnego w okolicy rzeki Świder
w miejscu, gdzie płynie on pod trasą nr 801. – Najpierw musimy zrealizować najpilniejszą potrzebę, później chcemy uruchomić kolejne działania – zapowiada prezydent.

– Otwarte zbiorniki wodne to rzecz, której w naszym mieście bardzo brakuje – podkreśla. l

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.