Chcemy nawiązać do uzdrowiskowych korzeni Otwocka

O rozwoju geotermii w Otwocku, szansie dla miasta i spodziewanych korzyściach dla mieszkańców z prezydentem JAROSŁAWEM MARGIELSKIM rozmawia Sylwia Wysocka.

W czwartek, 12 sierpnia Otwock jako jeden z kilkunastu samorządów z całej Polski podpisał umowę na dotację na wykonanie odwiertu geotermalnego. Udało się pozyskać 11 mln 400 tys. zł. Są już pieniądze na odwiert, więc jaki będzie przewidywany harmonogram najbliższych działań związanych z ich wykorzystaniem?
– W najbliższym czasie będziemy przygotowywać procedury przetargowe na wyłonienie wykonawcy w zakresie nadzoru i dozoru geologicznego. Następnie miasto ogłosi przetarg na wyłonienie podmiotu, który wykona odwiert na głębokość ok. 1,65 km. Harmonogram przewiduje zakończenie prac w 2023 roku. Prace przy samym wykonaniu odwiertu powinny rozpocząć się w przyszłym roku.

W którym konkretnie miejscu na terenie dawnej Zieleni Miejskiej zostanie przeprowadzony odwiert? Czy lub w jakim zakresie teren zostanie wyłączony z użytkowania dla mieszkańców? Czy miejsce odwiertu będzie jednocześnie docelowym punktem ewentualnego wydobycia i wykorzystania wód termalnych?
– Według mapy odwiert ma zostać wykonany w miejscu, które nie będzie wymagało wycinki drzew. Całość zaplecza budowy związanej z wykonywanymi pracami nie powinna przekroczyć 5000 metrów kwadratowych, czyli niecałe 50 proc. obecnego terenu dawnej Zieleni Miejskiej. Mowa tutaj oczywiście o zajęciu terenu na czas wykonywania odwiertu. Przyszłe wydobycie i wykorzystanie wód powinno zostać zlokalizowane w promieniu 300 metrów od wykonanego odwiertu. Wstępnie planuję, aby w najbliższym sąsiedztwie, w granicy zrewitalizowanego parku, powstała pijalnia wód mineralnych dla mieszkańców.

Na czym miasto opiera założenia, że w Otwocku występują pokłady wód geotermalnych? Czy istnieje ryzyko, że temperatura wody może być zbyt niska, parametry, np. zasolenie, nieodpowiednie, a wydajność źródła zbyt mała, żeby mogło zostać wykorzystane?
– Rozpoznanie geologiczne terenu Mazowsza, na którym znajduje się m.in. Otwock, jest bardzo dobre. Państwowy Instytut Geologiczny wykonał szereg szczegółowych analiz w tym zakresie. Warstwy litologiczne okresu trzeciorzędu charakteryzują się ciągłością, co daje bardzo duże prawdopodobieństwo w zakresie osiągnięcia zakładanych parametrów wydobywanych wód.

Co konkretnie będzie przedmiotem badań i analiz przeprowadzonych w trakcie odwiertu?
– Po dowierceniu się do trzeciorzędowej warstwy wodonośnej będziemy wykonywać próbne pompowania, badając wydatki złoża. Poddamy analizie skład fizykochemiczny i temperaturę wydobytej wody. Te badania dadzą nam odpowiedzi pod kątem przyszłego wykorzystania wody do celów ciepłowniczych, balneologicznych (kąpiele lecznicze) i jako mineralne wody pitne.

Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby wody nadawały się do wykorzystania?
– Odwiert, który wykonamy, musi zapewniać wydobycie odpowiedniej liczby metrów sześciennych wody na godzinę, czyli spełniać wymagane wydatki. Poza tym istotne będą wyniki analiz wspomnianego już składu fizykochemicznego i temperatury wydobywanej wody.

Jakie mogą być korzyści dla Otwocka i jego mieszkańców z odkrycia w badanym miejscu pokładów wód geotermalnych o odpowiednich parametrach? Czy mogłoby to wiązać się z nowymi inwestycjami miejskimi lub w sektorze prywatnym?
– Wody geotermalne chcemy wykorzystywać jako mineralne wody pitne – z tym działaniem oczywiście będzie wiązała się kolejna inwestycja miejska w postaci pijalni wód mineralnych, która będzie zlokalizowana bezpośrednio przy parku miejskim w Otwocku. To działanie umożliwi nam wystąpienie o ustanowienie obszaru ochrony uzdrowiskowej w Otwocku, co będzie wiązało się ze wzrostem atrakcyjności naszego miasta, a także powrotem do uzdrowiskowych korzeni Otwocka. Wedle już przyjętych szacunków wody geotermalne będą nadawały się do balneologii, czyli kąpieli leczniczych. W przyszłości umożliwi to budowę kompleksu basenów leczniczych.

Ponadto jedną z głównych funkcji odwiertu jest wykorzystanie energii geotermalnej do celów ciepłowniczych. Jeżeli po wydobyciu wód przeprowadzone badania potwierdzą nasze przewidywania co do temperatury, mineralizacji i wydatków, to wspólnie ze spółką Geotermia Polska sp. z o.o. i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będziemy chcieli zawiązać spółkę Geotermia Otwocka produkującą ciepło z zielonej energii na potrzeby mieszkańców miasta z wykorzystaniem węzłów ciepłowniczych, którymi dysponujemy. Od razu zaznaczę, że zakładana temperatura 45 stopni Celsjusza będzie doprowadzona do dolnego wymiennika ciepła w zespole pomp ciepła, które będą podnosiły temperaturę wody w obiegu ciepłowniczym do 85-90 stopni.

Równolegle z wykonywaniem zakładanego odwiertu będziemy chcieli wykonać drugi, głęboki na 280 metrów odwiert, który umożliwi dowiercenie się do pokładów wody oligoceńskiej i jej wydobycie, byłaby ona dostępna za darmo dla wszystkich mieszkańców. Na to również mamy przygotowaną dokumentację projektową.

Czy odkrycie wód geotermalnych na terenie dawnej Zieleni Miejskiej spowoduje, że mogą tam powstać baseny termalne? Pytam w kontekście planów budowy basenu na działce u zbiegu ul. Kraszewskiego i ul. Batorego. Czy miasto realizowałoby te dwie inwestycje?
– Obecnie priorytetem jest budowa krytej pływalni, której wstępna lokalizacja jest wytypowana przy skrzyżowaniu ulic Batorego i Kraszewskiego. Na ten cel otrzymaliśmy środki rządowe w wysokości 4 mln zł. Staramy się o kolejne dofinansowanie, które umożliwi rozpoczęcie tej wyczekiwanej przez wszystkich mieszkańców Otwocka inwestycji. Natomiast po wykonaniu odwiertu i badań podejmiemy decyzję w sprawie basenów w okolicach dawnej Zieleni Miejskiej. Zaznaczam, że są to niezależne od siebie inwestycje.

Jaki jest scenariusz na wypadek potwierdzenia właściwości leczniczych badanych wód – powrót miasta do statusu uzdrowiska, obszaru ochrony uzdrowiskowej?
– Oczywiście. Dostęp do mineralnych wód pitnych i budowa pijalni dadzą asumpt do ustanowienia obszaru ochrony uzdrowiskowej w Otwocku. Chyba żadne działanie nie wpisuje się bardziej w nawiązanie do uzdrowiskowego charakteru naszego miasta. Podkreślenie walorów przyrodniczych i leczniczych Otwocka to niesamowicie ważny krok w kierunku odbudowy tego, z czego nasze miasto niegdyś słynęło.

Czy są jakieś potencjalne zagrożenia wiążące się z wykorzystaniem wód geotermalnych?
– Geotermia to nieskończone źródło zielonej energii, czyli nieinwazyjnej dla środowiska, przez co nie ma żadnego ryzyka, że to przedsięwzięcie będzie miało negatywny wpływ na nasze otoczenie. Musimy jednak spodziewać się uciążliwości przy wykonywaniu samego odwiertu, a będzie to trwało ok. trzech miesięcy.

Geotermia równa się rozwój?
– Niewątpliwie. Geotermia to rozwój w kierunku miasta uzdrowiska; impuls, na który nasze miasto czekało od dawna. To jeden ze strategicznych projektów, nad którym pracowałem, gdy byłem przewodniczącym Rady Miasta Otwocka. Bardzo dziękuję za zainicjowanie tych działań panu Marianowi Pokrywce, byłemu radnemu Otwocka. Cieszę się, że koncepcja pana Pokrywki, która przeleżała w szufladzie ok. 15 lat, w końcu doczeka się realizacji.

6 komentarzy do “Chcemy nawiązać do uzdrowiskowych korzeni Otwocka

 • 27 sierpnia 2021 o 10:51
  Permalink

  A co z ulicą Pułaskiego i Ślusarskiego? Po nich nie da się jeździć i obiecywane były remonty. Czy teraz miasto będzie czekało na remont do zakończenia odwiertów?

  Odpowiedz
  • 30 sierpnia 2021 o 17:21
   Permalink

   Ulicą Pułaskiego i Ślusarskiego nie da się przejść bo mimo złej nawierzchni kierowcy grzeją aż miło. Nikt nie myśli i nie zwalnia na zakręcie wjeżdżając w Pulaskiego czy Ślusarskiego. Mieszkańcy ulicy Jaremy czują się zagrożeni za każdym razem gdy muszą przekroczyć Pułaskiego. Strach posyłać dzieci do szkoły a przejścia dla pieszych brak.

   Odpowiedz
 • 28 sierpnia 2021 o 11:17
  Permalink

  Gdyby nie obecny prezydent Otwocka to Otwock nadal byłby skandalicznie zaniedbaną Wiochą Obok Torów.

  Odpowiedz
  • 31 sierpnia 2021 o 01:21
   Permalink

   A co, nie jest ??

   A te wody to mrzonki (brednie).

   I nawet gdyby byly – to co wtedy ? Nagle w 80% szeptny Otwock stanie sie Kitzbühel, Biarritz albo Davos ? 🙂
   Nie wspominajac o mentalnosci 90% ludnosci……….

   No i o poteznej konkurencji (wielki wybór dzisiaj). Wy naprawde myslicie i wierzycie w swietlana „sosenkowa” przyszlosc Otwocka jako estetycznego, atrakcyjnego, ekskluzywnego kurortu ? Albo cos wypiliscie, albo slepi jestescie !

   Bylo (bylo naprawde ? watpie), minelo. To se ne vrati.

   Odpowiedz
 • 30 sierpnia 2021 o 12:39
  Permalink

  Otwock jest skandalicznie zaniedbaną wioską obok torów i nic tego nie zmieni…
  geotermia, baseny, odwierty… z dotacji czyli z pieniędzy których tu nie ma i nie będzie
  marzenia o geotermii to dzielenie skóry na niedźwiedziu, już raz obiecano gaz łupkowy
  jeśli w Otwocku powstaną te „bajery” i tego nie będzie jak tego utrzymać
  Był autobus L46…? był tylko pół roku bo miasta nie było na niego stać a teraz takie bajki pan prezydent opowiada… marzyciele

  Odpowiedz
 • 31 sierpnia 2021 o 01:26
  Permalink

  „i jako mineralne wody pitne” Do ust bym tego nawet nie wzial.

  Syfiasta Wisla, kaluze, bloto, bagna, wszedzie stojaca woda, dziurawa kanalizacja, burdel w sprawie oczyszczalni itd.

  A pozat tym jeszcze cos uszkodzicie i to dopiero bedzie. Nie do naprawienia.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.