Zapowiedzi kulturalne (27 sierpnia do 2 września)

OTWOCK

Blues w pubie

Re Pub wraca do organizowania koncertów. W sobotni wieczór, 28 sierpnia zagra tam formacja Blue Birds

Stary, dobry blues ma w Otwocku pokaźne grono wielbicieli. Z pewnością zainteresuje ich występ rockowo-bluesowego zespołu Blue Birds. To grupa przyjaciół, których połączyło zamiłowanie do muzyki. Na razie grają covery takich klasyków jak: The Doors, The Police czy Rolling Stones, ale pracują również nad własnym materiałem. Być może usłyszymy próbkę tych autorskich utworów.

Re Pub, sobota, 28.08, godz. 20.30, wstęp wolny

 

Męskie Granie

Transmisja finałowego koncertu Męskie Granie prosto z Żywca, wyświetlana na dużym ekranie, to propozycja na sobotę, 28 sierpnia

Męskie Granie jest jedną z najpopularniejszych ogólnopolskich tras koncertowych. Biorą w niej udział czołowi polscy muzycy i twórcy sztuk wizualnych. Pierwsza odsłona projektu miała miejsce w 2010 roku, ale ze względu na roczną przerwę spowodowaną pandemią w tym roku odbywa się jej 11., a nie 12. edycja. Dwa finałowe koncerty zaplanowano jak zawsze w Żywcu. Ten ostatni możemy oglądać w Otwocku jako transmisję live. Zagrają nietuzinkowi artyści: Krzysztof Zalewski, Ralph Kaminski, Natalia Przybysz i Kaśka Sochacka.

Park miejski, sobota, 28.08, godz. 18-20

 

Spektakl, koncert i silent disco

Oto weekendowe propozycje Miejskiego Ośrodka Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku na zakończenie wakacji

W piątkowy wieczór, 27 sierpnia na scenie Teatru Miejskiego im. S. Jaracza w Otwocku odbędą się warsztaty z improwizacji dla amatorów chcących spróbować sił w tej wymagającej, ale ciekawej dyscyplinie aktorskiej. Ich zadaniem będzie odgrywanie scen inspirowanych historiami, które wydarzyły się w Otwocku. Obowiązują zapisy. Początek o godz. 20.

W niedzielę, 29 sierpnia w ostatnim parkowym koncercie zagra formacja Chill Jazz Cafe, która zaserwuje nieco jazzowych standardów i covery znanych utworów w nowych, lekko jazzowych aranżacjach. Zespół tworzą absolwenci Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach: Paweł Piecuch – śpiew, Przemysław Wojsław – pianino, Wojciech Ruciński – bas. Koncert rozpocznie się o godz. 18.

Wieczór zakończymy imprezą pod hasłem Silent disco na Scenie Pod Jaraczem. To stosunkowo nowa forma rozrywki, ale jej zasady są chyba powszechnie znane. Jest to zabawa taneczna, która nie narusza ciszy nocnej, ponieważ jej uczestnicy słuchają muzyki wyłącznie na słuchawkach. Początek o godz. 19.

 

JÓZEFÓW

Piknik przy ICSiR

Piknik i festyn na zakończenie wakacji organizuje Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji w Józefowie. Przybędą nawet ułani

W sobotę, 28 sierpnia przy ul. Długiej 44 będzie się działo. ICSiR w Józefowie zaprasza na halę i teren przyległego parkingu na imprezę integracyjną dla dzieci, rodziców i opiekunów. Zabawa rozpocznie się o godz. 10, przez cały dzień będzie tam trwała wyprzedaż garażowa. W godzinach od 11 do 14 będzie można oglądać spektakle dla dzieci, wziąć udział w warsztatach garncarskich, zabawach z animatorami, zobaczyć pokaz zwierząt egzotycznych i gigantyczne bańki mydlane. Nie zabraknie również tak lubianych przez maluchy dmuchanych zjeżdżalni i trampolin.

ICSiR, ul. Długa 44, sobota, 28.08, godz. 10-17, wstęp wolny

 

Letnie Koncerty Ogrodowe

Tańce i śpiew z różnych stron świata zaprezentują energetyczne panie z ekipy Kobiety Pro 50+ z Józefowa. Będzie to muzyczna podróż do wielu egzotycznych zakątków świata

Józefowska grupa zrzesza dojrzałe kobiety, pełne pomysłów i energii, chcące brać udział w różnorodnych aktywnościach. Ważnym elementem ich działań są występy na scenie. Przede wszystkim śpiewają i tańczą. W niedzielę zabrzmią egzotyczne rytmy, zagości taniec i śpiew, a tuż po koncercie panie z grupy Kobiety Pro 50+ zapraszają na wspólną potańcówkę pod chmurą w rytm muzyki DJ-a Wita.

Plenerowa scena MOK, niedziela, 29.08, godz. 18, wstęp wolny

 

KARCZEW

Spektakl w pałacu

Do Otwocka Wielkiego wracają „Pałacowe intrygi” – widowisko plenerowe opowiadające fragment z życia właścicieli pałacu Bielińskich. Zaplanowano dwa spektakle

Przedstawienie autorstwa Adama Klima przygotowano specjalnie dla Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. To widowisko z gatunku płaszcza i szpady, w którym przeplatają się wątki miłości, zdrady i wielkiej polityki, oparte na historycznych wydarzeniach. Miały one miejsce w pałacu na początku XVIII wieku, gdy córka właściciela, piękna Marianna Dönhoffowa z Bielińskich, została oficjalną metresą króla Augusta II Mocnego. Spektakl nawiązuje formą do barokowych przedstawień, a tłem dla aktorów są fasady pałacu i jego otoczenie. Występują: Magdalena Herman-Urbańska, Krzysztof Nowik, Ewa Kabsa, Tomasz Kowol, Bożena Furczyk, Maciej Łysakowski i Damian Kamiński.

Zaplanowano dwa przedstawienia w soboty: 28 sierpnia i 4 września, początek o godz. 18. Wstęp jest wolny. W razie deszczu spektakl zostanie przeniesiony do wnętrza pałacu, a tam liczba miejsc będzie ograniczona.

 

Klasyka na leżakach

Pożegnalny wakacyjny koncert w Otwocku Wielkim uświetni Grott Orkiestra i gość specjalny – wokalistka Kasia Mosek. Artyści wystąpią w niedzielę, 29 sierpnia

Koncert zatytułowany „Muzyczna pocztówka” to w zamyśle muzyczne wspomnienia z wakacji. Repertuar koncertu stanowią zarówno autorskie instrumentalne kompozycje Michała Grotta, szefa otwockiej orkiestry, jak i znane covery w aranżacjach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Ich autorem także jest Michał Grott, który według magazynu „TopBass” od prawie dwóch dekad znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepszych basistów w Polsce. Podczas niedzielnego koncertu zaśpiewa z zespołem aktorka i wokalistka Kasia Mosek.

Pałac Bielińskich, niedziela, 29.08, godz. 17, wstęp wolny

 

Szał nad Moczydłem

Od piątku do niedzieli (27-29 sierpnia) na terenach rekreacyjnych nad jeziorem Moczydło będzie czekało mnóstwo atrakcji przede wszystkim dla ciała, choć znajdzie się też coś dla ducha

Wielbiciele różnorodnej kuchni z pewnością cieszą się na III Zlot Food Trucków, gdzie będą serwowane frykasy z różnych stron świata. Towarzyszyć temu ma szereg innych atrakcji. W piątek o godz. 21 odbędzie się pokaz filmu „Na noże” – znakomitej kryminalnej komedii z Danielem Craigiem w roli głównej. Na sobotę zaplanowano popularną zabawę kolorowymi proszkami, które będą „eksplodować” co godzinę od 14 do 17. O godz. 20 zacznie się potańcówka z zespołem Motto, która potrwa co najmniej do północy. Przez cały weekend będzie także dostępna strefa dmuchańców i innych zabaw dla najmłodszych.

 

KOŁBIEL

Huczne święto plonów

Dożynki Gminne w Kołbieli odbędą się w najbliższą niedzielę, 29 sierpnia. W bogatym programie nie zabraknie tradycyjnych obrzędów i muzyki ludowej, a gwiazdą wieczoru będzie Sławomir

Świętowanie rozpocznie się od mszy świętej w kołbielskim kościele. Następnie barwny korowód przejdzie na teren gminnego targowiska przy ul. Stefczyka, gdzie po części oficjalnej scenę przejmą artyści. Nie zabraknie lokalnych zespołów ludowych (grupa z Gminnego Klubu Seniora „Zawsze Młodzi”, Kapela Brodów, Rzakcianki, Urzeczeni, Bocianisko), pokazu iluzjonisty, teatru ognia, a na zakończenie, o godz. 21, wystąpi jeden z najpopularniejszych obecnie showmanów polskiej sceny biesiadnej – Sławomir.

 

 

SOBIENIE-JEZIORY

Soczyste świętowanie

Owocobranie w Sobieniach-Jeziorach odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 29 sierpnia

Dla sadowników to jeden z najważniejszych dni w roku, gdy mogą uczcić zbiory i podzielić się nimi z innymi. Wydarzenie rozpocznie o godz. 11.30 msza święta w intencji sadowników w kościele parafialnym w Sobieniach-Jeziorach. Potem w programie są: Tik-Tak – animacje dla dzieci, a także koncerty zespołów tanecznych: Dystans, Vabank, Power Play i Jorrgus.

 

 

WIĄZOWNA

Wilki morskie wśród lasów

„Szanty nad Laguną” to coroczna żeglarska impreza organizowana przez grupę pasjonatów w Malcanowie. Odbędzie się ona w sobotni wieczór, 28 sierpnia

Laguną zwane jest niewielkie jezioro na rogu ulic Mazowieckiej i Kotliny w Malcanowie. Już po raz piąty odbędzie się tam szantowa zabawa integracyjna. O oprawę muzyczną zadbają zespoły Strefa Ciszy i Żeglarze Portowi. Będą też: tańce na piachu, konkurs przeciągania liny, kajaki, warsztaty budowania stateczków na wodę i wiązania węzłów bosmańskich, teatrzyk dla dzieci.

Malcanów, sobota, 28.08, godz. 18, wstęp wolny

 

Reggae nad Świdrem

Bałkańska potupajka z DJ-em Krzaku to gratka dla fanów energetycznych brzmień. Impreza odbędzie się w piątek, 27 sierpnia w barze Reggae nad Świdrem

Cotygodniowe imprezy muzyczne w klimacie etno to jedna z ciekawszych propozycji tego lata. Odbywają się one na terenie przystani Pod Prąd w Emowie. Na najbliższej pojawi się weteran polskiej sceny klubowej, reggae i etno, aktywny od 25 lat DJ Krzaku. Na koncie ma m.in. kilkuletnią współpracę z Jackiem Kleyffem i Orkiestrą Na Zdrowie, w której grał na bębnach, drumli i instrumentach perkusyjnych. Jest też założycielem składu Zjednoczenie Sound System, który gra muzykę reggae.

Emowo, ul. Mlądzka 32, piątek, 27.08, godz. 19, wstęp wolny (składka do kapelusza)

 

 

WAWER

Nowa era big-beatu

Na zakończenie Letniej Sceny Muzycznej w ogródku Stacji Falenica zagra Grupa Kormorany. Koncert odbędzie się w piątkowy wieczór, 27 sierpnia

Warszawska Grupa Kormorany to hołd dla muzyki z epoki festiwalu Woodstock, ale w tej polskiej, rockowej i big-beatowej odmianie. Zespół powstał w 2017 roku, gdy wokalista i basista Krzysztof Markiewka, zainspirowany rodzimym dorobkiem muzyki lat 60. i 70., wpadł na pomysł utworzenia zespołu utrzymanego w klimacie ówczesnych lat. Do współpracy zaprosił utalentowanego wokalistę i klawiszowca Kacpra Kuczyńskiego oraz obiecującego perkusistę Kubę Kowalczyka. Trio szybko się zgrało i na ich koncertach można przeżyć prawdziwą podróż w czasie do ery big-beatu. Jak zawsze na koniec będzie zorganizowana zrzutka dla artystów do kapelusza.

Stacja Falenica, ul. Patriotów 44a, piątek, 27.08, godz. 19.30, wstęp wolny

 

Surowo i prawdziwie

Spragnionym dobrej muzyki polecamy sobotni koncert krakowskiej grupy Cinemon, która zagra w Kulturotece Radość

Trio powstało w 2006 roku, ma na koncie siedem albumów studyjnych i live oraz kilkaset koncertów w Polsce i w Europie. Podążają własnymi ścieżkami, więc nauczyli się samodzielności. Większość płyt wydali autorsko, organizują też wiele ze swoich występów, nie oglądając się na mainstreamowe wytwórnie i agencje koncertowe. Mówią, że grają raw pop – surowe i prawdziwe piosenki będące połączeniem klasyki lat 70., grunge’u lat 90. i współczesnej alternatywy. Zespół tworzą: Michał Wójcik – gitara, wokal, Kuba Pałka – bębny, wokal, Tomek Bysiewicz – bas.

WCK Radość, ul. Powojowa 2, sobota, 28.08, godz. 19, wstęp wolny

 

Warszawa Singera w Wawrze

Karolina Cicha & Spółka odwiedzą Falenicę z projektem „Jidyszland”. Ich koncert, będący częścią festiwalu Warszawa Singera, odbędzie się w najbliższą niedzielę, 29 sierpnia

Karolina Cicha to artystka sięgająca do muzycznych korzeni mniejszości żyjących kiedyś na terenie Rzeczypospolitej, szczególnie jej wschodnich rubieżach. Ta charyzmatyczna wokalistka i multiinstrumentalistka gra muzykę żydowską, tatarską, białoruską, ukraińską, karaimską, którą doprawia często rootsową energią. „Jidyszland” to muzyczna opowieść o świecie, którego już nie ma, i o uniwersalnych wartościach, które były i będą zawsze.

Karolina Cicha zaśpiewa i zagra na akordeonie, basie, klawiszach i samplerze perkusyjnym. Będą jej towarzyszyć: Karolina Matuszkiewicz – śpiew, suka biłgorajska, fidel płocka, kemancze, kobyz; Mateusz Szemraj – cymbały, lutnia arabska, rubab, mandolina, saz, Patrycja Betlej – instrumenty perkusyjne.

WCK Falenica, ul. Walcownicza 2, tel. 22 277 49 40, http://www.wck-wawer.pl, niedziela, 29.08, godz. 19, wstęp wolny

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.