Zmierzą hałas ze stacją pogodową

Starostwo Powiatowe w Otwocku kilka miesięcy temu zakupiło urządzenie do pomiaru hałasu na drodze S17. To odpowiedź na głosy mieszkańców, którzy skarżą się, że wybudowane przy trasie ekrany w wystarczającym stopniu nie tłumią uciążliwych dźwięków. Teraz okazało się, że aby pomiary wykonywane przez powiat były wiarygodne, trzeba dokupić stację pogodową.

SYLWIA WYSOCKAW maju „Linia” pisała o petycji mieszkańców gminy Wiązowna skarżących się na uciążliwości związane z hałasem generowanym przez ruch pojazdów na drogach S17 i S2. Mieszkańcy domagają się od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad m.in. większej liczby ekranów dźwiękochłonnych, chcą też, żeby były one wyższe. Pomoc mieszkańcom deklarowały władze samorządowe, w tym powiatu otwockiego, które zdecydowały o zakupie decybelometru. Dokonane dzięki niemu pomiary miały wykazać, czy wzdłuż dróg dochodzi do przekroczeń norm hałasu i czy konieczna jest budowa zajmujących większą powierzchnię ekranów dźwiękochłonnych, które zniwelowałyby uciążliwości. Już po zakupie okazało się, że do decybelometru należy dokupić jeszcze stację pogodową (koszt ok. 2 tys. zł), która uwiarygodni wyniki badań.

– W pierwszej połowie sierpnia podjęliśmy decyzję o przyznaniu pieniędzy dla wydziału ochrony środowiska na zakup stacji meteorologicznej – potwierdza w rozmowie z „Linią” wicestarosta Paweł Zawada. – Spodziewamy się, że w ciągu dwóch najbliższych miesięcy stacja zostanie zakupiona. Pomiary na drodze S17 wykonamy jesienią, gdy na drzewach nie będzie liści, które w naturalny sposób tłumią dźwięki. Badania poziomu hałasu zostaną przeprowadzone w punktach, które mieszkańcy wskazali jako szczególnie uciążliwe. Zbadamy jeszcze miejsce, gdzie blisko trasy jest dom pomocy społecznej, bo są określone normy uciążliwości hałasowej dla tego typu obiektów. Stacja pogodowa ma uwiarygodnić pomiar i pokazać, w jakich warunkach atmosferycznych przeprowadzono badanie – tłumaczy. Wicestarosta podkreśla, że powiat skierował do GDDKiA i Ministerstwa Infrastruktury pisma ze skargami na uciążliwości hałasowe.

– Resort uznał skargę za bezzasadną. Ministerstwo tłumaczy, że wszystkie wykonane prace zostały zrealizowane zgodnie z obowiązującym prawem, a zaprojektowane akustyczne zabezpieczenie trasy będzie obowiązywać przez 10 lat. Z kolei GDDKiA zapewnia, że w trzecim kwartale 2022 roku zostanie wykonana analiza porealizacyjna. Mimo to nasi przeszkoleni pracownicy wydziału ochrony środowiska przeprowadzą pomiary. Wyniki wskażą, czy normy zostały zachowane, czy hałas jest uciążliwy. Jeśli potwierdzi się druga ewentualność, starostwo będzie mieć mocniejsze argumenty, by wesprzeć mieszkańców we wnioskach do GDDKiA – podkreśla wicestarosta Zawada.

2 komentarze do “Zmierzą hałas ze stacją pogodową

 • 27 sierpnia 2021 o 13:24
  Permalink

  Ojejku! Jak te ludziska wszystko przeinaczą.
  Somsiadka, przylazła i godo co w w powiecie imbecylometr kupiły, coby mierzyć mondrość ichni uzędasów. Nie chciołek wiezyć nie i mioł jo rację.
  Jok by taki miały, toby prezyndent taboret utracił.

  Odpowiedz
 • 8 września 2021 o 08:26
  Permalink

  Chyba niewiele to pomoże. Tusk zmienił normy, pozwalając na szybsze i tańsze budowanie przed Euro 2012. Droga będzie je spełniała, a według nich 64 dB w dzień i 56 w nocy nie wpływają na zdrowie. WHO mówi o 53 w dzień i 45 w nocy. To trzy razy ciszej (skala logarytmiczna). Bez nacisku na rząd i zmiany norm na poprzednie sprawa jest z góry przegrana.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.