Czworo zasłużonych

Podczas uroczystych obchodów Nocy Wolności, które odbyły się w niedzielę, 15 sierpnia w parku miejskim, czterem osobom związanym z lokalną kulturą wręczono odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odznakę nadaną przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu odebrali: Hanna Lewandowicz-Galas, Dariusz Grzegorz Muczke, Jerzy Andrasiak i Jacek Grymuza.

SYLWIA WYSOCKA

W programie obchodów Święta Wojska Polskiego w 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej w parku miejskim w Otwocku znalazło się wręczenie odznak „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu nadaje je osobom zasłużonym w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. W Otwocku takich osób nie brakuje. Minister Piotr Gliński zdecydował więc o przyznaniu wyróżnień kolejnym artystom i osobom zaangażowanym w promowanie kultury. Z rąk prezydenta Otwocka Jarosława Margielskiego i dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury, Turystyki i Sportu Tomasza Winnickiego w muszli parkowego amfiteatru odznaczenia odebrali: Hanna Lewandowicz-Galas, Dariusz Grzegorz Muczke, Jerzy Andrasiak i Jacek Grymuza.

Wręczający odznaki prezydent Margielski przekazał laureatom wyrazy uznania i szacunku za dotychczasowy dorobek. – Ta nagroda nie jest dla mnie, bo ja tego wszystkiego nie robiłem sam. Dziękuję moim współpracownikom i wolontariuszom, dzięki którym wszystkie wydarzenia powstały i mogły się odbyć – powiedział Jacek Grymuza, wieloletni kierownik Klubu Smok, dziękując za wyróżnienie.


Hanna Lewandowicz-Galas

absolwentka Akademii Medycznej i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie uzyskała tytuł magistra sztuki. Jest członkiem Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Otwockiej, aktywnie propaguje i promuje kulturę, przygotowuje wystawy w Polsce i poza granicami kraju. Przyznana odznaka to podziękowanie za całokształt działalności na rzecz krzewienia kultury, wieloletni twórczy wkład w przybliżenie światu tego, co polskie, i za konsekwentne podążanie własną drogą artystyczną w połączeniu z oddaniem się służbie drugiemu człowiekowi. Pani Hanna zaraziła swoją miłością do sztuki całą rodzinę, a pracując zawodowo jako lekarz rodzinny ze specjalnością kardiologia, zyskała zaufanie i wdzięczność pacjentów.

Dariusz Grzegorz Muczke

członek Stowarzyszenia Plastycy Ziemi Otwockiej, artysta plastyk, dziennikarz, pedagog, regionalista, pasjonat muzyki. Wieloletni pracownik Otwockiego Centrum Kultury, obecnie MOKTiS-u, kurator wielu wystaw plastycznych, organizator Festiwalu Rockowego „OtwRock” w Studenckim Klubie Politechniki Warszawskiej „Stodoła”, prowadzi aktywną działalność na rzecz Otwocka. Członek różnego rodzaju komisji, opiekun plenerów i inicjator działań na rzecz mieszkańców i szeroko rozumianego środowiska artystycznego. Jest troskliwym, odpowiedzialnym pedagogiem, z ogromną troską uprawia sztukę, zwłaszcza plakatu i fotografii. Odznaczenie jest nagrodą za całokształt działalności na rzecz krzewienia kultury na terenie „małej ojczyzny”, za wieloletni wkład w przybliżanie twórców kultury mieszkańcom Otwocka, a przede wszystkim za konsekwentne podążanie własną drogą artystyczną.

Jerzy Andrasiak

dokumentalista Otwocka od ponad 30 lat, członek Stowarzyszenia Plastycy Ziemi Otwockiej, autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych pokazywanych na terenie całej Polski, wieloletni prezes Otwockiego Towarzystwa Bluesa i Ballady, organizator wielu koncertów bluesowych, m.in. Bluesowe Rzępoły, festiwali Otwockie Zaduszki Bluesowe i Otwock Blues Bazar. Pasjonat fotografii. Odznaka jest zwieńczeniem jego pasji i działania w obu obszarach sztuki – fotografii i muzyki, wyróżnieniem i podziękowaniem za wkład w działanie na rzecz „małej ojczyzny”.

Jacek Grymuza

muzyk, animator kultury, fotograf, pracownik otwockich instytucji kultury od ponad 33 lat. W tym czasie zorganizował 300 koncertów muzycznych, 100 wystaw malarstwa, rzeźby i fotografii. Pomysłodawca i organizator konkursu fotograficznego „Oblicza ludzi”. Kierowany przez niego Smok z klubu osiedlowego przerodził się w kultowe miejsce koncertowe i klub, gdzie młodzi ludzie rozwijają swoje talenty muzyczne i kreatywnie spędzają wolny czas. Jest troskliwym i odpowiedzialnym pedagogiem motywującym innych do rozwijania własnego warsztatu artystycznego. Odznaka jest podziękowaniem za całokształt działalności na rzecz krzewienia kultury na terenie „małej ojczyzny” i za wieloletni wkład w przybliżanie twórców kultury mieszkańcom Otwocka.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.