Policyjny pościg za piratami drogowymi

Wsiadają za kierownicę pod wpływem narkotyków, alkoholu, bez uprawnień lub z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów i zupełnie nie przejmują się tym, że mogą doprowadzić do nieszczęścia na drodze. – Naćpani i pijani kierowcy to plaga na drogach – alarmują policjanci. W ostatnich dniach funkcjonariusze zatrzymali m.in. będącego pod wpływem narkotyków 33-latka, który jechał slalomem hondą, a także 32-latka kierującego audi bez uprawnień. Stróże prawa zatrzymali też dwóch nietrzeźwych piratów drogowych, którzy uciekali samochodami przez Otwock oraz Dąbrówkę w gminie Celestynów.

AGNIESZKA JASKULSKA

Policjanci z otwockiej drogówki w ostatnim czasie coraz częściej zatrzymują kierowców, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem narkotyków. Mundurowi podkreślają, że problem jest poważny, ale często bagatelizowany przez osoby prowadzące pojazdy. Tymczasem to zjawisko się nasila. Plagą na drogach są nie tylko pijani kierowcy, lecz także ci, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem środków odurzających.

– Narkotyki upośledzają reakcje kierowcy i są groźne, zwłaszcza kilka godzin po ich zażyciu. Jazda pod ich wpływem często kończy się tragedią – tłumaczą funkcjonariusze. I dodają, że kierowanie pojazdem po zażyciu środków odurzających jest przestępstwem.

Kilka dni temu policjanci z otwockiej drogówki podczas patrolowania ulic w Józefowie zauważyli kierowcę hondy, który wykonywał nerwowe manewry na drodze. Stróże prawa zatrzymali mężczyznę do kontroli. – 33-latek był pobudzony i zdenerwowany. Dlatego funkcjonariusze sprawdzili, czy mężczyzna jest trzeźwy – tłumaczy mł. asp. Paulina Harabin, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Otwocku.

– Badanie na zawartość alkoholu w organizmie potwierdziło, że 33-latek jest trzeźwy, ale narkotest wykazał, że mężczyzna kierował hondą pod wpływem narkotyków – mówi mł. asp. Paulina Harabin. I dodaje, że 33-latek miał przy sobie około czterech gramów amfetaminy. – Mężczyzna został zatrzymany. Odpowie nie tylko za jazdę samochodem pod wpływem środków odurzających, lecz także za posiadanie narkotyków – zaznacza mł. asp. Paulina Harabin. Teraz grozi mu nie tylko do trzech lat więzienia, lecz także kilkuletni sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i surowa kara finansowa.

Uciekali przed policją

Znacznie surowsza kara grozi dwóm kierowcom fiatów, którzy uciekali przed radiowozem. W sobotę po godz. 19 policjanci próbowali zatrzymać do rutynowej kontroli kierowcę fiata, ale mężczyzna zaczął uciekać. W pościg za nim ruszyli funkcjonariusze.

– Mundurowi dawali kierowcy sygnały, ale ten nie reagował. Mężczyzna niebezpieczną jazdą stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu – zaznacza mł. asp. Paulina Harabin. I dodaje, że pościg zakończył się na ul. Spartańskiej w Otwocku. – Mężczyzna nie chciał wysiąść z fiata. Okazało się, że był nietrzeźwy. Badanie wykazało, że miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Kierowca przyznał także, że zanim wsiadł za kierownicę, palił marihuanę, co potwierdził narkotest – wyjaśnia mł. asp. Paulina Harabin. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

W podobnej sytuacji jest 43-letni kierowca fiata, który uciekał autem przez Dąbrówkę w gminie Celestynów. – Mężczyzna jechał brawurowo i kilka razy nagle zmieniał kierunek jazdy. Na jednej z ulic porzucił samochód i uciekał pieszo, ale szybko został zatrzymany przez funkcjonariuszy – podkreśla rzecznik prasowy KPP w Otwocku. – Okazało się, że mężczyzna oprócz tego, że rok wcześniej stracił prawo jazdy i ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów do końca tego roku, to jeszcze jechał pod wpływem alkoholu. 43-letni mieszkaniec powiatu otwockiego miał niemal promil alkoholu w organizmie, za co ponownie odpowie przed sądem. Teraz grozi mu do pięciu lat więzienia.

W ręce stróżów prawa wpadł także 32-letni kierowca audi. – Mężczyznę zatrzymano na ul. Jarosławskiej w Józefowie. 32-latek kierował samochodem pod wpływem narkotyków i bez uprawnień. Do tego auto nie miało ważnych badań technicznych – zaznacza mł. asp. Paulina Harabin. I dodaje, że za popełnione wykroczenia drogowe mężczyzna został ukarany mandatami, ale za jazdę pod wpływem narkotyków odpowie przed sądem. Za to grozi mu do dwóch lat za kratami. Dzięki anonimowemu zgłoszeniu w ręce stróżów prawa wpadł także pijany 31-letni obywatel Ukrainy, który jechał wraz z dwoma kolegami volkswagenem przez gminę Karczew. – Policjanci zatrzymali kierowcę w Piotrowicach. Okazało się, że 31-latek miał ponad promil alkoholu w organizmie.

Przy mężczyźnie znaleziono także marihuanę – tłumaczy rzecznik prasowy KPP w Otwocku. Policjanci apelują, aby reagować na niebezpieczne zachowania kierowców. Funkcjonariusze sprawdzą każdy niepokojący sygnał. 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.