Przyjęto wszystkich chętnych

Dyrektor Oświaty Powiatowej w Otwocku Hanna Majewska-Smółka podsumowała wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. – Tworząc dwie dodatkowe klasy, udało się nam przyjąć właściwie wszystkich, którzy chcieli uczyć się w naszych szkołach.

SYLWIA WYSOCKA

W roku szkolnym 2020/2021 naukę w szkołach podstawowych w naszym powiecie zakończyło 1263 uczniów, z czego 1162 wzięło udział w elektronicznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat otwocki. Wyniki tegorocznej rekrutacji podsumowano podczas posiedzenia komisji oświaty rady powiatu, które odbyło się w czwartek, 19 sierpnia. Jak poinformowała dyrektor Oświaty Powiatowej w Otwocku Hanna Majewska-Smółka, właściwie wszystkim chętnym zapewniono miejsce w otwockich szkołach. Pierwotnie planowano utworzenie mniejszej liczby klas pierwszych: po pięć oddziałów w LO im K.I. Gałczyńskiego i LO im. J. Słowackiego oraz po sześć klas w „Ekonomiku” i „Nukleoniku”. – W obydwu liceach faktycznie udało się stworzyć po pięć klas, a w „Ekonomiku” sześć, ale w „Nukleoniku” zdecydowaliśmy się na utworzenie dodatkowych dwóch klas – mówiła dyrektor Hanna Majewska-Smółka. Jak wyjaśniła szefowa Oświaty Powiatowej w Otwocku, zwiększenie liczby oddziałów było związane z bardzo dobrymi wynikami egzaminu końcowego, jakie osiągnęli absolwenci podstawówek.

– To spowodowało, że wielu uczniów, którzy wybrali zbyt małą liczbę klas, „wypadło” z systemu. Jeżeli w liceach dolny próg przyjęcia był na poziomie 140-150 punktów, to uczniowie, którzy mieli 135 punktów, czyli uzyskali bardzo dobry wynik, ale przy wyborze szkoły zaznaczyli zbyt małą liczbę klas (czyli np. nie wybrali klasy w technikum, gdzie próg to 80-90 punktów – przyp. red.), nie zostali nigdzie przyjęci – tłumaczyła Hanna Majewska-Smółka. Dlatego z myślą o uczniach, którzy „wypadli” z systemu, starosta zgodził się na utworzenie w „Nukleoniku” jeszcze jednej klasy o profilu technik logistyk, która cieszy się dużym zainteresowaniem absolwentów podstawówek.

– Z myślą o uczniach z najmniejszą liczbą punktów utworzyliśmy jedną klasę wielozawodową. Dzięki temu udało się zapewnić miejsce właściwie wszystkim dzieciom, które wybrały nasze szkoły. Być może są jeszcze jednostkowe przypadki, że uczniowie nie znaleźli miejsca, ale czasem wynika to także z tego, że oni sami nie bardzo wiedzą, czego chcą. Rozważaliśmy m.in. utworzenie dodatkowej klasy w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, ale okazało się to nierealne, ponieważ nie jesteśmy w stanie skompletować klasy z osób, które chciałyby kształcić się w jednym zawodzie, np. kelner czy kucharz. Stąd moje przekonanie, że w takich przypadkach najlepsze są klasy wielozawodowe – podkreśla dyrektor Majewska-Smółka.

Według danych Oświaty Powiatowej w Otwocku ponad 60 proc. absolwentów otwockich podstawówek (blisko 800 uczniów) będzie kontynuowało naukę w szkołach ponadpodstawowych w powiecie. Pozostali uczniowie wybrali najprawdopodobniej placówki w Warszawie, Mińsku Mazowieckim i Garwolinie.

Nowo utworzone klasy są dość liczne. Średnio w liceach będzie się w nich uczyć ponad 32-35 uczniów, w jednej z klas w LO im. Gałczyńskiego (z rozszerzoną matematyką i geografią) jest 36 osób. – Dyrektor szkoły Joanna Michalczyk zgodziła się na utworzenie tak licznej klasy ze względu na bardzo duże zainteresowanie chętnych z wysoką punktacją – mówi dyrektor Majewska-Smółka. – Spore klasy są także w „Nukleoniku” i liczą one po 34 osoby.

Ta szkoła cieszy się zresztą dużą popularnością. Mamy tam bardzo dobre kierunki kształcenia zawodowego: informatyk, grafik komputerowy, logistyk i elektryk. To profesje techniczne, które obecnie cieszą się sporym zainteresowaniem – mówi szefowa Oświaty Powiatowej w Otwocku.

Mimo że rok szkolny 2021/2022 dopiero się rozpoczął, oświata już myśli o kolejnym roku szkolnym. – Zaproponowałam dyrekcji „Nukleonika”, abyśmy od września rozpoczęli pracę nad utworzeniem w najbliższej przyszłości klasy o profilu technik programista – zdradza Hanna Majewska-Smółka. – To bardzo modny kierunek. Jesteśmy po rozmowach z kadrą i w tym roku planujemy podjęcie działań, aby taką klasę utworzyć. Myślę, że będzie dużo chętnych.

To główne wyzwanie na ten rok, jeśli chodzi o zmiany w kierunkach kształcenia zawodowego – podkreśla szefowa Oświaty Powiatowej w Otwocku. Dyrektor Majewska-Smółka nie ukrywa, że o zmianach trzeba pomyśleć także w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych. – Przed nami jeszcze jedno zadanie. W czasie pandemii pion gastronomiczny został trochę zachwiany. Wydawało się, że mamy w „Ekonomiku” superdobre kierunki kształcenia zawodowego, ale pandemia trochę to zweryfikowała.

O ile dwa lata temu zmodyfikowaliśmy kierunki ekonomiczne, wprowadzając zawód technik rachunkowości – bardzo dobry i potrzebny kierunek – o tyle obecnie musimy zastanowić się nad ewentualnymi zmianami w klasach o profilu gastronomicznym. Mając na uwadze zachodzące zmiany i zasoby kadrowe, jakimi dysponujemy, musimy pomysleć o tym, jak te kierunki kształcenia dostosować do potrzeb rynku pracy – podkreśla dyrektor Oświaty Powiatowej w Otwocku.

One thought on “Przyjęto wszystkich chętnych

  • 1 września 2021 o 11:07
    Permalink

    To liceum to porażka. Sama patologia. Na lekcjach uczniowie palą papierosy i piją alkohol, a nauczyciele boją się interweniować. Radzę omijać z daleka…..

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.