Miesiące mijają, a przejścia nadal są

Powiat otwocki zgłosił władzom województwa mazowieckiego problem dotyczący niewłaściwie wytyczonych przejść dla pieszych, które znajdują się u wylotu tunelu pod torami w ul. Filipowicza i ul. Żeromskiego w Otwocku. Wojewoda nie zajął jednak stanowiska w tej sprawie, bo według niego ta kwestia leży w kompetencjach starosty.

SYLWIA WYSOCKA

O niebezpiecznych przejściach dla pieszych przy wyjazdach z tunelu pod torami w ul. Filipowicza i ul. Żeromskiego w Otwocku pisaliśmy na łamach „Linii” kilkakrotnie. Powstały one wraz z przebudową linii kolejowej nr 7 i budową tunelu. Na niebezpieczeństwo związane z ich lokalizacją od wielu miesięcy zwracają uwagę mieszkańcy, którzy w tej sprawie zwrócili się do władz powiatu otwockiego. – Pasy znajdują się bardzo blisko wylotu tunelu i piesi nie mogą czuć się bezpiecznie, bo kierowcy często w ostatniej chwili dostrzegają ich na przejściu. Kiedyś dojdzie tu do tragedii albo jakiegoś karambolu w tunelu – alarmowali Czytelnicy „Linii” proszący o interwencję w tej sprawie.

Jak wyjaśnia starostwo, przejścia są elementem wprowadzonej przez wykonawcę robót, czyli firmę Budimex, organizacji ruchu. Według władz powiatu przejścia dla pieszych powstały niezgodnie z przepisami. Starosta Krzysztof Szczegielniak już w ubiegłym roku zawiadomił inwestora, PKP PLK, o braku skuteczności wprowadzonej organizacji ruchu, wzywając go do likwidacji przejść. Została o tym powiadomiona także firma Budimex i Komenda Powiatowa Policji w Otwocku. Zarówno inwestor, jak i wykonawca nie zrobili nic w tej sprawie. Wobec tego Zarząd Dróg Powiatowych 15 lipca zwrócił się do wojewody mazowieckiego, który sprawuje nadzór nad zarządzaniem ruchem na drogach powiatowych, z prośbą o skorzystanie z przysługujących mu uprawnień i nakazanie zmiany organizacji ruchu ze względu na ważny interes społeczny.

10 sierpnia wojewoda stwierdził, że wprowadzenie zmian, o które prosi ZDP to zadanie należące do starosty. Zarząd Dróg Powiatowych 19 sierpnia zwrócił się więc do Krzysztofa Szczegielniaka o podjęcie działań mających na celu wyeliminowanie zagrożenia w bezpieczeństwie ruchu drogowego poprzez usunięcie przejść z projektu organizacji ruchu.

Starostwo poinformowało, że w tej sprawie doszło do wykroczenia, bo przejścia znajdujące się u wylotów tuneli zostały zatwierdzone w pierwotnej organizacji ruchu, która w momencie dokonania próby zgłoszenia do jej wprowadzenia była już nieaktualna z powodu przekroczenia okresu jej ważności. Wdrożona przez Budimex organizacja ruchu została wprowadzona bez zatwierdzenia projektu stałej organizacji ruchu. A to w świetle prawa wykroczenie.

Sprawę podczas posiedzenia komisji budżetu 24 sierpnia skomentował członek Zarządu Powiatu Otwockiego Dariusz Kołodziejczyk. – Wykonawca był już wielokrotnie wzywany do likwidacji tych przejść dla pieszych. Ze względu na to, że nie było z jego strony reakcji, zostało wysłane pismo do wojewody jako organu nadzoru ruchu, ale ten w odpowiedzi wskazał, że jeśli zostały naruszone przepisy prawa, to może wchodzić w grę odpowiedzialność na podstawie Kodeksu wykroczeń. Ponieważ będzie próba przekazania odbioru tych prac przez wykonawcę, starostwo przypilnuje, by nie było już tych przejść dla pieszych. Jeżeli jednak miałoby się to odsunąć w czasie, będę zabiegał, aby został skierowany wniosek o ukaranie osób odpowiedzialnych za naruszenie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kodeks wykroczeń przewiduje konsekwencje z tego tytułu – zapowiedział Dariusz Kołodziejczyk.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że przejścia po obydwu stronach tunelu są umiejscowione niefortunnie. Staramy się wywrzeć presję na inwestora. Idzie to bardzo opornie – komentował Paweł Grzybowski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych. 

4 komentarze do “Miesiące mijają, a przejścia nadal są

 • 1 września 2021 o 18:41
  Permalink

  I to są nasi włodarze. Zamiast zamknąć przejścia – jeśli na prawdę są niezgodne z prawem-, a później się martwić. Oni kłócą się, spychają odpowiedzialność na innych, a sprawa wisi w powietrzu. Do dupy z takimi włodarzami.

  Odpowiedz
 • 2 września 2021 o 16:54
  Permalink

  Przejście dla pieszych przy Gurewiczu powinno zostać!

  Odpowiedz
 • 3 września 2021 o 18:47
  Permalink

  W korporacji za brak skuteczności w działaniu już poszliby na bruk, a tu maksyma czy się stoi czy się leży … nadal aktualna. Kto to zatwierdza, podpisuje odbiory i płaci za takie buble?

  Odpowiedz
 • 4 września 2021 o 11:49
  Permalink

  Najlepiej w ogóle usunąć pieszych z Otwocka. Przeszkadzają jeździć samochodom.

  Miasto dla samochodów!!!

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.