Wybudują nową siedzibę w formule PPP?

Od kilku lat mówi się o budowie nowej siedziby starostwa przy ul. Komunardów w Otwocku. Przedstawiono nawet wizualizację budynku, który miał być „współczesną interpretacją architektury uzdrowiskowej”. Projekt nie został jednak zrealizowany, a pieniądze, które w tym roku powiat przeznaczył w budżecie na rozbudowę obiektu przy ul. Komunardów, najprawdopodobniej nie będą wydane. Powiat analizuje bowiem budowę nowej siedziby w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP).

SYLWIA WYSOCKA

O rozbudowie budynku starostwa mówiło się już w 2013 roku, wtedy też opublikowano wizualizacje, które do dziś służą za ilustracje inwestycji

W 2012 roku pracownia architektoniczna 81.waw.pl przygotowała na zlecenie powiatu projekt nowej siedziby starostwa przy ul. Komunardów w Otwocku. Budynek przy ul. Górnej nie tylko nie pełni funkcji reprezentacyjnej, lecz także nie mieści wszystkich wydziałów, które obecnie znajdują się w różnych częściach miasta. Jednak na projekcie się skończyło, mimo że rada powiatu w kolejnych latach zabezpieczała w budżecie środki na budowę nowej siedziby lub rozbudowę budynku przy ul. Komunardów, w którym wcześniej był dom dziecka, a dziś znajduje się tam część wydziałów starostwa i jednostek powiatu.

Tak też było przy planowaniu budżetu na rok 2021. Wpisano do niego 1 mln zł na przebudowę i rozbudowę budynku wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Okazuje się, że ten wydatek nie zostanie w tym roku zrealizowany. Jak poinformował podczas posiedzenia komisji budżetu (24 sierpnia) skarbnik powiatu Wiesław Miłkowski, trwają przygotowania do budowy siedziby starostwa w partnerstwie publiczno-prywatnym.

– Obecnie czekamy na analizę ekonomiczną, która ma dać odpowiedź na pytanie, czy partnerstwo publiczno-prywatne będzie opłacalne w przypadku tej inwestycji. Przewidywany czas oddania do użytku nowego obiektu wybudowanego w takim trybie to dwa-trzy lata – przewiduje skarbnik. 

Co to jest partnerstwo publiczno-prywatne?

PPP to współpraca sektora publicznego i prywatnego mająca na celu realizację przedsięwzięć lub świadczenie usług zwykle dostarczanych przez sektor publiczny. Współpraca opiera się na założeniu, że każda ze stron jest w stanie wywiązać się z powierzonych jej zadań sprawniej niż druga. Strony w ten sposób się uzupełniają, zajmując się w ramach partnerstwa właśnie tą częścią wspólnego zadania, którą wykonują najlepiej. Każda ze stron czerpie ze współpracy korzyści, które są proporcjonalne do ich zaangażowania. Partnerstwo może obejmować takie dziedziny jak np. budowa mieszkań na wynajem, centrów sportowo-rekreacyjnych, parkingów, szkół, budynków komunalnych, a także budowę dróg i autostrad, portów i lotnisk czy też właśnie siedzib władz publicznych.

One thought on “Wybudują nową siedzibę w formule PPP?

  • 1 września 2021 o 18:45
    Permalink

    „nowej siedziby starostwa przy ul. Komunardów w Otwocku” A może od razu w Śródborowie, lub w Całowaniu. Będzie jeszcze trudniej dojechać.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.