Kosmiczna księżniczka

Po wakacyjnej przerwie do teatru wracają wystawy prac Plastyków Ziemi Otwockiej. Pierwszą otworzy w piątkowe popołudnie 3 września Dariusz Skiermunt, malarz pochodzący z Siedlec.

PRZEMEK SKOCZEK

Dariusz Skiermunt (rocznik 1965) jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Jego zainteresowania to nie tylko malarstwo, lecz także fotografia, film i grafika. Brał udział w kilku wystawach zbiorowych, m.in. w Moskwie, wielokrotnie prezentował też swoje prace indywidualnie. Często bywa również kuratorem wystaw.

W jego malarstwie jest wiele symboliki, metafory. Tworzy prace abstrakcyjne i surrealistyczne, da się w nich odnaleźć inspirację Salvadorem Dalim. Skiermunt ma też coś z filozofa analizującego naszą ludzką naturę. Jedną z jego oryginalniejszych prac jest z pewnością „Kosmiczna księżniczka z rogiem obfitości, workiem czasu i prawideł”. O tym obrazie, liczącym 200 na 300 cm i wykorzystującym technikę 3D oraz zawartym w nim przekazie, sam autor mówi tak:

– Systemy wartości, wierzenia, wiedza nieustannie się zmieniają. Ulegają niewielkim modyfikacjom, diametralnym zmianom, są odrzucane lub powstają nowe. Źródłem wszelkich różnic w spojrzeniu na te nurtujące ludzkość kwestie od zawsze są trudności w porozumieniu się wobec interpretacji na pozór podobnych zdarzeń, teorii, przekonań. Nie porozumieliśmy się jako ludzkość nawet w obliczu kluczowej kwestii: skąd się wzięliśmy i w jakim celu? Być może ze strachu udajemy, że panujemy nad upływem czasu, zasadami naszego świata, jego trwałością, wszelkimi stawianymi granicami. Nie rozwiązując problemów dotyczących nas tutaj i teraz, szykujemy się do pewnego rodzaju ucieczki od tego, co sami stworzyliśmy, z własnej woli podszytej chciwością, chęcią dominacji, brakiem pokory.

Wernisaż wystawy stowarzyszenia PZO ubarwi koncert blues-jazzowego tria Isobelle and The Playmakers. Tworzą je: Isobelle Bundy – wokal, Andrzej Sajdak – klawisze, Roman Sadowski – gitara. 

Teatr Miejski im. S. Jaracza w Otwocku, ul. Armii Krajowej 4, piątek, 3.09, godz. 18, wstęp wolny

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.