Ponad 8 mln zł na mieszkania komunalne

Władze Otwocka planują wybudowanie 70 mieszkań komunalnych. Na tę inwestycję samorząd otrzymał dotację z Rządowego Funduszu Dopłat w wysokości ponad 8 mln zł.

SYLWIA WYSOCKA

Ponad 70 proc. komunalnego zasobu gminy Otwock stanowią budynki z lat 1918-1944

Już niebawem może spełnić się marzenie o dachu nad głową dla 70 otwockich rodzin. 24 sierpnia władze miasta poinformowały o przy-znaniu 8 mln 171 tys. zł dotacji na budowę nowych mieszkań komunalnych w Otwocku. Środki pochodzą z Rządowego Funduszu Dopłat realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Kwota dofinansowania pokrywa 85 proc. przewidywanych kosztów budowy nowych mieszkań. Całość ma kosztować 9 mln 600 tys. zł, a wkład miasta to 15 proc.

– W Otwocku od kilkunastu lat nie powstał żaden nowy budynek komunalny. Zwiększanie zasobów lokalowych miasta jest działaniem niezbędnym w celu poprawy warunków mieszkaniowych wielu otwocczan, a także koniecznym elementem wdrożenia planu gospodarowania zasobem nieruchomości na terenie naszego miasta. Dzięki przyznanemu dziś dofinansowaniu w rekordowej wysokości sytuacja znacznie się poprawi – skomentował prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Według informacji zawartych w Wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy na lata 2016-2021 ponad 70 proc. zasobu komunalnego gminy Otwock stanowią budynki z lat 1918-1944, 16 proc. to obiekty wybudowane przed 1918 rokiem lub w latach 1945-1960. Dyrektor ZGM w Otwocku Bartłomiej Kozłowski wielokrotnie podkreślał, że remont części tych budynków nie jest już ekonomicznie uzasadniony i w kwestii polityki mieszkaniowej miasta należy poszukać innych rozwiązań.

Taki kierunek działań przyjął też prezydent Jarosław Margielski. – Już na początku mojej kadencji sfinalizowałem działania związane z przygotowaniem projektu budowy budynków komunalnych, optymalizując razem z radnymi dokumentację pod kątem aktualnych potrzeb gminy. Dzięki temu w momencie ogłoszenia naboru do rządowego programu dysponowaliśmy wszystkimi niezbędnymi pozwoleniami i decyzjami administracyjnymi – poinformował prezydent.

Ta dokumentacja i przyznane dofinansowanie pozwolą na rozpoczęcie budowy w lutym 2022 roku. Inwestycja będzie realizowana na gminnej nieruchomości przy ul. Kochanowskiego w Otwocku. Środki pochodzące z Rządowego Funduszu Dopłat umożliwią budowę dwóch budynków wielorodzinnych, po 35 mieszkań w każdym. – O zasadach przyznawania mieszkań będzie decydowała komisja mieszkaniowa.

W najbliższym czasie zostanie wyłoniony wykonawca na drodze procedury przetargowej, ale biorę również pod uwagę przekazanie inwestycji do realizacji OZEC-owi, który ma doświadczenie w budowie budynków wielorodzinnych w systemie TBS. Aktualne kierownictwo OZEC-u realizowało tego typu inwestycje również w innych gminach – mówi prezydent Jarosław Margielski. 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.