Pracują nad programem zniżek senioralnych

17 sierpnia podczas posiedzenia Miejskiej Rady Seniorów urząd miasta przedstawił plan wprowadzenia Otwockiej Karty Seniora. Pomysł spodobał się członkom rady, bo… dwa lata temu sami go zgłosili.

SYLWIA WYSOCKA

W 2018 roku Rada Miasta Otwocka powołała Miejską Radę Seniorów (MRS). Składa się ona z przedstawicieli osób starszych, które reprezentują wszystkie dzielnice miasta, a także organizacje pozarządowe i instytucje działające na rzecz pokolenia Silver, np. uniwersytety trzeciego wieku. To ważne, bo dane z marca mówią o tym, że w Otwocku mieszka ponad 11 tys. osób powyżej 60. roku życia. MRS jest organem o charakterze doradczym, inicjatywnym i konsultacyjnym dla władz Otwocka.

Podczas ostatniego posiedzenia MRS, które odbyło się 17 sierpnia, urząd miasta zaprezentował członkom rady koncepcję utworzenia Otwockiej Karty Seniora, z której będą korzystać mieszkańcy w wieku powyżej 60 lat. Karta ma obowiązywać od początku 2022 roku, a jej wyrabianiem zajmie się Wydział Promocji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Otwocka. Posiadacze karty będą korzystać ze zniżek oferowanych przez otwockich usługodawców. Dzięki temu seniorzy zapłacą mniej np. za usługi kosmetyczne, fryzjerskie czy okulistyczne. Władze miasta zakładają, że podmioty, które będą chciały wziąć udział w tym programie, zgłoszą się do magistratu.

W zamian za zniżkę mogą one liczyć na reklamowanie ich usług w specjalnym biuletynie. Dodatkowo władze miasta chcą stworzyć bazę numerów telefonów seniorów uczestniczących w programie, którzy drogą SMS-ową będą powiadamiani o ważnych wydarzeniach. Urząd zakłada, że nie wszyscy seniorzy korzystają z internetu czy czytają prasę. Miasto ma jednak pomysł – chciałoby wydawać raz w miesiącu biuletyn informacyjny w wersji elektronicznej i papierowej. Publikowane w nim teksty mają poruszać tematy bliskie seniorom, zawierać informacje dotyczące bezpieczeństwa, przyrody, mody, aktywności fizycznej, zwierząt itp.

Członkowie rady seniorów byli nieco zdziwieni tym, że urząd konsultuje z nimi projekt, który sami pisemnie zgłosili dwa lata temu. – Pomysł Otwockiej Karty
Seniora przedstawiliśmy w 2019 roku – podkreśliła wiceprzewodnicząca rady Zofia Szarszewska.

– Popieramy go, zawsze zabiegaliśmy o to, by seniorów było widać, dlatego też staraliśmy się i o biuletyn, i o to, żebyśmy mieli coś do powiedzenia. Pomysł skomentował także inny członek rady seniorów Jerzy Rybak, choć już z większym sceptycyzmem. – Temat słuszny, tym bardziej że… nasz. Dobrze, że po raz pierwszy od dwóch lat naszego działania jako organu doradczego prezydent zgłosił się do naszej rady z jakąś konkretną sprawą. Ale żeby ta karta funkcjonowała, musimy pozyskać sklepikarzy, rzemieślników, usługodawców, przychodnie, a nie przychylność seniorów, bo to żaden problem. Oni będą się cieszyć z takiej karty. Trzeba pozyskać przedsiębiorców, którzy udzielą zniżek – mówił Jerzy Rybak i przypomniał, że nawet samorząd nie zdecydował się na zapewnienie m.in. zniżek dla seniorów na bilety do kina Oaza.

Urząd miasta dał sobie czas do 1 stycznia 2022 roku na dopracowanie szczegółów dotyczących karty. Program zostanie uruchomiony pod warunkiem, że uda się pozyskać do niego partnerów, czyli firmy oferujące zniżki na swoje produkty i usługi. 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.