Rusza „Lep na bluesa”: Pech idzie w odstawkę

13. Festiwal Bluesowy im. Tadeusza Nalepy „Lep na bluesa” to jedno z najważniejszych wydarzeń bluesowych w tej części kraju, a jednocześnie kulturalna wizytówka miasta. Tegoroczna edycja potrwa od 5 do 19 września i obejmie koncerty, wystawy i pokaz wyjątkowego filmu.

PRZEMEK SKOCZEK


Tadeusz Nalepa, ojciec polskiego bluesa, założyciel legendarnego zespołu Breakout, był józefowianinem z wyboru. Mieszkał tu i tworzył ponad 20 lat. Dobrze czuł się nad Świdrem, podobnie jak Bogdan Loebl, autor tekstów niezapomnianych utworów Nalepy. Miasto oddało mu hołd, tworząc festiwal jego imienia. W tym roku czeka nas 13. edycja tej imprezy. Jesteśmy pewni, że mimo pandemii będzie szczęśliwa i jak zawsze niezwykle ciekawa i barwna. Nad tym czuwa jak co roku komitet organizacyjny, w którego skład wchodzą znajomi i przyjaciele Tadeusza Nalepy oraz mieszkający w okolicy twórcy związani z bluesem: Zbigniew Jędrzejczyk, Grzegorz Muczke, Urszula Kałuszko, Andrzej Sołtysik i Tomasz Miturski. Gośćmi honorowymi są Grażyna Abramowicz-Nalepa i Bogdan Loebl. Patronem honorowym jest Burmistrz Miasta Józefowa.

Festiwal rozpocznie się w niedzielę, 5 września o godz. 17 wernisażem połączonych wystaw Grzegorza Muczkego i Krzysztofa Szafrańca. Ten pierwszy pokaże swoje „Plakaty spod strzechy”, które w trakcie 15 lat współpracy ze Stodołą przygotował dla tego słynnego warszawskiego klubu. Niektóre pochodzą sprzed prawie 30 lat i zostały zaprojektowane jeszcze bez pomocy komputera. Z kolei Krzysztof Szafraniec zaprezentuje fotografie pod tytułem „Muzyka słuchana obiektywem”. Ten pochodzący z Katowic inżynier, wielki fan jazzu i bluesa uprawia fotografię koncertową od ponad 25 lat. Publikuje głównie w magazynie „Twój Blues”, ale jego zdjęcia można znaleźć na wielu wydawnictwach płytowych, albumach i na plakatach. Szafraniec jest laureatem Nagrody Artystycznej im. Jana „Kyksa” Skrzeka
„KYKS 2019”.

To nie wszystkie imprezy towarzyszące festiwalowym emocjom. W poniedziałek, 13 września odbędzie się pokaz niesamowitego filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego. To pierwszy w historii film animowany nagrodzony Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Kluczową rolę w tej fantasmagorycznej opowieści odgrywają utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout. Początek o godz. 18. To pozycja obowiązkowa, podobnie jak spotkanie autorskie z Bogdanem Loeblem, które odbędzie się 18 września pod hasłem „Pożegnalny blues”. To także tytuł najnowszej powieści pisarza. Początek o godz. 17. 

Program koncertów

 • Niedziela, 5 września
  Rita Pax „Tribute to Breakout” z gościnnym udziałem Wojciecha Waglewskiego – godz. 18. Rita Pax to zespół założony przez Paulinę Przybysz, w jego składzie są czołowi muzycy polskiej sceny alternatywnej – Paweł i Piotr Zalewscy, Kasia Piszek i Jurek Markuszewski. Projekt „Tribute to Breakout” powstał na potrzeby
  Męskiego Grania 2019. Premierę płyty zapowiedziano na 10 września, a józefowski występ jest pierwszym promującym ten krążek.
 • Sobota, 18 września
  Hardy/Wiśniewski/Chołody – godz. 18. Zaczęło się od duetu Hardy/Wiśniewski, który latem 2018 roku zaczął grywać na scenach trójmiejskich klubów. Sięgają do tradycji bluesa, rocka i folku. Specjalnie na Festiwal „Lep na bluesa” połączyli siły
  z mieszkającym w Otwocku harmonijkarzem Przemkiem Chołodym.
  Blues Time & Friends – godz. 19. Blues Time to zespół o wyraźnym charakterze bluesowym, który jednak nie stroni od boogie, chill country czy country ballady, często działający w formule tzw. otwartego jamu. Stały skład stanowią: Zbyszek Jędrzejczyk, Krzysztof Domański „Kompot”, Włodzimierz Tyl, Piotr Głudkowski i Andrzej Kubacki.
 • Niedziela, 19 września
  Willie Mae Unit – godz. 18. Akustyczne trio będące owocem pracy muzyków o różnych doświadczeniach i różnej muzycznej wrażliwości, dla których wspólnym mianownikiem jest amerykański folk. Tworzą je: Wojciech Hamkało, Roman Badeński i Jędrzej Kubiak.
  Smooth Gentlemen – godz. 19. To projekt Bartłomieja Szopińskiego znanego z Boogie Boys, który tym zespołem otworzył nowy rozdział w swoim muzycznym życiu. Gra połączenie soulu i bluesa z domieszką jazzu i boogie. Liderowi towarzyszą: Piotr Bienkiewicz i Miłosz Szulkowski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.