Kołtuństwo ma się dobrze

Bohaterką tegorocznej, 10. odsłony Narodowego Czytania będzie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Ogólnopolska akcja odbędzie się w najbliższą sobotę, 4 września. W powiecie zaplanowano z tej okazji wiele wydarzeń

„Moralność pani Dulskiej” w inscenizacji młodzieży z LO im. Słowackiego gościła już na deskach „Jaracza”

PRZEMEK SKOCZEK

Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć w twórczości pisarki. – To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego – napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda.

Przed nami jubileuszowa edycja akcji rozpoczętej w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i kontynuowanej przez obecną głowę państwa. Zaczęło się od wspólnego czytania „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Następnie były dzieła Aleksandra Fredry, Trylogia Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, w ubiegłym roku zbiór ośmiu nowel autorstwa: Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewiczai Henryka Rzewuskiego. Przed rokiem czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

OTWOCK

Do wspólnego czytania zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna. Podobnie jak w większości placówek ze względów bezpieczeństwa akcję zaplanowano w bibliotecznym ogródku. Partnerem wydarzenia jest LO im. J. Słowackiego w Otwocku, wezmą w nim udział członkowie szkolnego koła teatralnego. Czytanie ma mieć nietypową formę wywiadu z panią Dulską i pozostałymi postaciami ze sztuki Gabrieli Zapolskiej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.

MBP, ul. Andriollego 45, http://www.bibliotekaotwock.pl

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku także organizuje u siebie czytanie „Moralności pani Dulskiej”. Spotkanie w ogrodzie potrwa w godz. 11-15. Wśród czytających wystąpią przedstawiciele władz powiatu i różnych środowisk oraz czytelnicy. Współorganizatorem jest Zespół Szkół nr 2 w Otwocku.

PBP, ul. Pułaskiego 3a, http://www.biblioteka.powiat-otwocki.pl

CELESTYNÓW

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza w sobotę na plac przed halą sportową. Narodowe Czytanie rozpocznie się tu o godz. 16. W tym roku każde sołectwo będzie czytać wskazany przez bibliotekę publiczną fragment. Oto lista miejsc, gdzie odbędzie się akcja: Dąbrówka (plac przy OSP), Glina (plac przy świetlicy), Jatne (plac przy świetlicy), Lasek (altana na placu sołeckim), Ostrów (altana przy szkole), Podbiel (plac przy szkole), Pogorzel (plac przy świetlicy), Ponurzyca (plac przy świetlicy), Regut (filia biblioteki przy OSP), Stara Wieś (plac przy szkole), Zabieżki (plac przy OSP).

JÓZEFÓW

Tutejsza biblioteka nie organizuje wspólnego czytania, ale tradycyjnie swoją akcję przygotowała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Olofa Palmego przy ul. Mickiewicza 11. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich chętnych, potrwa od godz. 9.30 do godz. 11.30.

KARCZEW

Biblioteka zaprasza na wspólne czytanie w sobotnie popołudnie o godz. 14.30 do parku za siedzibą OSP. Będą w nim uczestniczyć dzieci i młodzież ze wszystkich gminnych szkół. Być może, wzorem lat poprzednich, uczniowie przygotują scenki z dramatu Zapolskiej. Jeśli mamy własne egzemplarze książki, warto je ze sobą wziąć, ponieważ na miejscu będzie można sygnować je pamiątkową pieczęcią nadesłaną przez Biuro Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Narodowemu Czytaniu będzie w tym roku towarzyszyć spotkanie  z Bogusławem Perzykiem, autorem książki „Przedmoście Warszawy 1920-1921” i przygotowany przez niego pokaz fotografii (godz. 15.30). Zaplanowano także wystawę biblioteczną przedstawiającą sylwetki mieszkańców Karczewa należących do organizacji konspiracyjnej Polska Niepodległa.

KOŁBIEL

Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę w godz. 10-12 w sali nr 7 Urzędu Gminy w Kołbieli. Wydarzenie rozpocznie się od krótkiej prezentacji na temat życia i twórczości Gabrieli Zapolskiej. Następnie odbędzie się czytanie performatywne wybranych fragmentów książki z udziałem mieszkańców pod kierownictwem aktorki Marty Dylewskiej. Na zakończenie przewidziana jest dyskusja i drobny poczęstunek.

SOBIENIE-JEZIORY

Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza w sobotę do parku na rynku. Po uroczystym odczytaniu listu prezydenta i odśpiewaniu hymnu zostaną odczytane wybrane fragmenty utworu. Dla uczestników będzie przygotowany słodki poczęstunek połączony z dyskusją o pisarce i jej utworze. Początek o godz. 16.30.

WIĄZOWNA

Spotkanie z „Moralnością pani Dulskiej” zaplanowano w godz. 13-17 w Gminnym Parku Centrum. W rolę aktorów wcielą się przedstawiciele władz, młodzież, chętni mieszkańcy. Jak zawsze inscenizacja będzie tu przygotowana z rozmachem i dbałością o historyczne kostiumy. Podczas wydarzenia najmłodsi będą mogli skorzystać z Kącika Czytelniczego szkoły językowej Early Stage. Będzie też można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.