Zapowiedzi kulturalne 4-11 września

OTWOCK WIELKI

Wystawa plenerowa „Tradycja Królewskich Łowów”

Polowania były przez wiele lat okazją do spotkań towarzyskich z możliwością prowadzenia politycznych pertraktacji. Poprzez swą popularność wywarły duży wpływ na rozwój sztuki rzemiosł, a nawet małej architektury.

materiał płatny

 

W okresie baroku muzyka określana jako myśliwska autorstwa wybitnych kompozytorów przeżyła swój szczyt popularności. Utwory te stanowiły kanon nie tylko podczas polowań, ale i poza nimi były grane na wystawnych ucztach. Sygnały i kompozycje używane podczas kolejnych faz polowania, miały być nie tyle słyszalne, co informować o przyjemności przebywania wśród natury. Śpiew zaś jednoczył kompanów, towarzyszył spotkaniom w lesie, przy ognisku, stwarzał poczucie więzi, wspólnoty.

Historia królewskich polowań z ilustrowana materiałami ikonograficznymi z epoki zostanie pokazana na wystawie plenerowej. Na najwybitniejszych przykładach rzemiosła tamtej epoki zaprezentowane zostaną rodzaje broni ze szczególnym uwzględnieniem technik produkcji i ich dekoracji. Portrety ukażą męskie i damskie stroje myśliwskie. Odrębnie zostaną omówione instrumenty muzyczne używane podczas polowań oraz historia rozwoju muzyki im towarzyszącej. Zdjęcia instrumentów pochodzić będą z nieznanej szerzej kolekcji polskiego muzyka, pedagoga, wybitnego oboisty prof. Stanisława Malikowskiego. Natomiast fragmenty libretta opery „Henryk VI na łowach” towarzyszyć będą planszom dotyczącym historii spektaklu Wojciecha Bogusławskiego. Szczegółowy program podano poniżej.

Na pewno podczas wystawy nie zabraknie też piosenki „Pojedziemy na łów”, znanej zapewne niejednemu z nas z dzieciństwa. Jest to prosta i stara melodia, a jednocześnie znakomity przykład tradycyjnej muzyki myśliwskiej.

11 września / sobota/ 2021, w godzinach 14.00 – 18.30

Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, ul. Zamkowa 49, 05-480 Otwock Wielki

Organizator: Fundacja Promocji Kultury Otwarte

Partnerzy: Muzeum Teatralne w Warszawie, Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Program wernisażu:

14.00 – 15.00 wernisaż i oprowadzanie specjalne po wystawie „Tradycja łowów królewskich”

15.00 – 15.30 pokaz fragmentów sztuk teatralnych w wykonaniu rekonstruktorów z Towarzystwa Stanisławowskiego

15.00 – 17.00 warsztaty plastyczne oraz gry dla dzieci

15.30 – 16.00 prelekcja Ceremoniał łowów królewskich w Polsce w XVIII w.

16.00 – 16.30 pokaz strojów i ekwipunku łowieckiego

16.30 – 17.00 nauka piosenki „Pojedziemy na łów”

17.00 – 17.30 prelekcja na temat dawnej muzyki myśliwskiej
oraz instrumentów używanych w czasie polowań

17.30 – 18.30 Koncert muzyki dawnej z utworami w charakterze muzyki myśliwskiej

WAWER

Uczą i bawią

 Najmłodsi widzowie mają w sobotę, 4 września aż trzy przedstawienia do wyboru. Odbędą się one w centrali i filiach Wawerskiego Centrum Kultury

W Wawerskiej Strefie Kultury w Międzylesiu można zobaczyć spektakl „Koziołek Matołek i jego przygody”. To muzyczna bajka przedstawiająca zabawne perypetie bohaterów. Wartka akcja, wesołe dialogi, barwna scenografia i kostiumy, słowne łamigłówki, a nawet afrykańskie piosenki – to wszystko przemawia do dziecięcej wyobraźni. Warto pamiętać, że ta bajka jest oparta na motywach książki Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentowicza, będącej lekturą w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Początek o godz. 11, bilety 10 zł.

W samo południe WCK Zastów zaprasza na widowisko „O pchle, co manier nie miała”. Spektakl musicalowo-kabaretowy z elementami języka angielskiego opowiada o wielkiej damie, która ma wszystko, poza kulturą osobistą. Przedstawienie nie tylko śmieszy, lecz także edukuje. Początek o godz. 12, bilety 10 zł. Ostatnią propozycją jest bajka pt. „Największy bałaganiarz świata”, którą będzie można zobaczyć 4 września w WCK Marysin. Ta historia marynarza o imieniu Bałaganek uczy dzieci, jak ważny jest porządek i dlaczego sprzątamy. Start o godz. 12, wstęp wolny.

 

Prywatne życie mistrza

Spektakl „Boski Elwiro” Teatru Grot o Michale Elwiro Andriollim będzie można zobaczyć w sobotę na scenie plenerowej Pod Żaglem w Kulturotece Radość

Michał Elwiro Andriolli – rysownik, ilustrator i malarz, przedstawiciel romantyzmu, którego na linii otwockiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To on był twórcą stylu architektonicznego zwanego świdermajer, z którego słynie nasza okolica. Artysta specjalizował się w malarstwie i grafice, posługiwał głównie ołówkiem, tuszem i gwaszem. Ilustrował książki, tworząc dla wydawnictw warszawskich, paryskich i londyńskich, współpracował z polskimi czasopismami takimi jak: „Tygodnik Ilustrowany”, „Kłosy”, „Tygodnik Powszechny”, „Biesiada Literacka”, „Wieniec”.

Jaki jednak Andriolli był prywatnie, w gronie rodziny i przyjaciół? Jak układało się jego życie osobiste? O tym opowiada spektakl „Boski Elwiro”, który przybliża nam fragment życia malarza, niestety bardzo dla niego trudny. Sztuka autorstwa Bożeny Abratowskiej traktuje o uczuciach i trudach małżeńskich relacji. Pokazuje artystę z nieco innej od powszechnie znanej perspektywy. Występują: Kinga Teresa Głogowska, Arkadiusz Głogowski, Maurycy Wolf, Rafał Szałajko oraz muzycy: Filip Matuszewski – fortepian, Weronika Kwiek – skrzypce. Reżyseria Arkadiusz Głogowski.

WCK Radość, ul. Powojowa 2,

sobota, 4.09, godz. 19, wstęp wolny

 WIĄZOWNA:

U Izy na imieninach

W świetlicy wiejskiej Pod Jaworem w Izabeli odbędzie się impreza pod hasłem „Imieniny Izabeli”. Uświetni ją występ Ferajny z Hoovera

Do tej pory ze świętowania swoich imienin słynął Józefów, gdzie od lat z tej okazji Miejski Ośrodek Kultury zaprasza mieszkańców na koncerty i spektakle oraz poczęstunek. W Wiązownie taką tradycję od pewnego czasu kultywuje świetlica w Izabeli. W najbliższą sobotę, 4 września gości czeka tam zabawa w świetnym towarzystwie, koncert i wspólne śpiewanie z Ferajną z Hoovera – warszawską orkiestrą wykonującą stare piosenki. Zagra także rodzina muzyków z Wiązowny. Organizatorzy proszą, by zamiast kwiatka przynieść ze sobą coś smacznego do jedzenia lub picia na wspólny stół.

Świetlica Pod Jaworem, sobota, 4.09, godz. 17, wstęp wolny

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.