Pierwsza prezes z konkursu

Powiatowe Centrum Zdrowia w Otwocku ma nową prezes. W czwartek, 2 września rada nadzorcza spółki powołała na to stanowisko Monikę Gębską, która wcześniej była m.in. prezesem zarządu szpitala powiatowego w Opatowie

fot. polskatimes.pl / linia.com.pl

SYLWIA WYSOCKA

Zmiany w Zarządzie Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku przy ul. Batorego 44 następują w tym roku jak w kalejdoskopie. Z końcem marca z funkcją członka zarządu pożegnał się Michał Mrówka. Zastąpił go Robert Podgórzak, ale tylko na trzy miesiące. Następnie szpitalem kierował kolejny członek zarządu Dariusz Kaczorowski. Jak poinformował podczas sesji Rady Powiatu Otwockiego w czwartek, 2 września starosta Krzysztof Szczegielniak,  w połowie sierpnia wystąpił on z wnioskiem o rozwiązanie swojego lekarskiego kontraktu, a we wtorek, 31 sierpnia przysłał pismo, w którym poinformował, że rezygnuje z funkcji członka zarządu. Na szczęście w dniu, w którym odbywała się sesja, czyli 2 września, obradowała również rada nadzorcza PCZ, która powołała nową prezes zarządu szpitala.

W wyniku ogłoszonego jeszcze przed wakacjami konkursu nową prezes PCZ została Monika Gębska ze Skarżyska-Kamiennej. W pierwszym etapie konkursu pokonała czworo kontrkandydatów, a w drugim – jedną kontrkandydatkę. Nowa prezes obejmie stanowisko od poniedziałku, 6 września.

Monika Gębska pochodzi ze Skarżyska-Kamiennej, ma 46 lat. Studiowała na wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Na Politechnice Radomskiej ukończyła studia podyplomowe na kierunku ekonomia ze specjalnością rachunkowość. Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach ukończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania w sektorze finansów publicznych oraz prawa pracy, płac i ubezpieczeń społecznych, a na Uniwersytecie Warszawskim – studia podyplomowe menadżerskie na kierunku zarządzanie w instytucjach publicznych. Ukończyła również Collegium Humanum Warsaw Management University –  Executive Master of Business Administration (MBA).

Monika Gębska zaczynała pracę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej. Następnie pracowała w Zespole Placówek Oświatowych, również w rodzinnym mieście. Pracowała jako naczelnik Wydziału Rachunkowości w Oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach, była zastępcą skarbnika w Urzędzie Miasta i Gminy w Stąporkowie, skarbnikiem powiatu skarżyskiego, sekretarzem Urzędu Miasta Pionki, główną księgową w Oddziale ZUS-u w Kielcach. Od 2020 roku pełniła funkcję prezesa zarządu szpitala św. Leona w Opatowie sp. z o.o.

 

Komentarz

Krzysztof Szczegielniak, starosta otwocki:

To bardzo dobrze, że nareszcie mamy prezesa wyłonionego w drodze konkursu. Udało się przeprowadzić postępowanie, o którym mówiliśmy od początku naszej działalności, tzn. że prezes będzie wybierany w sposób transparentny w otwartym konkursie. Cieszy mnie również, że w konkursie brało udział kilku kandydatów, a nie jedna osoba. Byliśmy bardzo zadowoleni z poziomu merytorycznego kandydatów. Kilkoro na tyle zainteresowało radę nadzorczą, że postanowiono przeprowadzić drugi etap konkursu, w wyniku którego największe zaufanie otrzymała pani Monika Gębska. Nowa prezes rozpoczyna pracę w poniedziałek, 6 września. Najpierw odbędzie się spotkanie w starostwie, a następnie zostanie ona przedstawiona kadrze kierowniczej spółki.

Nowa pani prezes zapoznała się przed konkursem z wynikami finansowymi PCZ, ma więc świadomość problemów, z jakimi borykają się szpitale powiatowe, w tym nasz. Przedstawiła pewne pomysły na ich rozwiązanie. Musi wdrożyć je teraz w życie. Oczywiście trzeba dać pani prezes na to „chwilę czasu” i odrobinę kredytu zaufania. Mam nadzieję, że taki kredyt dadzą nowej prezes też współpracownicy, aby miała możliwość rozpocząć działania związane z wyjściem z trudnej sytuacji, w której znajduje się szpital. Cieszę się, że nowa pani prezes ma bogate doświadczenie zarówno w zarządzaniu podobną spółką, jak i w obszarze zarządzania finansami, była m.in. skarbnikiem powiatu – to na pewno dodatkowa korzyść w przypadku kierowania takim podmiotem jak PCZ. Wszyscy liczymy na to, że nasza współpraca będzie owocna, a działania pani prezes skuteczne.

5 komentarzy do “Pierwsza prezes z konkursu

 • 8 września 2021 o 05:47
  Permalink

  Oby pani prezes, miała na względzie nie tylko wyniki finansowe, ale i dobro pacjenta.

  Odpowiedz
 • 9 września 2021 o 02:21
  Permalink

  „Studiowała na wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Na Politechnice Radomskiej ukończyła studia podyplomowe na kierunku ekonomia ze specjalnością rachunkowość. Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach ukończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania w sektorze finansów publicznych oraz prawa pracy, płac i ubezpieczeń społecznych, a na Uniwersytecie Warszawskim – studia podyplomowe menadżerskie na kierunku zarządzanie w instytucjach publicznych. Ukończyła również Collegium Humanum Warsaw Management University – Executive Master of Business Administration (MBA).” Imho smieszny CV, tak troche jak Czarnek, Morawiecki itd. 🙂

  No ale cala ta Polska 2021 jest smieszna. A Otwock w tym „awangarda”. 🙂

  Odpowiedz
 • 9 września 2021 o 02:24
  Permalink

  „Od 2020 roku pełniła funkcję prezesa zarządu szpitala św. Leona w Opatowie sp. z o.o.”
  A dlaczego tak superkrótko I I dlaczego juz nie jest ?

  „Wszyscy liczymy na to, że nasza współpraca będzie owocna, a działania pani prezes skuteczne.”
  A w Opatowie byla owocna, a działania skuteczne ?

  Odpowiedz
 • 9 września 2021 o 02:27
  Permalink

  Zarządzania finan-sów i zarządzania finan-sami („by”), to nie to samo. A znam sie troche na tym.

  Odpowiedz
 • 12 września 2021 o 19:10
  Permalink

  Monika Gębska została odwołana z funkcji prezesa Szpitala św. Leona w Opatowie. Taką decyzję podjęło zgromadzenie wspólników spółki, w skład którego wchodzi m.in. zarząd powiatu opatowskiego. Informację potwierdza starosta Tomasz Staniek.

  Sama zainteresowana twierdzi, że nie otrzymała żadnej oficjalnej informacji o swojej dymisji.

  Tomasz Staniek mówi, że zwolnienie prezesa to prerogatywa zgromadzenia wspólników, z której skorzystano. Szczegółów nie chce zdradzać i zasłania się tajemnicą spółki, mimo że w stu procentach jej właścicielem jest powiat.

  – Na nasze stanowisko złożyło się wiele czynników, m.in. wynik finansowy, ale też ostatnio współpraca z panią prezes nie układała się najlepiej – mówi włodarz powiatu.

  Monika Gębska przyznaje, że nie wiedziała o planach jej odwołania. Nie zna także uzasadnienia do tej decyzji, ponieważ nie otrzymała żadnej oficjalnej informacji. Od piątku przebywa na zwolnieniu lekarskim.

  – Słyszę pierwszy raz, że współpraca zarządu ze mną się nie układała. W mojej ocenie wyglądała ona w sposób poprawny, na dobrym poziomie. Wszystko to, co wspólnie ustalaliśmy, konsekwentnie i stopniowo było wdrażane – komentuje Monika Gębska.

  Jak tłumaczy, została powołana w kwietniu 2020 roku, czyli w czasie pandemii. Wiele spraw przez miesiące komplikował koronawirus, przez co finanse lecznicy się pogorszyły. Z uwagi na odgórne obostrzenia, niektóre usługi nie były oferowane np. rehabilitacja. Z powodu COVID-19 wielu pacjentów nadal nie chce przychodzić do szpitala np. na zabiegi czy operacje.

  Prezes wylicza przy tym, czego udało się dokonać. To m.in.: stworzenie oddziału covidowego, ale też reaktywowanie poradni okulistycznej, utworzenie poradni endokrynologicznej, uruchomienie chirurgii jednego dnia z operacjami zaćmy.

  Monikę Gębską zastąpi Ewelina Wójcik, która pracę rozpoczęła już we wtorek. Jest absolwentką kierunku analityki medycznej na wydziale farmaceutycznym Akademii Medycznej w Lublinie. Przez ponad 10 lat zawodowo związana była z opatowską lecznicą, pełniąc w niej funkcję kierowniczą. W ostatnim czasie pracowała jako szef laboratorium w jednym ze szpitali na Lubelszczyźnie.

  Starosta przyznaje, że od nowej prezes oczekuje dobrej współpracy, stałego informowania np. o liczbie pacjentów. W jego opinii, najważniejsze zadania dla nowej szefowej placówki to: zbilansowanie finansów szpitala, czyli zahamowanie rosnących kosztów, pozyskanie lekarzy z Ukrainy, a także doprowadzenie do końca procesu akredytacji.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.