Szał kolorów i ekspresji

Dariusz Skiermut uprawia sztukę nieoczywistą i niejednorodną. Najbliżej jest mu chyba jednak do abstrakcji i surrealizmu. Jego wystawę malarską można oglądać do końca września w Teatrze Miejskim im. Jaracza w Otwocku

Przemek Skoczek

„Obraz o brzydkim tytule”, „Kraina złotych wież i poszarpanych kołków”, „Deforma”, „Oko czasu”, „Kosmiczna księżniczka” – Dariusz Skiermut lubi nadawać swoim pracom tytuły niebanalne, zaskakujące, prowokujące do zastanawiania się na ich sensem nie mniej niż nad samymi obrazami, które także są dalekie od realizmu. Pochodzący z Siedlec artysta i kurator wystaw, absolwent edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach lubi bawić się formą. Często tworzy prace całkowicie abstrakcyjne, czy to ekspresjonistyczne, kipiące kolorami „plamy i kleksy”, budzące skojarzenia z dziełami Jacksona Pollocka, czy portretując figury geometryczne. Przedstawia też obrazy surrealistyczne, zdradzające fascynację Salvadorem Dalim, w których drzemie nieco mistyczna symbolika.

Wspólną cechą większości obrazów Skiermuta jest ich wielkość – artysta lubi duże formaty i żywą kolorystykę. Dużo jego prac emanuje kolorami, ich intensywnością, nasyceniem. Mogą być świetnym elementem wystroju wnętrza, zwłaszcza stonowanego, monochromatycznego, które warto ożywić mocnym akcentem kolorystycznym. Wystawa, z racji rozmiaru obrazów, „rozeszła się” po całym teatralnym foyer. Warto zatrzymać się przy niej, idąc do kina czy po prostu przechodząc obok „Jaracza”. Kontaktu ze sztuką nigdy za wiele. Korzystajmy, póki możemy.

Tradycją wernisaży stowarzyszenia Plastycy Ziemi Otwockiej są koncerty. W piątek wystąpiło trio Isobelle and the Playmakers grające muzykę z pogranicza bluesa, popu i jazzu. Liderką zespołu jest pochodząca z Anglii Isobelle Bundy. Wokalistka i pianistka od najmłodszych lat jest związana z muzyką. Tworzy własne utwory, pisze teksty i komponuje, najlepiej czuje się w bluesie i balladzie. Towarzyszyli jej dobrze znani lokalnie instrumentaliści –  pianista Andrzej Sajdak i gitarzysta Roman Sadowski. Miejmy nadzieję, że ta grupa będzie częściej gościć na naszych scenach.

„Linia Otwocka” jest patronem medialnym wystawy. 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.