Bezpieczniej rowerem do szkoły

We wrześniu rozpoczyna się budowa liczących prawie 5,5 km odcinków ścieżek rowerowych w gminie Wiązowna. Nowe trasy dla cyklistów powstaną w Duchnowie, Pęclinie, Dziechcińcu, Lipowie i Gliniance. Budowa kolejnych planowanych tras już niedługo ma ułatwić uczniom bezpieczne dotarcie do szkół

fot. UG Wiązowna

BARBARA MICHAŁOWSKA

Władze gminy podpisały z wykonawcami umowy na budowę kolejnych odcinków ścieżek w ramach programu „Rozwój systemu dróg rowerowych w gminie Wiązowna”. Na tym etapie realizacji zadania zostaną wybudowane  cztery odcinki ścieżek. Pierwszym będzie ciąg pieszo-rowerowy lub ścieżka rowerowa o długości 1,26 km na ul. Pęclińskiej w Wiązownie i w Duchnowie od ul. Słonecznej do ul. Miętowej w Duchnowie. Drugim odcinkiem będzie ciąg pieszo-rowerowy lub ścieżka rowerowa o długości 1,6 km na fragmencie ul. Zamkowej, ul. Krótkiej w Pęclinie, ul. Dworskiej w Dziechcińcu do ul. Majowej w Dziechcińcu. Trzecia inwestycja to liczący również 1,6 km ciąg pieszo-rowerowy lub ścieżka rowerowa na ul. Armii Krajowej w Lipowie od ul. Jasnej w tej miejscowości do ul. Łąkowej w Gliniance. Ponadto zostanie wybudowany ciąg pieszo-rowerowy lub ścieżka rowerowa o długości 930 m na ul. Napoleońskiej w Gliniance od istniejącego ciągu pieszo-rowerowego (na wysokości dawnego gimnazjum w Gliniance) do ul. Wrzosowej.

Wykonawcą trzech pierwszych odcinków ścieżek jest firma Tomiraf, która za przeprowadzenie robót zaoferowała odpowiednio: 667 tys. 111 zł, 1 mln 686 tys. 542 zł i 1 mln 435 tys. 758 zł. Ścieżkę w Gliniance wybuduje Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów, które w przetargu zaproponowało kwotę 1 mln 391 tys. 825 zł.

Nowe ciągi pieszo-rowerowe będą miały szerokość 3 m, a ścieżka rowerowa – 2 m. Zostaną wykonane z nawierzchni asfaltowej. Powstaną również indywidualne i publiczne zjazdy oraz elementy odwodnienia drogi. Prace budowlane mają rozpocząć się we wrześniu. Urzędnicy uprzedzają, że mieszkańcy powinni przygotować się na utrudnienia w ruchu. W trakcie prac zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu oraz – jeśli będzie to konieczne – objazdy. W ramach prac powstanie 5,4 km ścieżek dla rowerów.

W połowie sierpnia zakończyły się z kolei prace przy budowie fragmentu ścieżki przy ul. Kąckiej w Wiązownie od ul. Dębowej do ul. Słonecznej. Powstała tam licząca 550 m asfaltowa ścieżka rowerowa o szerokości 2 m. Wybudowanie tego fragmentu drogi kosztowało prawie 250 tys. zł. Wcześniej, w 2020 r., powstał pierwszy odcinek przy ul. Lubelskiej w Wiązownie (od ul. Polnej do ul. Boryszewskiej). Wybudowano tam ciąg pieszo-rowerowy z kostki betonowej (po wschodniej stronie drogi) i asfaltową ścieżkę rowerową (po zachodniej stronie drogi) o długości 690 m. Wzdłuż ul. Lubelskiej pojawiły się nowe zatoki dla autobusów, przebudowano zjazdy publiczne i indywidualne. Powstał również kompleksowy system odwodnienia drogi.

Kolejnym etapem budowy ścieżek rowerowych w gminie będą prace wykonywane na ul. Duchnowskiej w Wiązownie, ul. Zamkowej w Pęclinie i fragmencie ul. Armii Krajowej w Lipowie. Przetarg na ich wykonanie gmina zamierza ogłosić w czwartym kwartale roku.

W ramach całego projektu powstanie prawie 10 km drogi dla rowerów oraz parking dla jednośladów. Ścieżka będzie prowadziła z Duchnowa przez Wiązownę i Pęclin do Dziechcińca. Tam połączy się z ciągiem pieszo-rowerowym prowadzącym do Malcanowa. Dalej ścieżka będzie przebiegać przez Lipowo aż do szkoły podstawowej w Gliniance.

Zdaniem urzędników ścieżka znacznie podniesie poziom bezpieczeństwa rowerzystów, w tym dzieci, które na rowerach dojeżdżają do szkół. Całkowita wartość projektu to niemal 12 mln 400 tys. zł. Cała ścieżka rowerowa powinna być gotowa do końca 2022 r.

One thought on “Bezpieczniej rowerem do szkoły

  • 11 września 2021 o 23:13
    Permalink

    Dobrze, że robią, bo na drogach jest mega niebezpiecznie. Dużo kierowców wyprzedza rowerzystów na milimetry. Mam tylko nadzieję, że nie zrobią z tego pumptracka jak w Duchnowie, gdzie są co chwila obniżenia do wjazdów na posesje i ciężko po tym jechać. Wydawajmy publiczne pieniądze z głową.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.