Dłuższy weekend z gwiazdami

W tym roku otwocki festiwal Blues Bazar potrwa trzy dni: od piątku, 10 września do niedzieli, 12 września. Wystąpi międzynarodowa plejada gwiazd z Polski, Francji, Szwecji i Holandii. „Linia Otwocka” jak zawsze jest patronem medialnym festiwalu

Jedną z gwiazd festiwalu jest kapitalny zespół Lisa Lystam Family Band ze Szwecji

PRZEMEK SKOCZEK

Otwock Blues Bazar wciąż się rozwija. Festiwal jest organizowany przez Otwockie Towarzystwo Bluesa i Ballady od 2014 roku, więc to już jego ósma edycja. W tym roku po raz drugi współorganizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku. To wsparcie finansowe i organizacyjne ze strony miasta jest bezcenne i widać je w rozbudowanym programie imprezy. Co czeka nas w tym roku?

 

Dzień pierwszy

W piątek, 10 września odbędzie się inauguracja festiwalu. O godz. 16 na scenie muszli koncertowej w parku miejskim rozpocznie się przegląd pięciu kapel wyłonionych z ogólnopolskiego konkursu zespołów bluesowych. Do podziału czeka pula nagród licząca 10 tys. zł. Ponadto zwycięzcy wystąpią w niedzielę na dużej scenie podczas finału z międzynarodowymi gwiazdami.

Wieczór zakończy koncert kultowego zespołu Kasa Chorych. Grupa została założona w 1975 roku w Białymstoku przez harmonijkarza Ryszarda Skibińskiego i gitarzystę Jarosława Tioskowa. Na początku artyści współpracowali m.in. z Andrzejem Zauchą, w zespole śpiewała też Martyna Jakubowicz. Grupa miała kilka przerw w działalności, ale od reaktywacji w 1994 roku koncertuje i nagrywa. Zespół ma na koncie Fryderyka 2009 w kategorii Blues za płytę „Koncertowo” – jest pierwszym laureatem tej kategorii. Lata płyną, a oni wciąż mają w sobie ogień. Początek koncertu o godz. 21.

Dzień drugi

Na sobotni wieczór i noc (11 września) festiwal przeniesie się na teren Muzeum Ziemi Otwockiej. Będzie można tam słuchać bluesa na leżakach, kocach, przy ognisku, stojąc, siedząc, tańcząc wśród leśnej zieleni. Po zmroku, około godz. 19.30, na scenie pojawi się gwiazda wieczoru, czyli Oddział Zamknięty. To kolejna polska legenda, grupa założona w 1979 roku w Warszawie, która wylansowała takie przeboje jak: „Ten wasz świat”, „Party”, „Obudź się”, „Andzia i ja” czy „Gdyby nie ty”. Nazwa zespołu pochodzi od oddziału w szpitalu psychiatrycznym, do którego trafił współzałożyciel grupy Krzysztof Jaryczewski w celu uniknięcia zasadniczej służby wojskowej. Wieczór zakończy Big Jam Session z udziałem muzyków z terenu Mazowsza i Warszawy.

Przypominamy, że na terenie przy muzeum przez wszystkie festiwalowe dni będzie działał kemping. Można więc przyjeżdżać z namiotami i bawić się w Otwocku przez cały weekend. Pobyt jest płatny za dobę od miejsca (za namiot, przyczepę lub kamper).

Dzień trzeci

Finał Blues Bazaru jak co roku odbędzie się na miejskim targowisku przy ul. Batorego. Koncerty na dużej scenie rozpoczną się o godz. 16. Na początek zagrają zwycięzcy piątkowego konkursu. Po nich wystąpi cała plejada polskich i zagranicznych gwiazd bluesa. Znakomity skrzypek Jan Gałach i Przyjaciele przyjadą z programem „Tribute to Allman Brothers”. Gałach to buntownik zachwycający publiczność po obu stronach oceanu, uważany za najlepszego młodego elektrycznego skrzypka. Grywa z najlepszymi (Dżem, Martyna Jakubowicz, Organek, Leszek Winder, Acid Drinkers, SBB, Wojciech Waglewski). Jego koncert zaczyna się o godz. 17.

Goście z zagranicy także dadzą niezapomniany show. Dynamite Blues Band z Holandii (godz. 18.30) to zespół, którego nazwa dobrze oddaje energetyczny potencjał tej formacji. Lisa Lystam Family Band ze Szwecji (godz. 20) jest grupą znaną z eksperymentalnych koncertów i żywiołowej spontaniczności, a jej charyzmatyczna liderka i wokalistka udowadnia, że duch Janis Joplin jest wiecznie żywy. Wreszcie Nico Chona & Freshtones z Francji (godz. 21.30) to blues-rockowa formacja, w której muzyce odnajdziemy hołd złożony The Cream, wczesnemu ZZ Top czy Allman Brothers Band ze szczyptą psychodelik, a nawet grunge’u. To będzie szalona noc.

Co, gdzie, kiedy?

 Piątek, 10 września – park miejski

godz. 16.00 – finał Konkursu Zespołów Bluesowych

godz. 20.45 – oficjalne otwarcie festiwalu

godz. 21.00 – koncert zespołu Kasa Chorych

 

Sobota, 11 września – Muzeum Ziemi Otwockiej

godz. 19.30 – koncert zespołu Oddział Zamknięty

godz. 21.00 – Big Jam Session z udziałem muzyków z rejonu Mazowsza i Warszawy

 

Niedziela, 12 września – targowisko miejskie

godz. 16.00 – koncert laureata Konkursu Zespołów Bluesowych

godz. 17.00 – projekt „Tribute to Allman Brothers” (Jan Gałach i Przyjaciele)

godz. 18.30 – Dynamite Blues Band z Holandii

godz. 20.00 – Lisa Lystam Family Band ze Szwecji

godz. 21.30 – Nico Chona & Freshtones z Francji

godz. 23.00 – zakończenie festiwalu

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.