Święto patronki Otwocka

Matka Boża Otwocka – tak o patronce miasta Matce Bożej Swojczowskiej w dniu jej święta powiedział prezydent Jarosław Margielski, odczytując tekst zawierzenia się jej trosce. Uroczystości odbyły się dziś, w środę, 8 września, w święto narodzenia Najświętszej Maryi Panny

 

Filip Pytlawski

Historia słynnego obrazu, przez wiernych uważanego za cudowny, sięga XVII wieku i jest ściśle związana z Kresami Wschodnimi. Stąd wzięła się tradycja, by w dniu patronki modlić się w intencji pomordowanych na Wołyniu w 1943 roku i w intencji ich rodzin. W przejmującym kazaniu tamte krwawe dni przypomniał proboszcz parafii św. Wincentego à Paulo ks. Bogdan Sankowski. Mówił o okrucieństwie, bestialstwie, spływających krwią polskich wsiach. Z około tysiąca polskich wsi na Wołyniu rzeź sprzed 78 lat przetrwało niespełna 90.

Obraz Matki Bożej Swojczowskiej trafił do Otwocka właśnie stamtąd po tych tragicznych wydarzeniach. Do 1943 roku przebywał w kościele parafialnym w Swojczowie, w miejscowości leżącej w pobliżu Włodzimierza Wołyńskiego. Kult tego obrazu był wielki wśród ludności Kresów Wschodnich. Matka Boża odbierała cześć od katolików, unitów, a nawet prawosławnych. Podczas rzezi ten kościół wysadzono w powietrze i zrównano z ziemią, ale ukraińskie kobiety ocaliły obraz, przenosząc go do cerkwi. Potem, z narażeniem życia, ks. Stanisław Kobyłecki z grupą ocalałych Polaków i przy pomocy żołnierzy niemieckich (!) przewiózł go do kościoła we Włodzimierzu Wołyńskim. Wreszcie po kilku miesiącach obraz dotarł do Otwocka i został umieszczony w kościele parafialnym.

Uroczysty akt zawierzenia miasta Otwocka opiece Matki Bożej Swojczowskiej miał miejsce 27 września 1993 roku. Pięć lat później, 8 września 1998 roku, odbyła się koronacja obrazu przez arcybiskupa Lwowa Mariana Jaworskiego. W ten sposób spełniono prośby byłych parafian ze Swojczowa i wielu obecnych mieszkańców Otwocka. Od tamtej pory święto patronki jest obchodzone właśnie 8 września.

Uroczystość zakończył apel poległych z udziałem uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych oraz przedstawicieli Bractwa Strzelców Kurkowych “Lechity”. Ich komendant Marek Majek został pasowany na rycerza Matki Bożej Swojczowskiej i będzie odtąd nosił ryngraf z wizerunkiem patronki.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.