Mistrzyni Europy w ogniu pytań uczniów

Wychowanka OKS Start Otwock, dwukrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich, a przede wszystkim aktualna mistrzyni Europy w pchnięciu kulą Paulina Guba była gościem Publicznej Szkoły Podstawowej w Warszawicach 


MARCIN SULIGA

W poprzedni weekend Paulina Guba zakończyła sezon startowy udziałem w 12. Memoriale Kamili Skolimowskiej w Chorzowie. Ze względu na wciąż doskwierającą kontuzję kolana ten występ był daleki od jej faktycznych możliwości i zakończył się bez miejsca na podium. Mimo niepowodzenia utytułowana wychowanka OKS Start Otwock w dobrym humorze przyjechała w swoje rodzinne strony do Sobień-Jezior, gdzie w czwartek wzięła udział w specjalnym spotkaniu z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej w Warszawicach. – Zaproszenie mnie było pomysłem kadry nauczycielskiej i rodziców naszych uczniów. Myślę, że to wielki zaszczyt i powód do dumy mieć kogoś tak utytułowanego, odnoszącego sukcesy na arenie międzynarodowej, dlatego postanowiliśmy skorzystać z możliwości zorganizowania takiego spotkania. To zaszczyt spotkać taką osobę na żywo, ale wydaje mi się, że to przede wszystkim dobry przykład dla naszych dzieciaków. Dzięki temu one też mogą zobaczyć, że poprzez systematyczną pracę są w stanie szlifować swoje talenty i dojść do wielkich rzeczy, nawet jeśli mieszka się w tak niewielkiej miejscowości jak nasza – mówi dyrektor szkoły Anna Moczulska.  

– Przez ostatnie lata dość często bywałam na podobnych spotkaniach w szkołach, ale w swoich okolicach to chyba mój drugi raz. Wcześniej miałam okazję spotkać się z dzieciakami ze szkoły w Karczewie – mówi Paulina Guba. – Bardzo lubię takie wizyty i jeśli tylko mam czas, korzystam z zaproszeń. Zawsze są to sympatyczne spotkania, bo dzieciaki zadają mnóstwo najdziwniejszych pytań, które czasem nie pojawiają się w zwykłych wywiadach. Często bywa zabawnie, tak jak dziś, gdy zapytano mnie, czy najpierw sypię płatki, a potem mleko, czy odwrotnie – dodaje z uśmiechem lekkoatletka AZS UMCS Lublin.

W trakcie ponadgodzinnego spotkania padło dużo zaskakujących pytań. Uczniowie najstarszych klas dowiedzieli się, jakie były pierwsze sportowe kroki aktualnej mistrzyni Europy, jak wygląda jej normalny dzień i ile trwa trening przygotowawczy. – Trenuję praktycznie każdego dnia i są to bardzo urozmaicone treningi. Podstawę stanowią zajęcia siłowe. Podczas trzech godzin treningu potrafię przerzucić nawet kilka ton żelastwa – mówi Guba. – W tym czasie próbujemy też innych rzeczy. Ja na przykład włączyłam do planu treningowego pływanie, a nawet jogę. Praktycznie każda zawodniczka próbuje różnych dyscyplin, które nawet w małym stopniu przybliżą ją do osiągnięcia lepszego wyniku. Ja nie jestem wyjątkiem – przyznała Guba.

Zawodniczka była pytana o swoją przygodę z wojskiem i o to, jak wygląda jej sportowa dieta. Nie zabrakło też pytań o przyszłość i marzenia. – Moim najważniejszym marzeniem jest pobicie rekordu Polski. Przeglądałam te wszystkie rekordy i często z niedowierzaniem zastanawiałam się, jak to możliwe, że niektóre z nich utrzymywały się po kilka lat. Ja też bym tak chciała – przyznaje mistrzyni. – A co do przyszłości, nie wiem, czy chciałabym zostać trenerką. Na razie boję się, że będzie mi dane sprostać temu zadaniu, wejść w rolę, którą obecnie odgrywa mój trener. Bardziej pasuje mi praca z dzieciakami i może w tym kierunku będę coś robić – dodaje Guba.

W trakcie pobytu w szkole w Warszawicach wielokrotna medalistka miała okazję spotkać swoich byłych nauczycieli z gimnazjum w Sobieniach-Jeziorach. Jedna z nich, Zofia Syfert, przygotowała dla naszej mistrzyni pamiątkową grafikę dokumentującą jej sukces w Berlinie. 

– Pani Paulina jest u nas zawsze mile widziana. Dziś ze względu na obostrzenia nie mogliśmy zaprosić wszystkich uczniów, ale być może nadarzy się jakaś inna okazja. Jeśli uda się nam pozyskać pieniądze na rozbudowę hali sportowej, z pewnością będziemy chcieli zaprosić naszą mistrzynię na jej otwarcie. Na razie trzymamy jednak kciuki za jej kolejne sukcesy – mówi dyrektor Anna Moczulska. 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.