Polski Ład pomoże w inwestycjach?

Do 15 sierpnia samorządy miały czas, żeby złożyć wnioski o dotacje w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Jeśli uda się im zdobyć pieniądze, w wielu gminach ruszą długo wyczekiwane inwestycje

BARBARA MICHAŁOWSKA

Rządowy Fundusz Polski Ład ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Jednostki samorządu terytorialnego oraz związki jednostek samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie realizowanych inwestycji w wysokości od 80 proc. do aż 95 proc. wartości inwestycji (w zależności od obszaru priorytetowego inwestycji). Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia. Każda jednostka samorządu terytorialnego mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie.

Otwock: Drogi przede wszystkim

– Lista dróg oczekujących realizacji i remontu jest tak długa, że potrzebujemy gigantycznych pieniędzy, które będę starał się pozyskać, aby nadrobić kilkunastoletnie zaległości w tym obszarze infrastruktury w mieście – mówi prezydent Otwocka Jarosław Margielski. – Nie możemy przy tym zapominać o innych kluczowych inwestycjach w Otwocku, ale drogi zawsze będą jednym z tych priorytetów, na które nieustannie staramy się pozyskiwać środki zewnętrzne, żeby podnosić ich standard. Jeśli uda się pozyskać dofinansowanie, to zadanie będzie realizowane w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, aby spożytkować całą kwotę. Wtedy też wspólnie z radą miasta podejmiemy decyzje, które drogi wybudujemy najpierw – dodaje.

Gmina Otwock złożyła trzy wnioski: na poprawę bezpieczeństwa i warunków komunikacyjnych poprzez budowę i przebudowę kluczowych dróg gminnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą (kwota dofinansowania, o jakie ubiegała się gmina, to 14 mln 792 tys. 399 zł), optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Otwocka (5 mln zł) oraz pierwszy etap budowy krytego basenu na terenie miasta (19 mln 800 tys. zł).

– Jest to wielomilionowa inwestycja i tak naprawdę „Polski Ład” jest jedyną szansą, żeby pozyskać pieniądze na jej realizację. Podjąłem decyzję, że będziemy finansować ją dwuetapowo. Jeżeli uda się pozyskać dofinansowanie,  złożymy wniosek na etap II, aby można było przystąpić do realizacji. Przypomnę, że pozyskaliśmy już 4 mln zł na wykonanie dokumentacji i te środki musimy wydatkować do 2023 roku – mówi o budowie krytego basenu prezydent Margielski.

Z kolei o wniosku dotyczącym gospodarki wodno-ściekowej prezydent mówi: – W zadaniu tym chodzi o zmianę ciągu technologicznego oczyszczalni pod kątem zagospodarowania osadu ściekowego w formie nawozu. To pozwoli nam na znaczne oszczędności, ponieważ obecnie zagospodarowanie tego odpadu stanowi bardzo dużą część kosztów OPWiK. W tym zadaniu przewidziana jest również budowa nowych odcinków sieci wodnych i kanalizacyjnych na terenie Otwocka, o które proszą mieszkańcy. W wyniku działań poprzednich władz spółka OPWiK została doprowadzona do ruiny finansowej i nie jesteśmy w stanie finansować tych inwestycji na bieżąco, dlatego staramy się pozyskać środki zewnętrzne na te zadania, żeby przyspieszyć ich realizację.

Celestynów: Szkoła, drogi i oświetlenie

Na przeprowadzenie kosztownych inwestycji liczą też inne gminy. Celestynów złożył wnioski na trzy duże zadania: rozbudowę szkoły podstawowej w Starej Wsi, rozwój infrastruktury drogowej oraz modernizację oświetlenia ulicznego.

W ramach pierwszego zadania powstaną między innymi: nowe sale dydaktyczne, oddział zerówki, oddziały przedszkolne, sala ruchowa, biblioteka, zostanie też zagospodarowany teren wokół budynku szkolnego. Przewidywana wartość inwestycji to blisko 25 000 mln zł. Gmina już dwukrotnie składała wnioski o dofinansowanie na tę inwestycję w ramach rządowego Funduszu Przeciwdziałań COVID-19. „Mamy nadzieję, że do trzech razy sztuka i rząd udzieli wsparcia na tę pożyteczną inwestycję” – piszą celestynowscy urzędnicy. Władze Celestynowa chciałyby także przy wsparciu funduszy „Polskiego Ładu” wybudować i przebudować drogi gminne o łącznej długości ponad pięciu kilometrów. Przewidywana wartość tych inwestycji to ok. 9 mln 500 tys. zł.

Trzecie zadanie ma na celu kompleksową modernizację oświetlenia ulicznego w gminie. Inwestycja obejmie wymianę ok. dwóch tysięcy sztuk na oprawy LED. Przewidywana wartość zadania wynosi ok. 3 mln 500 tys. zł.

Pozostałe gminy stawiają na drogi, szkoły i rozbudowę kanalizacji

Gminne drogi z rządowego funduszu chce wybudować także Osieck. Na program budowy dróg stara się o dofinansowanie w wysokości 5 mln 200 tys. zł. Osieck złożył też wnioski o dofinansowanie poprawy zaopatrzenia w wodę na terenie gminy (1 mln 350 tys. zł) i modernizacji publicznego przedszkola w Sobienkach (3 mln 200 tys. zł).

Władze gminy Sobienie-Jeziory z pieniędzy pozyskanych w ramach „Polskiego Ładu” chciałyby wybudować przedszkole w tej miejscowości, rozbudować gminną oczyszczalnię ścieków w Piwoninie i rozbudować szkołę podstawową w Warszawicach.

Także Józefów część pieniędzy z „Polskiego Ładu” chce przeznaczyć na szkolnictwo. Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2. Poza tym ubiega się też o środki, które umożliwią budowę i modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i drogowej.

Pieniądze na podobne cele chciałaby pozyskać gmina Wiązowna. Złożyła ona dwa wnioski o dofinansowanie budowy pięciu dróg gminnych o łącznej długości ok. czterech i pół kilometra za łączną kwotę 7 mln zł (dofinansowanie 6 mln 480 tys. zł) oraz budowy ok. 17,5 km sieci kanalizacji sanitarnej (koszt to 20 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosłoby 19 mln zł).

O dofinansowanie rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej wraz z przyłączami do granic nieruchomości w miejscowościach Brzezinka, Łukówiec i Całowanie ubiega się gmina Karczew. Wartość tego zadania to ponad 10 mln zł. Gmina stara się także o dotację na budowę ul. Karczówek i ul. Trzaskowskich wraz z remontem mostu (4 mln 816 tys. 909 zł) oraz na utworzenie Kompleksowego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów, w tym urządzeń z kontrolą dostępu, wag legalizowanych, pomiaru zapełnienia, CCTV i systemu informatycznego (wartość to 8 mln zł).

Z kolei Kołbiel liczy na to, że z pieniędzy z rządowego dofinansowania przebuduje gminną drogę Kołbiel – Borków i wyremontuje szkołę podstawową w Kołbieli. Gmina złożyła także wniosek o dofinansowanie rozbudowy stacji uzdatniania wody w Bocianie, a konkretnie budowę zbiornika wyrównawczego wody uzdatnionej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Teraz premier zdecyduje o tym, które inwestycje dostaną dofinansowanie z programu. Do podziału jest 20 mld zł.            l

2 komentarze do “Polski Ład pomoże w inwestycjach?

 • 10 września 2021 o 12:01
  Permalink

  A co z mostem w Karczewie z programu Mosty+?

  Miały być mosty, a niczego nie ma.

  Ostatnio rząd raczej zabiera niż daje ….

  Odpowiedz
 • 16 września 2021 o 08:43
  Permalink

  czy zostało już wysłane zgłoszenie do programu Transport Publiczny+

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.