Gorączka letnich nocy: Otwock Blues Bazar 2021

Ależ było pięknie! Tegoroczny Otwock Blues Bazar przejdzie do historii, bo po raz pierwszy trwał aż trzy dni, co jest początkiem nowej formuły festiwalu. Zgodnie z deklaracjami będzie on teraz dużą, ogólnopolską imprezą, która ma stać się jedną z wizytówek miasta

PRZEMEK SKOCZEK

Diapositive Band z Krakowa wygrał piątkowy konkurs

Trzy dni, każdy inny, każdy ciekawy i pełen wspaniałej energii. Piątkowy konkurs w parku udowodnił, że mamy w Polsce ogromny bluesowy potencjał. Z 14 zgłoszonych zespołów w preselekcji wybrano pięć, które zagrały w parkowej muszli. Były to: Perspective Band, Blue Jay Fly, Duch Delta, Diapositive Band i Banda Edwarda. Zespoły prezentowały różnorodne podejście do gatunku, jurorom najbardziej przypadł do gustu krakowski Diapositive Band – zapewne przez dojrzałość i rasowość stylu, choć zapewne ulegli też urokowi bosonogiej wokalistki Anny. Muzycy odebrali główną nagrodę – czek na 5 tys. zł – i to oni otworzyli niedzielny koncert główny na dużej scenie na targowisku miejskim. Wieczór w parku zakończył znakomity występ legendy polskiego bluesa zespołu Kasa Chorych. Muzycy grają już ponad 40 lat i wciąż robią to kapitalnie!

O tym, że rock konserwuje, przekonali się także uczestnicy sobotniego koncertu w ogrodzie Muzeum Ziemi Otwockiej. Takiego tłumu w tym miejscu chyba jeszcze nie było. Przybyło około półtora tysiąca osób, a magnesem był koncert innej legendy – Oddziału Zamkniętego. To kapela, którą wszyscy znają, jej przeboje lecą w radiu „od zawsze”, ale niewiele znam osób, które mówią, że są jej fanami. A jednak na żywo porywają publiczność nie tylko samą muzyką, lecz także kontaktem z ludźmi, energią, humorem. Pod sceną kotłowało się pogo, ludzie skakali, tańczyli, śpiewali z zespołem. Było pięknie! Nawet gdy muzycy już skończyli, a większość widowni rozjechała się do domów, noc trwała nadal. W pięknych okolicznościach przyrody pozostało kilka setek wytrwałych fanów bluesa, na scenie trwało jam session, płonęło ognisko. 

Niedzielny finał również zgromadził tłumy. Po południu lekko zagrzmiało, nad miastem przeszedł deszcz, ale zniknął równie szybko, jak się pojawił, i nie popsuł zabawy uczestnikom festiwalu. Wielogodzinny maraton muzyczny trwał w najlepsze. Zaczął krakowski zespół Diapositive Band, zwycięzca piątkowego konkursu. Potem zagrał Jan Gałach – wirtuoz skrzypiec, który przyjechał ze swoim genialnym zespołem i projektem „Tribute to Allman Brothers”. I to, moim zdaniem, był najlepszy występ tegorocznej edycji festiwalu. Porywający, oszałamiający, nokautujący. Pamiętam, jak przed kilkunastu laty Janek, jeszcze nieopierzony, grał w Otwocku z Martyną Jakubowicz. Teraz sam jest gwiazdą, siedmiokrotnym zwycięzcą plebiscytu na najlepszego instrumentalistę roku pisma „Twój Blues” i podbija serca publiczności w całej Europie.

Gwiazdy zagraniczne także dały świetne występy. Zachwycał luz i naturalność Dynamite Blues Band z Holandii. Świetną energię miała szwedzka formacja Lisa Lystam Family Band, mimo pechowej awarii prądu i dwóch przerw w koncercie. Wreszcie blues-rockowe tornado Nico Chona & Freshtones z Francji, którzy zakończyli tę noc. To wszystko świetni artyści, znakomici bluesmani, wytrawni rzemieślnicy. Jednak ja nie odnalazłem w ich występach tej iskry bożej, tej charyzmy, które miały amerykańskie gwiazdy poprzednich edycji, fantastyczna Bonita Niessen przed dwoma laty czy właśnie Gałach i jego śląska ekipa.

Najważniejsza wiadomość jest taka, że Blues Bazar wchodzi w nowy, lepszy etap, że się rozwija i ma szansą stać się wizytówką Otwocka nie tylko w kraju, lecz także za granicą. Za to należą się organizatorom gratulacje. Przypomnijmy, że są to Otwockie Towarzystwo Bluesa i Ballady, Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu oraz miasto Otwock, a także współfinansujące festiwal starostwo powiatowe. Do zobaczenia za rok!One thought on “Gorączka letnich nocy: Otwock Blues Bazar 2021

  • 14 września 2021 o 14:59
    Permalink

    Przepiękna impreza byliśmy pierwszy raz na pewno powrócimy ponownie. Dziękujemy organizatorom za zorganizowanie kempingu i prosimy o organizację w przyszłym roku. My w zamian będzie promować miasto Otwock.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.