W „małpim gaju” będzie zakaz karmienia gołębi

W weekend oficjalnie otwarto plac Niepodległości i skwer 7 Pułku Ułanów, od lat zwany małpim gajem. Miejsce zmieniło się nie do poznania i stanowi teraz wizytówkę Otwocka. Mamy jednak pewne obawy…

PRZEMEK SKOCZEK

Oba zieleńce zostały oficjalnie otwarte w sobotę przy okazji odbywającego się w centrum Otwocka Narodowego Dnia Sportu. Przez lata były one zaniedbane i szpeciły centrum miasta, a teraz są idealnymi miejscami do odpoczynku, relaksu, spotkań, zabaw dla dzieci. I tu może pojawić się pewien problem. Skwer 7 Pułku Ułanów od dawna był zdominowany przez dokarmiane przez ludzi gołębie, które część trawników zamieniły w rozdeptany i zanieczyszczony odchodami ugór. Obecność ptaków boleśnie odczuwają też kierowcy, ponieważ często przesiadują one na liniach elektrycznych i paskudzą parkujące w pobliżu samochody. Czy ten problem będzie występował na zrewitalizowanym skwerze?

– Żeby uporządkować teren wokół skweru 7 Pułku Ułanów, miasto planuje zlikwidowanie linii napowietrznej, gdzie siadają gołębie. W tym celu jest już wykonana dokumentacja techniczna, zostało przekazane pismo do PGE rejon Mińsk Mazowiecki z prośbą o wykonanie okablowania. W miejsce starych, nieestetycznych słupów miasto zakupi ozdobne lampy, takie same jak są na ul. Powstańców Warszawy i w parku miejskim. Ponadto jest opracowywany projekt okablowania sieci w ulicach: Andriollego, Karczewskiej, Matejki i Hożej uwzględniający wymianę napowietrznych słupów i linii na ozdobne latarnie – informuje Aleksandra Czajkowska z Biura Prasowego Urzędu Miasta Otwocka.

Oczywiście sama inwestycja nie zlikwiduje problemu. Kluczowe jest niedokarmianie gołębi. Zwłaszcza że jest to dla ptaków szkodliwe. – Zdaniem ornitologów karmienie ptaków chlebem i innymi produktami zawierającymi sól zakwasza ich organizm i powoduje wiele schorzeń, dlatego nie można dokarmiać gołębi. Ponadto przyzwyczajenie ptaków do regularnego dokarmiania zaburza ich naturalne instynkty, zniechęca je do przemieszczania się, przez co są one niesamodzielne, a skutki tego odczuwają podczas zimy. Nie zapominajmy też, że obecność gołębi sprzyja rozprzestrzenianiu się różnych chorób, mogą one być niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ przenoszą różne pasożyty i bakterie. Ze względu na to zostanie wprowadzony zakaz dokarmiania gołębi i innych ptaków w tym miejscu. Pojawią się też specjalne tablice informujące o tym – dodaje przedstawicielka urzędu.

3 komentarze do “W „małpim gaju” będzie zakaz karmienia gołębi

 • 13 września 2021 o 21:02
  Permalink

  Niby super zrobione ale czy plac zabaw jest bezpieczny?? Moim zdaniem jie- ponieważ pagórki na które wspinają się dzieci są zbyt śliskie i dzieciaki z nich spadają. Czekam więc na pierwsze złamania po zabawie na tym placu.

  Odpowiedz
  • 13 września 2021 o 21:36
   Permalink

   Idąc tym tokiem rozumowania to niebawem każdy chodnik będzie na cenzurowanym, bo zawsze znajdzie się jakaś fajtłapa, która się na nim wyłoży 😀

   Odpowiedz
 • 15 września 2021 o 19:31
  Permalink

  Nie stawiajcie huśtawek, zjeżdżalni, itp.. bo na nich też można sobie zrobić krzywdę. Swoją drogą najwięcej urazów dzisiaj jest na modnych trampolinach i elektrycznych hulaknogach.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.