Szkoły na razie wolne od COVID-19

Sytuacja epidemiczna w kraju pogarsza się z tygodnia na tydzień i wiele regionów przygotowuje się już na czwartą falę pandemii. Jednak w powiecie otwockim sytuacja jest całkiem niezła, bo w ostatnich dniach sanepid odnotował u nas tylko kilka przypadków koronawirusa. W pierwszych dniach stacjonarnej nauki w szkołach nie stwierdzono ani jednego przypadku COVID-19, nauka odbywa się bez zakłóceń

AGNIESZKA JASKULSKA

O czwartej fali pandemii, która pojawi się na jesieni, słyszymy od miesięcy. I choć z tygodnia na tydzień sanepid odnotowuje wzrost zakażeń, to jednak koronawirus nie rozprzestrzenia się tak gwałtownie, jak w ubiegłym roku o tej samej porze. Prawdopodobnie ma na to wpływ nie tylko większa izolacja społeczna, lecz także duża liczba osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Jak wygląda sytuacja epidemiczna w powiecie otwockim? Rok wcześniej na przełomie sierpnia i września epidemia zaczęła przybierać na sile i sanepid co tydzień odnotowywał ponad 120 przypadków. W październiku było ich już ponad 340, o czym „Linia” informowała co tydzień aż do wiosny, gdy epidemia zaczęła wyhamowywać. Obecnie sytuacja w powiecie otwockim jest bardzo stabilna. Od 1 do 10 września Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku odnotowała zaledwie pięć przypadków koronawirusa, a także trzech ozdrowieńców. Mimo to pod koniec tygodnia 300 osób było objętych kwarantanną, m.in. w związku z wakacyjnymi wyjazdami za granicę. Od początku września rośnie jednak liczba wykonywanych testów na obecność koronawirusa (od 1 do 10 września przeprowadzono ich ponad tysiąc).

Z początkiem września do szkół wrócili uczniowie. – Od rozpoczęcia nowego roku szkolnego do końca ubiegłego tygodnia w otwockich szkołach podstawowych nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania na COVID-19 – zapewnia dyrekcja Oświaty Miejskiej w Otwocku.

Podobna sytuacja jest w szkołach ponadpodstawowych. – Od początku roku szkolnego uczniowie uczą się w sposób tradycyjny i miejmy nadzieję, że będzie to trwało znacznie dłużej niż rok temu, gdy jesienią wdrożono zdalne nauczanie. Dotychczas nie odnotowano żadnego przypadku koronawirusa w liceach, technikach czy szkołach branżowych – informuje Hanna Majewska-Smółka, dyrektor Oświaty Powiatowej w Otwocku. I dodaje, że jeśli w szkole pojawi się przypadek zachorowania na COVID-19, sanepid zdecyduje o tym, czy na kwarantannę trafi cała klasa, czy tylko część osób, a także czy zostanie wprowadzone nauczanie hybrydowe. – Dużo zależy od tego, czy zmieni się sytuacja epidemiczna w całym kraju, czy tylko w niektórych regionach. O dalszych ewentualnych restrykcjach czy obostrzeniach poinformuje rząd. Nasi uczniowie obecnie uczą się stacjonarnie i to jest najważniejsze – zaznaczają dyrektorzy szkół.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.