Szkoły na razie wolne od COVID-19

Sytuacja epidemiczna w kraju pogarsza się z tygodnia na tydzień i wiele regionów przygotowuje się już na czwartą falę pandemii. Jednak w powiecie otwockim sytuacja jest całkiem niezła, bo w ostatnich dniach sanepid odnotował u nas tylko kilka przypadków koronawirusa. W pierwszych dniach stacjonarnej nauki w szkołach nie stwierdzono ani jednego przypadku COVID-19, nauka odbywa się bez zakłóceń

AGNIESZKA JASKULSKA

O czwartej fali pandemii, która pojawi się na jesieni, słyszymy od miesięcy. I choć z tygodnia na tydzień sanepid odnotowuje wzrost zakażeń, to jednak koronawirus nie rozprzestrzenia się tak gwałtownie, jak w ubiegłym roku o tej samej porze. Prawdopodobnie ma na to wpływ nie tylko większa izolacja społeczna, lecz także duża liczba osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Jak wygląda sytuacja epidemiczna w powiecie otwockim? Rok wcześniej na przełomie sierpnia i września epidemia zaczęła przybierać na sile i sanepid co tydzień odnotowywał ponad 120 przypadków. W październiku było ich już ponad 340, o czym „Linia” informowała co tydzień aż do wiosny, gdy epidemia zaczęła wyhamowywać. Obecnie sytuacja w powiecie otwockim jest bardzo stabilna. Od 1 do 10 września Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku odnotowała zaledwie pięć przypadków koronawirusa, a także trzech ozdrowieńców. Mimo to pod koniec tygodnia 300 osób było objętych kwarantanną, m.in. w związku z wakacyjnymi wyjazdami za granicę. Od początku września rośnie jednak liczba wykonywanych testów na obecność koronawirusa (od 1 do 10 września przeprowadzono ich ponad tysiąc).

Z początkiem września do szkół wrócili uczniowie. – Od rozpoczęcia nowego roku szkolnego do końca ubiegłego tygodnia w otwockich szkołach podstawowych nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania na COVID-19 – zapewnia dyrekcja Oświaty Miejskiej w Otwocku.

Podobna sytuacja jest w szkołach ponadpodstawowych. – Od początku roku szkolnego uczniowie uczą się w sposób tradycyjny i miejmy nadzieję, że będzie to trwało znacznie dłużej niż rok temu, gdy jesienią wdrożono zdalne nauczanie. Dotychczas nie odnotowano żadnego przypadku koronawirusa w liceach, technikach czy szkołach branżowych – informuje Hanna Majewska-Smółka, dyrektor Oświaty Powiatowej w Otwocku. I dodaje, że jeśli w szkole pojawi się przypadek zachorowania na COVID-19, sanepid zdecyduje o tym, czy na kwarantannę trafi cała klasa, czy tylko część osób, a także czy zostanie wprowadzone nauczanie hybrydowe. – Dużo zależy od tego, czy zmieni się sytuacja epidemiczna w całym kraju, czy tylko w niektórych regionach. O dalszych ewentualnych restrykcjach czy obostrzeniach poinformuje rząd. Nasi uczniowie obecnie uczą się stacjonarnie i to jest najważniejsze – zaznaczają dyrektorzy szkół.

One thought on “Szkoły na razie wolne od COVID-19

  • 29 września 2021 o 15:53
    Permalink

    Powiat (otwocki) to nie region, sic. Regionem jest Mazowsze. Od biedy Ziemia Czerska.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.