Wyboista droga do pumptracku

Karczew jest jedną z czterech gmin w powiecie otwockim, które otrzymały dotację na budowę obiektów sportowych. W Karczewie ma powstać pumptrack, ale jego budowa na razie stoi pod znakiem zapytania. Obiekcje co do powstania pumptracku mają niektórzy radni i okoliczni mieszkańcy. Burmistrz przekonuje jednak, że szansę i przyznane pieniądze trzeba wykorzystać

BARBARA MICHAŁOWSKA

Dofinansowanie budowy obiektów sportowych z Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej w powiecie otwockim otrzymały Karczew, Celestynów, Wiązowna i Osieck.

Gmina Karczew dostała 200 tys. zł dotacji na budowę pumptracku. Nie wiadomo jednak, czy mimo dotacji inwestycja zostanie zrealizowana. – Na to zadanie potrzebujemy jeszcze ok. 100 tys. zł wkładu własnego, który wspólnie z moimi współpracownikami zabezpieczyliśmy. Niestety, radni koalicji rządzącej zabrali te pieniądze, nie zabezpieczając odpowiednich środków na wkład gminy. W tej sytuacji analizujemy możliwości realizacji tej inwestycji, która jest bardzo oczekiwana przez naszą młodzież. Nie chcemy, żeby budowa pumptracku nie doszła do skutku przez krótkowzroczność niektórych radnych – mówi burmistrz Michał Rudzki. I dodaje, że w najbardziej pesymistycznym wariancie, jeśli rada miejska nie zabezpieczy pieniędzy, gmina będzie zmuszona do zwrotu pozyskanej dotacji.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Karczewie Piotr Żelazko mówi z kolei, że jest jeszcze inna przeszkoda w rozpoczęciu inwestycji. – Mieszkańcy okolic ul. Sosnowej, przy której ma powstać pumptrack, są oburzeni faktem, że nikt nie skonsultował z nimi lokalizacji tego obiektu. Obawiają się, że hałas towarzyszący użytkowaniu pumptracku będzie dla nich uciążliwy. Przedstawiciele mieszkańców byli obecni na niedawnym posiedzeniu komisji rozwoju i domagali się, żeby przed budową pumptracku takie konsultacje przeprowadzić. Niestety, z ramienia burmistrza w komisji nie uczestniczył żaden pracownik urzędu, który mógłby odnieść się do obaw mieszkańców. Ten opór budzi nasz niepokój – mówi przewodniczący rady miejskiej.

Piotr Żelazko dodaje, że radni czekają na odpowiedź burmistrza na pismo, które mieszkańcy ul. Sosnowej wystosowali do niego w tej sprawie. – Nie wiem, czy istnieje możliwość zmiany lokalizacji pumptracku ani w jaki sposób odniesie się do sprawy burmistrz Rudzki, ale chciałbym, aby to przedsięwzięcie zostało zrealizowane z należytą starannością, szczególnie jeżeli chodzi o lokalizację. Branie pod uwagę zdania ludzi, którzy mieszkają w sąsiedztwie tego typu inwestycji, to element odpowiedzialności za gminę – przekonuje.

Pumptrack ma powstać przy orliku obok Szkoły Podstawowej nr 2. O problemach z inwestycją pisaliśmy na łamach „Linii Otwockiej” w lipcu. Radni już wcześniej zablokowali 15 tys. zł, które burmistrz chciał przeznaczyć na przygotowanie koncepcji budowy obiektu. Potem, gdy okazało się, że gmina pozyskała 200 tys. zł dofinansowania, rada miejska nie kwapiła się z zabezpieczeniem 100 tys. zł na wkład własny. Niektórzy radni podobno nie widzą sensu budowy obiektu, argumentując, że w innych sołectwach brakuje nawet placów zabaw. Burmistrz Rudzki w lipcu w rozmowie z „Linią” podkreślał jednak, że „uważa za zasadne wykorzystanie przyznanej dotacji i stworzenie miejsca do aktywnego i bezpiecznego wypoczynku dla dzieci i młodzieży”. Zgodnie z umową z samorządem województwa mazowieckiego inwestycja powinna zostać zrealizowana do końca tego roku.

Pieniądze z Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej MAZOWSZE 2021 otrzymała też gmina Celestynów. Dofinansowanie w wysokości 200 tys. zł zostanie przeznaczone na budowę skate-parku, który powstanie obok istniejącego pumptracku przy hali widowiskowo-sportowej przy ul. Koprowskiego w pobliżu urzędu miasta. W ramach zadania będzie wykonana betonowa nawierzchnia, na której znajdzie się sześć urządzeń służących do jazdy m.in. na deskorolce.

Dofinansowanie pozyskała także gmina Wiązowna (187 tys. zł), która dzięki otrzymanym pieniądzom wybuduje pumptrack w Góraszce. Rowerowy plac zabaw ma być jednym z największych bezpłatnych obiektów dostępnych dla młodzieży na terenie powiatu otwockiego. Powstanie w kompleksie sportowym przy świetlicy wiejskiej w Góraszce i – jak przekonują wiązowscy urzędnicy – będzie alternatywnym miejscem do uprawiania aktywności na świeżym powietrzu oraz uzupełnieniem kilkunastu obiektów sportowych, w tym m.in. kilku wybudowanych siłowni plenerowych, boisk, placów zabaw czy instalacji skatepark lub streetworkout.

Ostatnią gminą, która otrzymała wsparcie, jest Osieck. Przyznaną kwotę 200 tys. zł wykorzysta na modernizację podłogi w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Osiecku.  Umowy na dofinansowanie inwestycji podpisano 2 września. Zostaną one zrealizowane jeszcze w tym roku.

Dofinansowanie z samorządu województwa mazowieckiego (w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej) łącznie w wysokości 2 mln 800 tys. zł otrzymało 16 inwestycji z powiatów: wołomińskiego, otwockiego i legionowskiego. MIWIS to autorski program samorządu Mazowsza, który jest realizowany od 2018 r. Przez ten czas w całym regionie udało się wybudować lub zmodernizować 289 obiektów sportowych.

4 komentarze do “Wyboista droga do pumptracku

 • 17 września 2021 o 13:57
  Permalink

  i tak ciężko wytrzymać przy tym orlku to jeszcze pumptrack chcą zrobić pod samymi domami. a jest duży, niewykorzystany teren nad Moczydłem

  Odpowiedz
  • 21 września 2021 o 12:06
   Permalink

   Podobno na os. Ługi zbierają podpisy w sprawie referendum o odłączenie się o tego dziadostwa Karczewskiego i włączenia os. Ługi w całości do Otwocka.

   Odpowiedz
   • 24 września 2021 o 20:10
    Permalink

    zdaje się, że os. Ługi powstało na terenie Karczewa.

    Odpowiedz
 • 27 września 2021 o 12:49
  Permalink

  ZROBCIE COŚ K!!!! Z TĄ REKLAMĄ!!!! NIE ZAMYKA SIĘ!!!!~TO JAKIŚ NOWY SPOSÓB NA KLIENTÓW?????

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.