Kościuszko znów na piedestale

Popiersie Tadeusza Kościuszki wróciło przed budynek Szkoły Podstawowej nr 2 w Otwocku. Obecnie placówka nosi imię Ireny Sendlerowej, ale przed reformą wprowadzającą gimnazja to właśnie Tadeusz Kościuszko był jej patronem. O powrót pomnika przed budynek szkoły zabiegał m.in. Paweł Ajdacki, prezes otwockiego oddziału PTTK

SYLWIA WYSOCKA

O ponownym wzniesieniu pomnika Tadeusza Kościuszki w Otwocku dużo mówiło się już cztery lata temu. Inspiracją były dwie okoliczności: reforma oświaty likwidująca gimnazja i ustanowienie przez sejm roku 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki.

W Otwocku Kościuszko miał wcześniej dwa pomniki. Pierwszy, przedwojenny, znajdował się na środku skrzyżowania Alei Tadeusza Kościuszki (obecnie ul. Kościuszki). Kamień węgielny pod jego budowę wmurowano 15 października 1917 roku. Pomnik przetrwał tylko do kwietnia 1941 roku, gdy został wysadzony w powietrze.

Drugi pomnik stał przy wybudowanej w latach 60. ubiegłego wieku szkole, tzw. tysiąclatce, przy ul. Poniatowskiego. Tadeusz Kościuszko został patronem tej szkoły. Pomnik uroczyście odsłonięto 15 października 1967 roku, w 150. rocznicę śmierci naczelnika. Swoją formą trochę nawiązywał do wcześniejszego pomnika – też składał się z niezbyt wysokiego cokołu z napisem „Tadeusz Kościuszko”, na którym było umieszczone popiersie patrona. Jednak i on nie przetrwał długo. Pomnik został skradziony z cokołu i chociaż popiersie udało się odzyskać, nie wróciło ono na swoje miejsce, tylko zostało zdeponowane w magazynach. Sama szkoła przyjęła później imię innej patronki – Ireny Sendlerowej.

Nie wszyscy jednak zapomnieli o Kościuszce. W 2017 roku temat przywołał m.in. prezes otwockiego oddziału PTTK Paweł Ajdacki, który w wywiadzie udzielonym „Linii” podkreślał, że pomnik powinien ponownie stanąć przy Szkole Podstawowej nr 2 na terenie Soplicowa, gdzie na zachód od ul. Narutowicza do ul. Pułaskiego wszystkie nazwy ulic są związane z bohaterami XIX-wiecznych walk o niepodległość Rzeczypospolitej. Ówczesny przewodniczący rady miasta, obecnie prezydent Otwocka, Jarosław Margielski również optował za ponownym ustawieniem popiersia Kościuszki przed „Dwójką”, której zresztą był wcześniej uczniem. – Popiersie Kościuszki powinno nadal znajdować się przed szkołą, żeby młodzież wiedziała, jak wyglądał bohater – mówił jesienią 2017 roku Margielski.

Po czterech latach nareszcie się udało. Z początkiem roku szkolnego 2021/2022 przed Szkołą Podstawową nr 2 stanęło odrestaurowane popiersie Tadeusza Kościuszki. Z satysfakcją odnotował to w mediach społecznościowych prezes PTTK Paweł Ajdacki. – Myślę, że gdyby nie działania, które zostały rozpoczęte kilka lat temu, nie byłoby tego pomnika – mówi w rozmowie z „Linią” Ajdacki. Bardzo się cieszę, że ta sprawa ma taki finał. Uważam nawet, że w obecnej aranżacji popiersie wygląda lepiej niż poprzednio – dodaje.

Chociaż pomnik już stoi, na oficjalne odsłonięcie poczeka do symbolicznej daty 15 października. Wtedy przypada bowiem rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki. Na ten dzień planowane są specjalne uroczystości. – Powrót pomnika to inicjatywa miasta i szkoły – mówi w rozmowie z „Linią” dyrektor Oświaty Miejskiej w Otwocku Grzegorz Michalczyk. – Popiersie zostało odrestaurowane i wróciło przed budynek szkoły. Uroczyste odsłonięcie pomnika będzie okazją do przeprowadzenia lekcji historii dla wszystkich zgromadzonych, w tym uczniów „Dwójki” – dodaje.

2 komentarze do “Kościuszko znów na piedestale

  • 17 września 2021 o 21:35
    Permalink

    I dlaczego nie wrócił na pierwotne miejsce ? Szkoły to nie miejsce na stawianie pomników.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.