Zapowiedzi kulturalne 17 – 23 września

OTWOCK

Piosenki patriotyczne

MOKTiS organizuje w parku miejskim niedzielny koncert „Śpiewamy dla Polski”

W programie znajdą się znane pieśni patriotyczne, piosenki żołnierskie i utwory z Powstania Warszawskiego. Dla widzów organizatorzy przygotowali specjalne śpiewniki, aby każdy mógł włączyć się do wspólnego śpiewania.

Park miejski, niedziela, 19.09, godz. 16

 

Wymiana książek

 W Klubie Smok odbędzie się pierwsze powakacyjne spotkanie z cyklu „Wymień książki, płyty i filmy”

To okazja, by przewietrzyć regały i półki z muzyką, literaturą i filmową kolekcją, a także spotkać ciekawych ludzi i podyskutować o sztuce. Organizatorzy proszą o nieprzynoszenie podręczników, wydawnictw niekompletnych, zniszczonych lub nielegalnych.

Klub Smok, Warszawska 11/13, niedziela, 19.09, godz. 15-17

 

Spacer historyczny

Dom Spotkań z Historią zaprasza na kolejną wycieczkę z cyklu Letnisko. Będzie to sobotni „Spacer śladami otwockich sanatoriów”

Tego lata Warszawa i okolice poznają uroki linii otwockiej i jej dzieje. Od lipca odbywają się spacery, wydano przewodnik i przygotowano wystawę, która aktualnie wisi na ogrodzeniu Nowego Gurewicza. W sobotę, 18 września można wybrać się na spacer po dawnym Otwocku uzdrowiskowym śladami sanatoriów. Poprowadzi go Sebastian Rakowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka.

Zbiórka o godz. 12 w Kinokawiarni Stacja Falenica, można też dołączyć na dworcu w Otwocku o godz. 12.30.

 

Życie prywatne mistrza

Spektakl „Boski Elwiro” Teatru Grot zaplanowano na najbliższą niedzielę, 19 września w PMDK

Sztuka Bożenny Abratowskiej, wyreżyserowana przez szefa józefowskiego teatru Arkadiusza Głogowskiego, przybliża szczegóły z prywatnego życia artysty. Akcja dramatu rozgrywa się w 1885 roku. Elwiro i Natalia mieszkają już w nadświdrzańskich Brzegach, ale jeszcze na chwilę wracają do swojego dworku „Stasinów”, gdzie rozgrywają się wydarzenia zmieniające dalsze losy małżeństwa. W spektaklu zobaczymy sceny filmowe w klimacie kina niemego i animacje słynnych ilustracji. Występują: Kinga T. Głogowska, Arkadiusz Głogowski, Maurycy Wolf i Stanisław Górka.

PMDK, ul. Poniatowskiego 10, niedziela, 19.09, godz. 16, bilety 35 zł

 

Spotkanie z pisarką

Agnieszka Jeż będzie gościem wtorkowego spotkania autorskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Otwocku

    Agnieszka Jeż to absolwentka filologii polskiej i bałtyckiej na Uniwersytecie Warszawskim, od lat związana z branżą wydawniczą. Zadebiutowała powieścią „Nie oddam szczęścia walkowerem”, którą napisała w duecie z Pauliną Płatkowską. Jest kojarzona przede wszystkim z literaturą obyczajową i romansami, ale tworzy też komedie pomyłek z dreszczykiem, książki kulinarne, kryminały i thrillery. 

    Spotkanie w otwockiej bibliotece odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. To znaczy, że nie tylko wysłuchamy tego, co ma do powiedzenia pisarka, lecz także będzie można z nią porozmawiać, podzielić się swoimi przemyśleniami, przekazać jakieś inspiracje.

MBP, ul. Andriollego 45, wtorek, 21.09, godz. 16.30, wstęp wolny

 

 

JÓZEFÓW

Festiwal „Lep na bluesa”

Fani bluesa nie zaznają w ten weekend spokoju. Festiwalowy program przewiduje w sobotę i niedzielę aż cztery koncerty

Jako pierwsze, o godz. 18, zagra trio Hardy/Wiśniewski/Chołody. Artyści przybliżą słuchaczom utwory osadzone w tradycji bluesa, rocka i muzyki folk. Zespół tworzą trójmiejscy muzycy Jan Hardy i Jarosław Wiśniewski oraz zasłużony dla polskiej sceny bluesowej harmonijkarz Przemek Chołody, mieszkaniec Otwocka.

O godz. 19 scenę przejmie warszawski Blues Time & Friends, który nie stroni od boogie, chill country czy country ballady. Skład tworzą: Zbyszek Jędrzejczyk – gitara akustyczna, cigar box, śpiew, Krzysztof Domański „Kompot” – harmonijka ustna, Włodzimierz Tyl – instrumenty klawiszowe, Piotr Głudkowski – bas, Andrzej Kubacki – perkusja. Szykuje się szczególny wieczór dla Blues Time i jego fanów, ponieważ w tym roku zespół świętuje 10-lecie istnienia.

Niedzielny wieczór najpierw spędzimy z Willie Mae Unit. To akustyczne trio zafascynowane amerykańskim folkiem, które tworzą: Wojciech Hamkało – śpiew, gitara akustyczna, Roman Badeński – harmonijka ustna, Jędrzej Kubiak – gitary. Zabrzmią akustyki, gitary rezofoniczne, tzw. dobro, harmonijka.

Festiwal zakończy występ formacji Smooth Gentlemen tworzonej przez Bartłomieja Szopińskiego – śpiew, organy Hammonda, fortepian, Piotra Bienkiewicza – gitara, Miłosza Szulkowskiego – perkusja. Ten pierwszy jest znany przede wszystkim z zespołu Boogie Boys. Tu próbuje nowej muzycznej przygody, grając połączenie soulu i bluesa z domieszką jazzu i oczywiście boogie. Początek o godz. 19. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, sobota i niedziela, 18-19.09

 

Festiwal Niepokalana 2021

XXXVI Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów „KSF Niepokalana 2021” ponownie zawitał do Józefowa. Pokazy odbywają się od piątku do niedzieli (17-19 września) stacjonarnie i online

 „Niepokalana” to wydarzenie prestiżowe i znane na całym świecie, o długiej tradycji. W ubiegłym roku festiwal świętował jubileusz 35-lecia. Podobnie jak w 2020 roku, ze względów pandemicznych odbędzie się w formule mieszanej, czyli tradycyjnej i online. Filmy będzie można zobaczyć w sali Środków Audiowizualnych Domu św. Józefa przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej. Są one prezentowane również w serwisie YouTube na kanale festiwal ksfNiepokalana.

Widzom polecamy jednak przede wszystkim niedzielny finał. Po mszy o godz. 13 odbędą się projekcje najlepszych filmów, a o godz. 17 zostaną ogłoszone wyniki i wręczone nagrody. Nie zabraknie wystąpień twórców i zaproszonych gości. Wisienką na torcie jest koncert o godz. 18.45. We wnętrzu kościoła zabrzmi pop oratorium „Totus tuus” autorstwa ks. Jana Śmigasiewicza. Wykonają je: orkiestra Sinfonia Nova pod dyrekcją Łukasza Wojakowskiego, chór Totus tuus, zespół Faustynki, soliści i schola dziecięca Kresy.

Organizatorem „Niepokalanej” jest Katolickie Stowarzyszenie Filmowe im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Dyrektorem festiwalu jest mieszkający w Józefowie Ryszard Nowaczewski.

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej, ul. Piotra Skargi 24

 

Dokument podwodny

MOK zaprasza w poniedziałkowe popołudnie na pokaz filmu „Tańcząca z rekinami”. Odbędzie się w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity

Zachwycający pod względem wizualnym portret żywej legendy w świecie nurkowania – Valerie Taylor, której nieustraszona pasja do rekinów nie zna granic. W latach 50. XX wieku była łowczynią rekinów. Z czasem zamieniła włócznię na aparat fotograficzny i stała się aktywną działaczką na rzecz ochrony tych groźnych stworzeń. Odważyła się podejść bliżej do rekina niż ktokolwiek wcześniej, dzięki czemu np. współpracowała ze Stevenem Spielbergiem przy „Szczękach”.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, poniedziałek, 20.09, godz. 18, bilety 15 zł

 

KARCZEW

Życie i twórczość świętego

Pierwszy pokaz przedstawienia „Pamiętnik człowieka” odbędzie się w sobotnie popołudnie, 18 września w Centrum Kultury i Sportu w Karczewie. Spektakl jest poświęcony polskiemu papieżowi

Przedstawienie w wykonaniu Karczewskiego Teatru Seniorów Pasjonaci powstał według autorskiego scenariusza reżyserki Laury Łącz, która od wielu lat prowadzi w Karczewie różne grupy teatralne. „Pamiętnik człowieka” jest tzw. montażem poetycko-muzycznym zawierającym wybrane wiersze, pieśni, fragmenty testamentu. Składają się one na opowieść o życiu i twórczości Karola Wojtyły od chwili narodzenia, przez pracę duszpasterską, po czas choroby i śmierci. Okazją do przygotowania tego specjalnego programu był Dzień Papieski, obchodzony co roku 16 października. Premiera Karczewskiego Teatru Seniora ma podkreślać zalecane cztery wymiary tego dnia: intelektualny, duchowy, artystyczny i charytatywny.

CKiS, Karczew, ul. Widok 2, sobota, 18.09, godz. 17, wstęp wolny

 

Szlacheckie korzenie

Szlakiem dworów i pałaców powiatu otwockiego i okolic ruszymy w weekend w ramach tegorocznych Europejskich Dni  Dziedzictwa. Zaprasza Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim

Pałac zaprasza w sobotę, 18 września i niedzielę, 19 września. Pierwszego dnia zaplanowano wycieczkę do dworu Turobojskich i Organistówki w Korytnicy (godz. 15.30) a drugiego wyjazdy do dworu Potockich w Łucznicy (godz. 11) i dworu Chrzanowskich w Zamajdanie-Olszynach (godz. 12.30). Potem przewidziano atrakcje w pałacu Bielińskich. W programie są m.in. spacery z przewodnikiem, prelekcje tematyczne, degustacja potraw urzeckich i recital.

Pałac Bielińskich, ul. Zamkowa 49

 

WAWER

Spotkanie z popularnym aktorem

Tomasz Karolak będzie bohaterem najbliższego spotkania z cyklu „Ludzie Wawra”, które odbędzie się w piątek, 17 września w Aninie. Na zakończenie zaplanowano pokaz filmowy

Jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych polskich aktorów telewizyjnych i filmowych, ma na koncie ponad 80 ról w serialach i filmach kinowych. Jest też aktorem teatralnym, dubbingowym, lektorem, reżyserem, satyrykiem, a nawet piosenkarzem i wokalistą zespołu Pączki w Tłuszczu. Od 11 lat prowadzi założony przez siebie warszawski Teatr IMKA. O swojej pracy Tomasz Karolak opowie podczas wywiadu rzeki. Będzie też okazja do zabawy z artystą podczas quizu dla publiczności. Po rozmowie nastąpi projekcja filmu „Testosteron”, znakomitej komedii Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza.

WCK Anin, ul. V Poprzeczna 33, piątek, 17.09, godz. 18, wstęp wolny

 

Warszawskie szlagiery w Kulturotece

Występ Warszawskiego Combo Tanecznego to pozycja obowiązkowa na sobotni wieczór, 18 września nie tylko dla fanów przebojów retro

Warszawskie Combo Taneczne to grupa muzyków, którzy postanowili ocalić od zapomnienia piękne piosenki warszawskie, prezentując je w nieco współczesnym anturażu. Zespół powstał w 2009 roku. Spiritus movens formacji jest Jan Emil Młynarski, który śpiewa, gra na gitarze, bandżoli i tamburynie. Towarzyszą mu: Piotr Zabrodzki – śpiew, bandżola i melodika, Anna Bojara – piła, Maurycy Idzikowski – trąbka, Wojtek Traczyk – kontrabas, Sebastian Jastrzębski – gitara, Tomasz Duda – saksofon barytonowy i klarnet.

WCK Falenica, ul. Walcownicza 2, sobota, 18.09, godz. 19, wstęp wolny

 

Planetarium w Międzylesiu

Wawerskie Centrum Kultury zaprasza na projekcje kosmicznych filmów pod kopułą planetarium. Projekt „Nie z tej Ziemi” odbędzie się już w niedzielę, 19 września

Organizatorzy obiecują, że zabiorą widzów w podróż w czasie i przestrzeni. Będziemy oglądać pierścienie Saturna, księżyce Jowisza, roje Perseidów. To będzie interaktywna przygoda z astronomią, która przybliży nam wiedzę na temat wielkich odkryć, jakich ludzkość dokonała i dokonuje w tej dziedzinie. Zapoznamy się także z tematyką astrologii, historią, mitologią czy zjawiskami pogodowymi.

45-minutowe pokazy odbędą się w namiocie sferycznym o średnicy sześciu metrów i wysokości czterech i pół metra. W planach są trzy programy i sześć pokazów: „W poszukiwaniu pogody” (dla dzieci w wieku od pięciu lat) – godz. 12 i 15, „Odkrywamy Układ Słoneczny” (od ośmiu lat) – godz. 13 i 16 oraz „Kosmos, jakiego nie znamy” (od 10 lat) – godz. 14 i 17. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.

Wawerska Strefa Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, niedziela, 19.09, godz. 12-18Humor w stylu retro

Sławomir Holland wystąpi z programem „Nic nowego pod słońcem” w Kulturotece Radość. To propozycja na sobotni wieczór, 18 września

Sławomir Holland jest aktorem od kilkunastu lat związanym z warszawskim Teatrem Ateneum. Wszechstronny, ale czujący się chyba najlepiej w repertuarze komediowym artysta przygotował kabaretowy monodram. „Nic nowego pod słońcem” to spektakl na podstawie tekstów: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Mariana Hemara, Jerzego Jurandota, Bolesława Leśmiana i Juliana Tuwima. Zapowiada się więc wieczór doskonałych utworów literackich okraszonych zabawnym komentarzem i refleksją aktora, który z wdziękiem kulturalnego, eleganckiego inteligenta międzywojnia wprowadza nas w atmosferę liryki, satyry i kabaretu. Monodram wyreżyserował Jacek Bursztynowicz.

WCK Radość, ul. Powojowa 2, sobota, 18.09, godz. 19

Folkowy wieczór

Kapela Brodów wystąpi w niedzielę, 19 września w Stacji Falenica

Ci miłośnicy polskiej muzyki tradycyjnej grają w zmiennym składzie od 1992 roku. Na repertuar kapeli składają się utwory świeckie i religijne z obszaru dzisiejszej Polski, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Łotwy i Estonii. Pracują też z repertuarem muzyki żydowskiej zachowanym w pamięci muzykantów wiejskich oraz zbiorach archiwalnych.

Kinokawiarnia Stacja Falenica, ul. Patriotów 44b, niedziela, 19.09, godz. 20, bilety 20 zł

 

One thought on “Zapowiedzi kulturalne 17 – 23 września

  • 18 września 2021 o 22:26
    Permalink

    Hmmm moktis nie ma w swoim repertuarze takiego wydarzenia, wtf ?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.