Poruszyć sumienia, skłonić do refleksji: Festiwal Filmów Katolickich KSF NIEPOKALANA 2021

XXXVI Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów KSF NIEPOKALANA 2021 odbył się w weekend w Józefowie. Grand Prix otrzymał film „Czyściec” w reżyserii Michała Kondrata z Małgorzatą Kożuchowską w roli głównej

Wieczór zakończyła premiera oratorium Totus Tuus

Organizowany od niemal czterech dekad festiwal to najważniejsze wydarzenie firmowane przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Dyrektorem festiwalu i prezesem KSF jest józefowianin Ryszard Nowaczewski. Po raz kolejny to prestiżowe wydarzenie, przyciągające twórców z całego świata, odbywało się więc w Józefowie w Domu św. Józefa przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej.

Co właściwie oznacza przymiotnik „katolicki”? Zgłaszane na festiwal filmy muszą odpowiadać chrześcijańskiemu systemowi wartości, ale nie skupiają się tylko na sprawach wiary i Boga. Częściej mówią o dobru i złu pod wieloma postaciami. Gros filmów odwołuje się do tragicznej historii, zarówno tej wojennej, jak i czasów PRL. Opisują zbrodnie hitlerowskie, życie w Auschwitz (m.in. historię pięściarza Tadeusza Pietrzykowskiego, o którym powstała fabuła „Mistrz”), mord katyński, przypominają działania Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, los Polaków żyjących na terenie Ukrainy, ofiary band UPA czy uczestników Grudnia 1970.

W tym roku nadesłano 140 filmów, reportaży, teledysków i dokumentów. Podobnie jak w 2020 roku ze względów pandemicznych festiwal odbywał się w formule mieszanej, czyli tradycyjnej i online. Podczas niedzielnego finału poznaliśmy werdykt jury, któremu przewodniczył medioznawca ks. dr Ryszard Gołąbek SAC. W komisji zasiadali także reżyserzy: Romuald Lech Wierzbicki, Eugeniusz Jachym, Dagmara Furgał i Krzysztof Tadej oraz aktor Jerzy Zelnik. Filmy oceniano w sześciu kategoriach: fabularne, dokumentalne, dokumenty fabularyzowane, edukacyjne, amatorskie, teledyski (werdykt jury poniżej).

Za najważniejszy obraz tegorocznej edycji festiwalu uznano „Czyściec” w reżyserii Michała Kondrata, który otrzymał nagrodę Grand Prix. – To film wyjątkowy, świetnie zrealizowany, wciągający i zaskakujący od początku do końca. Film, który przypomina o istnieniu sfery duchowej, o Bogu; o tym, że życie nie kończy się wraz ze śmiercią, ale jedynie się zmienia; o czyśćcu i duszach, które się tam znajdują. Siła jego przekazu tkwi również w tym, że porusza się na granicy wielkiej tajemnicy, której przekroczyć na tym świecie niepodobna, pozostawiając wiele otwartych pytań bez odpowiedzi. To film, który niewątpliwie zbliży wielu ludzi do Boga, skłoni do refleksji i zmiany  postępowania – opowiadał przewodniczący jury. Nagrodę odebrał reżyser w towarzystwie gwiazdy filmu, Małgorzaty Kożuchowskiej, która nie ukrywała radości i wzruszenia.

Wieczór w Józefowie zakończył premierowy pokaz oratorium „Totus tuus” autorstwa ks. Jana Śmigasiewicza, proboszcza parafii Matki Bożej Królowej Polski na otwockich Kresach. Wyjątkowe, pełne radości i uniesień dzieło powstało z okazji Dnia Papieskiego obchodzonego 16 października – w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Oratorium wykonały: orkiestra Sinfonia Nova pod dyrekcją Łukasza Wojakowskiego, chór Totus Tuus, zespół Faustynki oraz soliści i schola dziecięca Kresy.

Patronatem honorowym wydarzenie objęli: prymas Polski abp Wojciech Polak, bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, i Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jednym z patronów medialnych była „Linia Otwocka”.

Filip Pytlawski

Nagrodzone filmy i multimedia

FILMY FABULARNE

I nagroda „Wyrok na niewinnych – Roe v. Wade” – reż. Nick Loeb (USA)

II nagroda „Wierzyć” – reż. Artur Shemet  (Ukraina)

III nagroda „Czarny interes” – reż. Tomasz Malara (Polska)

 

FILMY DOKUMENTALNE KLASYCZNE

I nagroda „Kto ratuje jedno życie” – reż. Bogusława Stanowska-Cichoń

II nagroda „Różyczka” – reż. Inka Bogucka

III nagroda ex aequo „Wyjście” – reż. Michał Król, ks. Roman Sikoń oraz „A wiara przetrwała” – reż. Anna Tomczyk

 

FILMY DOKUMENTALNE HISTORYCZNE

I nagroda „Boże, gdzie Ty jesteś? – reż. Tadeusz Arciuch

II nagroda ex aequo „Auschwitz, boks i chleb” – reż. Gabriela Maruszczak oraz „Sprawiedliwi wśród narodów” – reż. Marzena Chojecka

III nagroda ex aequo „Grudzień wasz i nasz” – reż. Joanna Pieciukiewicz oraz „Marsz po prawdę. 1 maja 1971 w Szczecinie i Gdańsku” – reż. Edyta Strub

 

FILMY DOKUMENTALNE FABULARYZOWANE

I nagroda „Marsz cieni” – reż. Lesław Dobrucki

II nagroda „Wybraniec bogów” – reż. K. Starczewski, R. Pękała, T. Matuszak

III nagroda „Poruszenie duszy. Ferenc Kucsera, historia męczeństwa” – reż. Erno Zoltan (Węgry)

 

FILMY EDUKACYJNE i PROGRAMY TELEWIZYJNE

I nagroda „W jego ranach uzdrowienie. Koncert pasyjny z Kalwarii Zebrzydowskiej” – reż. Beata Szymańska-Masny

II nagroda „Bóg w Auschwitz. Wspomnienia Walentyny Nikodem” – reż. Weronika Machała

III nagroda dla Artura Janickiego za dwa programy z cyklu „Polska sprawa 1939-1956”.

 

FILMY AMATORSKIE i FILMY ANIMOWANE

I nagroda – „Bracia Bosi” – reż. Robert Młynarski

II nagroda dla Grażyny Zielińskiej za filmy „Epopeja narodowa” i „Magia sztuki. Wyprawa z podwórka”

 

TELEDYSKI

I nagroda „Adesto Sancta Trinitas, hymn ku czci Trójcy Przenajświętszej” – reż. o. Mariusz Wójtowicz

II nagroda „Jesteś piękna. Freedom is Near” – reż. Michał Bernardyn 

 

PROGRAMY RADIOWE

I nagroda Paweł Kęska za cykl programów „Syn Człowieczy”

II nagroda Agnieszka Sadokierska za program „Dom” w Polskim Radio Białystok

III nagroda ex aequo: Urszula Kropiewnicka za programy „Kaplice ciszy” i „On na nas czeka”

III nagroda Ks. Mariusz Sokołowski SChr z Australii za podcasty o polskich misjonarzach.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.