Powiatowi radni wybrali rondo

Od dłuższego czasu władze powiatu otwockiego zastanawiają się, co bardziej sprawdzi się na skrzyżowaniu ulic Batorego, Karczewskiej i Matejki: rondo czy lewoskręty i nowoczesna sygnalizacja świetlna. W ubiegłym tygodniu na posiedzeniu komisji gospodarki, zasobu i środowiska z udziałem prezydenta Otwocka Jarosława Margielskiego powiatowi radni zdecydowanie opowiedzieli się za budową ronda

Na początku września pisaliśmy, że władze powiatu otwockiego wciąż nie zdecydowały, czy na skrzyżowaniu przy szpitalu powiatowym w Otwocku ma powstać rondo, czy skrzyżowanie zostanie rozbudowane o lewoskręty i nowoczesną sygnalizację świetlną. W podjęciu decyzji miało pomóc opracowanie analizy ruchu i spotkanie z prezydentem Otwocka Jarosławem Margielskim. Do takiego spotkania doszło podczas posiedzenia komisji gospodarki, zasobu i środowiska w czwartek, 16 września. Prezydent wyraził poparcie dla koncepcji budowy ronda.

– W początkowej fazie, gdy projekt przebudowy został opracowany po raz pierwszy przez powiat otwocki, pojawiły się z naszej strony sugestie, żeby rozważyć budowę lewoskrętów i zmianę obecnej sygnalizacji świetlnej. Chodziło o to, by wprowadzić dodatkowy pas do skrętu dla kierowców jadących ul. Karczewską z Karczewa. To był pomysł na rozładowanie ruchu przy w miarę niskich kosztach, bo nie wiązałoby się to z przebudową sieci i uzbrojenia podziemnego. Gdy został opracowany projekt ZRID przebudowy skrzyżowania i budowy lewoskrętów oraz kompleksowej budowy sygnalizacji świetlnej, a koszty według kosztorysu inwestorskiego są porównywalne z budową ronda, jestem zdecydowanie za tym, by na tym skrzyżowaniu był wprowadzony ruch okrężny – tłumaczył prezydent. I wyjaśnił, co przemawia za tym rozwiązaniem: – Rondo nie jest awaryjne. Światła, nawet bardzo dobrze zsynchronizowane, są podatne na awarie wynikające z błędnego działania sterowników lub wypadku komunikacyjnego. Na światłach zdarza się przejeżdżanie na czerwonym – przy rondzie to ryzyko jest zredukowane do minimum. Rondo wymusza spowolnienie ruchu i jest to rozwiązanie korzystnie oceniane zarówno przez inżynierów ruchu, jak i przez policję. Dlatego ze względu na bezawaryjność, mniejsze koszty obsługi i zwiększenie aspektu bezpieczeństwa rozwiązanie zakładające ruch okrężny jest optymalne. Jest to ważne skrzyżowanie dla miasta i rondo w tym miejscu może po prostu podnieść walory estetyczne Otwocka, np. poprzez zapewnienie nasadzeń – podkreślił Margielski.

Po analizie dokumentów radni z komisji przyjęli stanowisko, w którym rekomendują zarządowi powiatu budowę na skrzyżowaniu ronda. Taką koncepcję poparło siedmioro członków komisji, dwie osoby były przeciwne.

Z danych kosztorysowych wynika, że przebudowa skrzyżowania z lewoskrętami i sygnalizacją kosztowałaby 4 mln 100 tys. zł, a budowa ronda – według danych na 2017 rok – 3 mln zł. Dokumentacja ronda wymaga aktualizacji i poszerzenia zakresu o fragment ul. Karczewskiej w stronę Karczewa. Do realizacji inwestycji powiat przystąpi prawdopodobnie w przyszłym roku. Władze powiatu otrzymały na ten cel 1 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

SW

8 komentarzy do “Powiatowi radni wybrali rondo

 • 20 września 2021 o 19:19
  Permalink

  Idąc tym tokiem myślenia można zrobić szlabany – będą jeszcze tańsze i na pewno nikt nie wjedzie na czerwonym! Bez sensu – kolejne rondo! Robimy z Otwocka Siedlce

  Odpowiedz
 • 20 września 2021 o 22:07
  Permalink

  Brawo. Dobra decyzja. Koszt podobny, a rondo jest bezpieczniejsze, przestaną się tworzyć korki od ul. Matejki.

  Odpowiedz
  • 22 września 2021 o 08:51
   Permalink

   No właśnie nie przestaną, tylko zrobią się jeszcze większe, bo zmieni się sposób jazdy, od lewej z Karczewskiej jest największy ruch więc ciężko będzie tym z Matejki wjechać.

   Odpowiedz
 • 21 września 2021 o 09:48
  Permalink

  O takich rzeczach powinni decydować specjaliści, a nie radni czy elektorat. Równie dobrze można takimi ludźmi zastąpić przy stole operacyjnym chirurgów – efekt będzie ten sam, nie wiadomo co wyjdzie!

  Odpowiedz
 • 21 września 2021 o 15:39
  Permalink

  dlaczego jakiś tam, zupełnie przypadkowy zlepek ludzi ma decydować czy rondo czy światła? jakie oni mają uprawnienia??? w przypadku ronda ul. Matejki będzie jeszcze bardziej zakorkowana niż jest bo będzie przepuszczać z lewej Karczewską. jeszcze dodadzą do tego jakąś martyrologiczną nazwę albo nawet jakąś świętą (najlepiej jedno i drugie) i katastrofa gotowa!

  Odpowiedz
  • 21 września 2021 o 17:41
   Permalink

   Dokładnie tak myślę jak Ty!
   Główny ruch będzie na Karczewskiej więc Matejki będzie stało do…. kolejnego ronda!!
   Pomine że już kilkukrotnie płacono za badania które jasno wskazywało że lepszym rozwiązaniem są światła! A i tak chcą robić rondo! Ręce opadają

   Odpowiedz
   • 21 września 2021 o 22:39
    Permalink

    A może tunel albo wiadukt a poważnie, to jakby przdłużyli od ciuchci karczewskiej do Śródborowa i dalej do Świerku.

    Odpowiedz
 • 23 września 2021 o 08:33
  Permalink

  No i super. Aby tylko było bardzo duże.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.