Chcą zagospodarować plażę u ujścia Świdra

Czy plaża u ujścia Świdra do Wisły zostanie ucywilizowana tak jak Plaża Romantyczna w Wawrze? Kilkoro radnych zgłasza taki wniosek do przyszłorocznego budżetu powiatu otwockiego. – Jeśli chcemy postawić na turystykę, to za tym powinny iść konkretne rozwiązania – przekonuje radny Paweł Ajdacki

fot. Leszek Baraniewski/FB

SYLWIA WYSOCKA

Plaża przy ul. Romantycznej w warszawskim Wawrze dzięki inicjatywie władz dzielnicy przeszła w tym roku gruntowną metamorfozę. Nad Wisłą powstały m.in. miejsca piknikowe, altanki, ławki, wysypane kamyczkami ścieżki. Dość wysoki brzeg rzeki jest zagospodarowany tak, żeby był bardziej dostępny dla jednostek pływających i miał wygodniejsze zejście dla plażowiczów.

Pomysł na podobne zagospodarowanie plaży u ujścia Świdra do Wisły mają radni powiatu otwockiego. W trakcie zgłaszania wniosków do budżetu na 2022 rok we wtorek, 14 września radny Jacek Czarnowski zaproponował, żeby zabezpieczyć 200 tys. zł na przygotowanie miejsca, w którym powstałaby Plaża Powiatowa. Chodzi o okolice ujścia Świdra do Wisły na terenie należącym do powiatu otwockiego. Następnego dnia podobny wniosek zgłosił radny Paweł Ajdacki.

W rozmowie z „Linią” radny Ajdacki, który pełni także funkcję prezesa otwockiego oddziału PTTK, wyjaśnia: – U ujścia Świdra do Wisły, po stronie południowej, jest piękna, piaszczysta plaża. Należałoby poprawić dojazd do tego miejsca, a z czasem być może ustawić tam urządzenia infrastruktury plażowej. Chodzi o zorganizowanie miejsca do wypoczynku nad brzegiem Wisły podobnego do tego, które znajduje się w Wawrze przy ul. Romantycznej – tłumaczy Ajdacki. – Ludzie tłumnie odwiedzają takie miejsca i myślę, że nasi mieszkańcy też by z nich korzystali. Plażę można by świetnie wykorzystać do promocji tradycji Urzecza, organizując tam wiele inicjatyw.

W miejscu, o którym mowa, są grunty publiczne. Zależy nam na tym, by w przyszłym roku rozpocząć starania o zagospodarowanie ich dla mieszkańców powiatu i turystów. Trzeba rozpoznać, które grunty należą do powiatu, a które są skarbu państwa, zastanowić się, co chcemy i co możemy tam zrobić: czy tylko uporządkować to miejsce, czy wprowadzić drobne urządzenia wypoczynkowe. To są kwestie, nad którymi moglibyśmy zastanowić się w przyszłym roku. Od tego zależy, jaka kwota będzie potrzebna do zagospodarowania plaży. W strategii rozwoju powiatu turystyka jest bardzo ważna. Jeśli chcemy na nią postawić, powinny za tym iść konkretne działania – podkreśla radny Ajdacki.

Starosta Krzysztof Szczegielniak w komentarzu do wniosku poinformował, że starostwo musi przeanalizować, gdzie w okolicy, o której wspominają radni,  znajdują się grunty powiatowe. W głosowaniu poparł wniosek, do którego przychylili się wszyscy członkowie komisji budżetu oraz komisji edukacji, kultury i sportu.

5 komentarzy do “Chcą zagospodarować plażę u ujścia Świdra

 • 21 września 2021 o 12:07
  Permalink

  Należy zacząć od przywrócenia naturalnego biegu Świdra. To, co zrobiono podczas budowy obwodnicy było nieuzasadnioną i sztuczną ingerencją w środowisko. Proponuję aby przeprowadzić rzetelną ocenę środowiska w tym rejonie: hydrolodzy, ekolodzy, ornitolodzy itp, itd. A następnie wykorzystać ich wnioski we wszystkich działaniach inwestycyjnych w tym rejonie.

  Odpowiedz
 • 21 września 2021 o 17:25
  Permalink

  Takie pieniadze przydały by sie kosciołowi za mało ich mamy

  Odpowiedz
 • 21 września 2021 o 21:32
  Permalink

  Jak pamiętam lata osiemdziesiąte, dziewięćdziesiąte, plaża przy Romantycznej, była to plaża dla nagusów. Podejrzewam, że modernizacja była dokonana aby to zmienić.
  Co do koryta Świdra, to dobrze by było przywrócić stan sprzed lat, gdy Świder wpadał do Wisły na wysokości Nowej Wsi.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.