Szczęśliwa trzynastka

Wrzesień w Józefowie tradycyjnie płynął pod znakiem bluesa. Było dużo wspaniałej muzyki, odbyły się ciekawe wystawy i spotkania, a nawet pokaz magicznego filmu

Loebl na bluesa – pod tym hasłem odbyło się spotkanie ze znakomitym poetą, pisarzem i tekściarzem / fot. Zbigniew Jędrzejczyk

PRZEMEK SKOCZEK

 

13. Festiwal Bluesowy im. Tadeusza Nalepy „Lep na bluesa” jest jedną z wizytówek Miejskiego Ośrodka Kultury. W tym roku można było bawić się na pięciu wyjątkowych i bardzo różnych koncertach. Inauguracji dokonał Rita Pax – zespół założony przez Paulinę Przybysz, w którym grają czołowi muzycy polskiej sceny alternatywnej. Artyści przyjechali z projektem „Tribute to Breakout”, który powstał na potrzeby Męskiego Grania 2019. Gościnnie zagrał z nimi sam Wojciech Waglewski. Właśnie w Józefowie Rita Pax zaczął promocję nowego albumu, który ukazał się we wrześniu. 

Bluesowy maraton odbył się w miniony weekend. Były aż cztery koncerty, każdy inny. Różniły się stylem, muzyką, klimatem, dynamiką, energią. W sobotę jako pierwsze wystąpiło trójmiejsko-warszawskie trio Hardy/Wiśniewski/Chołody, grające akustycznie bluesa, rocka i folk. Po nich, jak zawsze z ogniem, zagrał stołeczny Blues Time, który w klasyczne bluesowe tematy potrafi tchnąć nowe życie. Niedzielny wieczór rozpoczął się znów spokojniej, od akustycznego koncertu znakomitego tria Willie Mae Unit, by na finał eksplodować przy występie Smooth Gentlemen.

To elektryczne trio, w którym „pierwsze skrzypce” grają klawisze Bartłomieja Szopińskiego, 15-krotnie wybieranego najlepszym bluesowym pianistą w Polsce. Wraz z gitarzystą Piotrem Bienkiewiczem i perkusistą Miłoszem Szulkowskim serwują ekspresyjną mieszankę soulu, bluesa, gospel i szalonego boogie. Tworzą zespół doskonały. 

Tegoroczny „Lep na bluesa” to również świetne wystawy plakatów Grzegorza Muczkego i fotografii Krzysztofa Szafrańca oraz jak zawsze pełne cierpkiego humoru spotkanie z Bogdanem Loeblem, autorem większości tekstów piosenek grupy Breakout. Festiwalowi towarzyszył także pokaz nagradzanego filmu animowanego pt. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego, który tytuł zaczerpnął właśnie z książki Loebla, a sam film wypełnił muzyką Tadeusza Nalepy.

Oczywiście nie byłoby tego festiwalu, gdyby nie organizujący go ludzie. MOK wspiera tu społeczny komitet organizacyjny tworzony przez znajomych i przyjaciół Tadeusza Nalepy oraz mieszkających w okolicy muzyków. Są to: Zbigniew Jędrzejczyk (który zarazem prowadzi wszystkie festiwalowe wydarzenia), Grzegorz Muczke, Urszula Kałuszko, Andrzej Sołtysik i Tomasz Miturski. Gośćmi honorowymi byli: Grażyna Dramowicz-Nalepa i Bogdan Loebl, a patronem honorowym burmistrz Józefowa Marek Banaszek. „Linia Otwocku” od 13 lat sprawuje nad festiwalem patronat medialny.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.