Jest koncepcja Centrum Sportu i Rekreacji

Do 11 października Urząd Gminy Wiązowna czeka na opinie mieszkańców dotyczące koncepcji mającego powstać w najbliższych latach Centrum Sportu i Rekreacji. Mieszkańcy mogą zgłosić, co chcieliby, żeby powstało w ramach inwestycji, a co w obecnych planach powinno zostać zmienione

grafika: archICON /www.tuwiazowna.pl

BARBARA MICHAŁOWSKA

Gmina Wiązowna robi kolejny krok w stronę dużej inwestycji, na którą składają się m.in. hala sportowa i kompleks boisk. Urząd przedstawił koncepcję Centrum Sportu i Rekreacji. Jak podkreśla wójt Janusz Budny, jest ona gotowa, ale nie ostateczna, ponieważ władze czekają na opinie mieszkańców.

CSiR ma powstać na terenie zajmowanym teraz przez Klub Sportowy Advit, pomiędzy rzeką Mienią, terenami zabudowy mieszkaniowej i ul. Sportową. „Ważnym aspektem wpływającym na zagospodarowanie tego terenu są jego walory przyrodnicze, m.in. sąsiedztwo rzeki Mieni i rezerwatu rzeki Świder, zadrzewienie i leśny charakter części działki. Ponadto na obszarze inwestycji znajdują się boiska piłkarskie Advitu oraz niewielkie zabudowania klubowe” – czytamy w opisie planowanej inwestycji. Urzędnicy chcą, żeby był to kompleks sportowy, w którym znajdzie się miejsce do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. W budynku mogą powstać: wielofunkcyjna hala sportowa o wymiarach placu gry 24 m na 44 m z widownią na ok. 360 miejsc (m.in. piłka ręczna, koszykówka, siatkówka, futsal), sala do tenisa stołowego na 10 stołów z widownią na ok. 180 miejsc oraz dwie sale fitness (150 m kw. i 250 m kw.) z możliwością łączenia w jedną (fitness, sporty walki, taniec etc.). Ponadto będzie się tam mieścić gastronomia, przebieralnie i zaplecze sanitarne obsługujące sale wewnątrz budynku i obiekty zewnętrzne. Zaplanowano też budowę wielu obiektów zewnętrznych, m.in. boiska z trawą naturalną do piłki nożnej z widownią na ok. 500 miejsc (pole gry 95 m na 55 m), boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią typu orlik z niewielką widownią na ok. 100 osób (pole gry 62 m na 30 m), boiska wielofunkcyjnego ze sztuczną nawierzchnią typu orlik (pole gry 20 m na 40 m), bieżni o długości 200 m ze sztuczną nawierzchnią i skocznią w dal, a także toru dla rolek wewnątrz bieżni. W ramach centrum mają powstać też: siłownia terenowa, tor przeszkód – parkour, park linowy pomiędzy drzewami (niski, bez konieczności obsługi), plac zabaw dla dzieci, tor zręcznościowy, skatepark, pumptrack. Zostaną też wydzielone ścieżki pieszo-rowerowe, tereny rekreacyjne, parkingi leśne oraz połączenie nad Mienią z terenem pobliskiej szkoły.

Do budowy Centrum Sportu i Rekreacji w miarę możliwości mają zostać wykorzystane materiały ekologiczne i naturalne, wpisujące się w otoczenie. Dominować będą kolory w odcieniach bieli i szarości (beton), uzupełnione stalą kortenową i akcentami kolorystycznymi w postaci czerwonych słupów. Część budynku z wejściem głównym od strony ul. Sportowej będzie miała dekoracyjną elewację z białych frezowanych płyt cementowo-wapiennych. Zaproponowany układ obiektów na terenie działki jest w dużej mierze zdeterminowany ustaleniami obowiązującego planu miejscowego i istniejącym zadrzewieniem. Samorządowcy przekonują, że chcą zachować w jak największym stopniu istniejący w tym miejscu drzewostan. Obiekt ma służyć do organizacji imprez sportowych o zasięgu znacznie szerszym niż lokalny. Jednocześnie byłby nową przestrzenią nie tylko do uprawiania sportu, lecz także do rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców gminy.

To właśnie mieszkańcy mogą mieć wpływ na ostateczny kształt inwestycji. Do poniedziałku, 11 października na specjalnym formularzu udostępnionym na stronie internetowej Urzędu Gminy Wiązowna można wyrazić swoją opinię o centrum. Na stronie urzędu znajduje się też film z wizualizacją koncepcji Centrum, zdjęcia i plan obiektu. Plany można obejrzeć również osobiście w wydziale inwestycji na II piętrze Urzędu Gminy Wiązowna. Konsultując koncepcję, każdy może napisać, co chciałby, aby powstało w ramach inwestycji, i co w obecnych planach jest do zmiany. Formularz można przesłać elektronicznie na adres: urzad@wiazowna.pl lub wypełnić i oddać osobiście w urzędzie w Biurze Obsługi Mieszkańców.

Z kolei w czwartek, 7 października o godz. 17 w Pawilonie Kultury przy ul. Lubelskiej 53 w Wiązownie urzędnicy zorganizują spotkanie informacyjne w sprawie projektu. Będzie ono okazją, żeby porozmawiać nie tylko z przedstawicielami samorządu, lecz także z projektantami.

Inwestycja będzie podzielona na etapy, których realizacja zajmie kilka lat. Centrum Sportu i Rekreacji to ogromna inwestycja. W następnych latach gmina postara się pozyskać dofinansowanie poszczególnych etapów budowy tego obiektu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.