Udziały w Remondisie do wyceny

Miasto Otwock chce wycenić udziały, które ma w spółce Remondis, bo nosi się z zamiarem ich sprzedaży. Prezydent Jarosław Margielski uważa, że posiadanie tych udziałów ogranicza możliwości władz miasta

Na początku września prezydent Otwocka ogłosił, że poszukuje biegłego rewidenta do wyceny udziałów, które miasto ma w spółce Remondis Otwock sp. z o.o. Jak informuje Jarosław Margielski, celem takiej wyceny jest określenie wartości udziałów na potrzeby ich sprzedaży lub wniesienia aportem do innej spółki. Oczekiwany przez władze miasta raport z takiej wyceny ma zawierać m.in. opis profilu działalności spółki, sytuacji ekonomiczno-finansowej, prezentację wyników wyceny wraz z przyjętą metodologią, czynniki ryzyka wpływające na otrzymaną wartość wyceny i podsumowanie, w którym znajdzie się określenie przedziału wartości spółki. Biuro Prasowe Urzędu Miasta Otwocka poinformowało również, że ogłoszenie w sprawie wyceny udziałów miasta w spółce Remondis ma związek z ich planowaną sprzedażą.

– Poprzednie władze miasta popełniły poważny błąd przy przekształceniu MZO w spółkę Remondis Otwock, bo wpisano dożywotni zakaz konkurencji dla miasta na wykonywanie takich czynności jak: czyszczenie ulic, odbiór odpadów, zagospodarowanie zieleni. To skutkuje tym, że obecnie nie mogę zlecić takich usług żadnej innej miejskiej spółce, w tym m.in. OPWiK, które dysponuje odpowiednim sprzętem, bo mamy zakaz konkurencji i wiązałoby się to z narażeniem miasta na wypłatę wysokich odszkodowań. W mojej opinii działanie podjęte wiele lat temu jest dyskredytujące dla wszystkich osób, które zezwoliły na taki zapis, bo wyrządziły miastu poważną szkodę. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest wycena udziałów w spółce, wystawienie ich na sprzedaż i uwolnienie miasta od zakazu konkurencji – mówi prezydent Jarosław Margielski.

Jak podkreśla biuro prasowe, przez ostatnie dwa lata, po wymianie w spółce członków rady nadzorczej zarządu reprezentujących miasto oraz działaniach prezydenta Margielskiego, wysokość dywidendy dla miasta jest porównywalna ze wszystkimi sumarycznymi dywidendami z poprzednich lat od początku istnienia tej spółki. – To pokazuje, jaka faktycznie powinna być rola miasta i jakie są obowiązki jego władz, w tym pilnowanie budżetu i interesu mieszkańców Otwocka – dodaje prezydent Margielski. 

Według aktualnych danych z Krajowego Rejestru Sądowego Remondis Sp. z o.o. jest w posiadaniu 5077 udziałów o wartości 5 mln 77 tys. zł, a miasto Otwock ma 3836 udziałów o łącznej wartości 3 mln 836 tys. zł. Wysokość kapitału zakładowego spółki wpisana w KRS wynosi zatem 8 mln 913 tys. zł.

Rzeczoznawca, który zostanie wyłoniony w postępowaniu dotyczącym wyceny udziałów, będzie miał półtora miesiąca na przygotowanie raportu dla miasta.

SW

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.