Zapowiedzi kulturalne 24-30 września

OTWOCK

Akcja w teatrze

„Jaracz” zaprasza w piątek, 24 września na Wieczór Hitów Improwizowanych. Każdy może wziąć w nim udział

 „Improwizacja” to słowo pochodzące z łaciny, od „improvisus”, oznaczającego coś niespodziewanego, nieprzewidzianego. W życiu i sztuce improwizowanie polega na działaniu spontanicznym, które kształtuje się w czasie teraźniejszym, bez prób, planu, scenariusza. Dzięki temu jest w nim tak dużo autentyzmu.

Do takich improwizowanych eksperymentów scenicznych zachęca Martyna Kowalska, która poprowadzi piątkowe spotkanie w otwockim teatrze. Ma ono charakter otwarty, każdy może przyjść i spróbować swoich sił na scenie: zagrać, zaśpiewać, opowiedzieć dowcip. Co wydarzy się tego wieczoru? Tego nie wie nikt. Obowiązują zapisy: teatr@moktis.pl.

Teatr Miejski, ul. Armii Krajowej 4, piątek, 24.09, godz. 20, wstęp wolny

 

Muzyka świata u Qby

Poszukujący nocnych wrażeń mogą wybrać się na imprezę pod hasłem „Etno Faza” w Qba Pub, która odbędzie się w późny piątkowy wieczór

Zagrają Kali i Garbaty, czyli Maciej Łabudzki i Tomasz Garboliński, do niedawna członkowie Orkiestry Świdermajer. Impreza będzie miała charakter luźny, z elementami muzyki „doszywanej” na żywo. Podstawą będą brzmienia afro, reggae, dub i szeroko pojętej muzyki świata.

Qba Pub, piątek, 24.09, godz. 22, wstęp wolny

 

Wycieczka na Torfy

Spacer historyczny z Otwocka do Rezerwatu na Torfach odbędzie się w sobotnie wczesne popołudnie

Pierwszym punktem będzie LO im. Gałczyńskiego, czyli tzw. dawne kasyno, następnie uczestnicy spaceru udadzą się na malownicze torfowisko, po drodze zahaczając o cmentarz żydowski w Anielinie. Spacer poprowadzi Agnieszka Kowalska, autorka książki „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej”. To część projektu Domu Spotkań z Historią.

LO im. K.I. Gałczyńskiego, ul. Filipowicza 9, sobota, 25.09, godz. 12.30

 

Spektakl muzyczny dla dzieci

Młodym widzom polecamy przedstawienie „Pani Nadzieja”, które odbędzie się w sobotnie popołudnie w Teatrze Miejskim im. Jaracza w Otwocku

Muzyczna bajka opowiada o dobrym Królu Karmelku I, który ma rozkapryszoną córkę Ślicznotkę. Ta zmusza go do podróży na zaczarowaną wyspę. Podczas wspólnych przygód narażają się na wiele niebezpieczeństw, z których ratuje ich dobra wróżka Pani Nadzieja. Spektakl jest adaptacją bajki Lucyny Krzemienieckiej „O Kuchciku, o Nadziei i o drzwiach zamkniętych”. Wyreżyserował go Jarosław Kopaczewski, występują w nim młodzi aktorzy z otwockiego teatru: Adrianna Pawlak, Wiktoria Reda, Maria Szulejewska, Karol Astrachancew, Maciej Laskus, Dominik Krauz i Ignacy Krauz.

Teatr Miejski w Otwocku, ul. Armii Krajowej 4, sobota, 25.09, godz. 16, bilety 10 zł

 

Spektakl w „Jaraczu”

Po wakacyjnej przerwie na deski teatru wraca komedia „Intrygi małżeńskie” w reżyserii Danuty Duszyńskiej. Najbliższy spektakl zaplanowano na niedzielę, 26 września

„Intrygi małżeńskie” są farsą na podstawie klasyka gatunku Georges’a Feydeau (1862-1921). Był on popularnym autorem tworzącym teksty dla paryskich teatrzyków bulwarowych. Uwielbiał motyw trójkąta małżeńskiego, szalone qui pro quo i cięty dowcip, te wszystkie damsko-męskie manewry. Sztuka zaadaptowana na potrzeby otwockiego teatru przez Edwarda Garwolińskiego składa się z trzech aktów.

W spektaklu występują: Paweł Osuch, Edyta Ogonowska, Tomasz Kapusta, Barbara Chudzicka, Dariusz Sierpiński, Sylwia Gołajewska, Paweł Zakrzewski, Adam Łezka, Julia Trzaskowska, Jarosław Zawadzki, Kinga Strużyńska, Rafał Janiec, Krzysztof Solnica, Ola Strużyńska, Radosław Świderski i Danuta Duszyńska.

Teatr Miejski, ul. Armii Krajowej 4, niedziela, 26.09, godz. 18, bilety 20 zł

 

Wilki morskie na plaży

„Rzeka – zdrowo i sportowo” to plenerowa impreza, która odbędzie się w niedzielę na plaży miejskiej w Otwocku

Mazowieckie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych od dekady promuje żeglarstwo i inne sporty wodne wśród osób niepełnosprawnych. Stara się wyrównywać ich szanse, organizuje szkolenia, obozy, rejsy, rehabilitację. Od lat promuje swoje działania poprzez muzyczne Szantowiska. W tym roku impreza odbyła się nad Świdrem w sierpniu. Teraz wodniacy zapraszają tam ponownie. W programie są zabawy, konkursy sportowe i żeglarskie z atrakcyjnymi nagrodami. O godz. 18 rozpocznie się karaoke (tu także można coś wygrać), a na zakończenie zaplanowano pokaz filmu żeglarskiego, początek o godz. 20.

Plaża miejska, ul. Turystyczna, niedziela, 26.09, godz. 15, wstęp wolny

 

JÓZEFÓW

Nieme kino z muzyką

Dawno niewidziana na scenie otwocka grupa Oranżada wraca do gry. W piątek, 24 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie zagra muzykę na żywo do filmu „Brzdąc” Charliego Chaplina

Obecnie technologia pozwala ożywiać na ekranach dinozaury i przemierzać kosmiczne światy przy przestrzennych dźwiękach typu Dolby Atmos. Mimo wszystko pokazy niemych filmów z muzyką na żywo nadal się odbywają. Chętnie wracamy do tamtej skromnej formy sprzed lat, dla klimatu, innych emocji. W taką niecodzienną podróż zabierze nas zespół Oranżada, który zilustruje muzycznie klasyczny film Charliego Chaplina „Brzdąc”. Zrealizowany w 1921 roku film do dziś zachwyca, bawi i wzrusza, a za sprawą otwockich artystów jeszcze bardziej działa na emocje.

Oranżada to awangardowa formacja, którą tworzą: basista Robert Derlatka, gitarzysta Michał Krysztofiak, perkusista Artur Rzempołuch i Maciej Łabudzki, grający na rozmaitych perkusjonaliach, instrumentach etnicznych czy syntezatorach.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, piątek, 24.09, godz. 18, wstęp wolny

 

Wyrafinowany pop

Zespół Mikromusic wystąpi w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie w najbliższą sobotę, 25 września. Artyści przyjadą jako trio z kameralnym, akustycznym projektem

         Mikromusic to formacja grająca muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W jej twórczości słychać inspiracje folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Na koncie ma siedem płyt studyjnych i cztery albumy koncertowe. Muzycy grali na najważniejszych polskich festiwalach i koncertowali za granicą. W 2020 roku zespół został uhonorowany Fryderykiem w kategorii Muzyka poetycka. W Józefowie zespół zagra w trzyosobowym składzie z wokalistką Natalią Grosiak, gitarzystą Dawidem Korbaczyńskim i basistą Robertem Szydłą.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, sobota, 25.09, godz. 18, bilety

 

Poniedziałek z dokumentem

W Kinie Muza będzie można zobaczyć film w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity

W poniedziałek zostanie wyświetlony dokument autorstwa Maite Alberdi „Śledztwo w domu spokojnej starości”, będący koprodukcją chilijsko-niemiecko-hiszpańską. Jego bohaterem jest 83-letni Sergio, który zostaje szpiegiem w domu spokojnej starości i bada, czy jego pensjonariusze są dobrze traktowani. Prawdziwym powodem ich nieszczęścia jest jednak coś innego. Ten nominowany do Oscara film to wyjątkowa medytacja nad współczuciem i samotnością ze wspaniałymi bohaterami i zwrotami akcji.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, poniedziałek, 27.09, godz. 18, bilety 15 zł

 

KARCZEW

Weekend w pałacu

II Festiwal Muzyki Dawnej „Usłyszeć Architekturę” odbędzie się 25 i 26 września w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim

         W programie są trzy koncerty zespołu Filatura di Musica: „3xS, czyli włoskie i hiszpańskie oblicza stylu galant” (sobota, godz. 17), „Sentymentalizm w muzyce – kameralne utwory Carla Philippa Emanuela Bacha” (sobota, godz. 19.15) i „Dansl’éclatdu Roi le Soleil – muzyka baroku francuskiego z czasów Ludwika XIV” (niedziela, godz. 17). Po występach zaplanowano oprowadzanie po pałacu, któremu będą towarzyszyć opowieści na temat tego miejsca i zgromadzonych w nim eksponatów. Bezpłatne wejściówki można rezerwować pod numerem 604 26 87 36.

Pałac Bielińskich, ul. Zamkowa 49

 

WAWER

Świdermajery w Aninie

W sobotę, 25 września w WCK Anin odbędzie się pierwsze wydarzenie z cyklu „Interpretacje tradycji”. Tematem przewodnim będzie świdermajer

Przed nami wielobarwne wydarzenie, które przypomni i przybliży mieszkańcom Warszawy piękny styl architektoniczny charakterystyczny dla linii otwockiej. W programie wydarzenia są: spacer fotograficzny, warsztaty tropem świdermajerów z fotografką Marzenną Szymańską, projekcja filmu „Świder”, dwie wystawy i warsztaty kreatywne z sitodruku, linorytu, ceramiki i tworzenia murali.

WCK Anin, ul. V Poprzeczna 33, sobota, 25.09, godz. 13-18

 

Koncert poetycki

Dominika Świątek-Czajkowska wraca do Zastowa z nowym muzycznym przedsięwzięciem. Tym razem śpiewa wiersze Cypriana Kamila Norwida

Utalentowana pieśniarka i kompozytorka chętnie tworzy muzykę do wierszy polskich poetów. Wydała trzy płyty ze swoimi kompozycjami do utworów Zbigniewa Herberta, Juliusza Słowackiego i współczesnego autora Jerzego Hajdugi. Jest także autorką muzyki do poetyckich spektakli teatralnych, m.in. „Mandelsztama” i „Ginczanki”, wystawianych w Teatrze Żydowskim w Warszawie. W jej repertuarze znajduje się piosenka francuska, rosyjska, pieśni Jacka Kaczmarskiego, piosenki Agnieszki Osieckiej, utwory Ewy Demarczyk. Koncert „Zasłuchaj się w Norwidzie” jest świetną okazją do przybliżenia twórczości poety i pokazania, w jak różny sposób można ją interpretować.

WCK Zastów, ul. Lucerny 13, sobota, 25.09, godz. 17, wstęp wolny

 

Kosmos nad Czarnym Stawem

„A gdyby Stanisław Lem zbierał grzyby” to spotkanie z mieszkańcami nad Czarnym Stawem poświęcone wielkiemu pisarzowi

„Aktywni w Radości” to cykl warsztatów plastycznych i teatralnych, spotkań z literaturą, historią sztuki i ruchem na świeżym powietrzu. Partnerem projektu jest Biblioteka Publiczna w Wawrze. Tym razem uczestnicy będą zgłębiać tajniki futurologii, poznają fragmenty literatury Lema, zasady futuryzmu i manifest futurystów („Chcemy śpiewać na cześć człowieka trzymającego kierownicę, której idealna oś przecina ziemię, a ta z kolei wystrzelona krąży po swej orbicie”). Przy okazji uświadomią sobie, jak ważna jest natura i ekologia.

Czarny Staw, niedziela, 26.09, godz. 12-15, wstęp wolny

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.