Otwock: Seniorzy bezpłatnie zaszczepią się od października

Otwoccy seniorzy z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie bezpłatnych szczepień przeciwko grypie finansowanych przez miasto. Program szczepień, który pozytywnie zaopiniowała komisja zdrowia i spraw społecznych, ruszy najprawdopodobniej w październiku. W tym roku z bezpłatnych szczepień będą mogli skorzystać mieszkańcy Otwocka powyżej 65. roku życia

Na profilaktyczny program zdrowotny polegający na bezpłatnych szczepieniach przeciwko grypie w tym roku w budżecie miasta zarezerwowano 27 tys. zł. Przy założeniu, że szczepionka kosztuje ok. 45 zł, ta kwota wystarczy na zaszczepienie ok. 600 mieszkańców Otwocka. Ważną zmianą w stosunku do ubiegłego roku jest to, że ze szczepień będą mogli skorzystać seniorzy od 65. roku życia. – W ubiegłym roku program obejmował osoby w wieku 60 lat i starsze, natomiast w tym roku, zgodnie z wytycznymi i rekomendacjami prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Zdrowia, program szczepień przeciwko grypie jest rekomendowany osobom w wieku 65 lat i więcej – poinformowała podczas posiedzenia komisji zdrowia i spraw społecznych w czwartek, 23 września naczelnik wydziału promocji i spraw społecznych Sylwia Konopacka-Bąk.

Program, który w formie uchwały jest przygotowany na wtorkową sesję rady miasta, po przyjęciu przez radę będzie realizowany przez podmioty lecznicze wyłonione w drodze konkursu. W ubiegłym roku były to trzy placówki: Przychodnia Medycyny Rodzinnej Centrum, Gabinety Lekarskie Centrum i Primo Rodzinne Centrum Zdrowia. Jak przewiduje naczelnik Konopacka-Bąk, procedura wyłonienia podmiotów wykonujących szczepienia w tym roku potrwa do połowy października. Najprawdopodobniej znów będzie to kilka przychodni, żeby szczepienie było dostępne w różnych punktach miasta. Szczepienia będą realizowane w miarę dostępności szczepionki do grudnia 2021 roku.

Bezpłatne szczepienie oznacza bezpłatną kwalifikację lekarską (badanie), podanie szczepionki i sporządzenie dokumentacji medycznej. – Zainteresowanie tymi szczepionkami jest bardzo duże. Właściwie już od wakacji mamy codziennie po kilka telefonów z pytaniem, kiedy będą uruchomione szczepienia dla seniorów – przyznaje Sylwia Konopacka-Bąk. Radni z komisji zdrowia i spraw społecznych pozytywnie zaopiniowali program. W ubiegłym roku ze szczepień skorzystało 507 mieszkańców Otwocka.

SW

2 komentarze do “Otwock: Seniorzy bezpłatnie zaszczepią się od października

 • 28 września 2021 o 13:31
  Permalink

  A kyz – czy Bakowa klamie tyz ?

  Odpowiedz
 • 4 października 2021 o 20:51
  Permalink

  Przychodnie w Otwocku nic nie wiedza o bezpłatnych szczepieniach dla seniorów przeciw grypie. Więc jak to jest są refundowane przez miasto te szczepienia czy nie?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.