Odciśnij palec, a dostaniesz dowód

Od poniedziałku, 8 listopada będzie można składać wnioski o nowe dowody osobiste z warstwą biometryczną. O dacie wprowadzenia nowych wzorów dokumentów poinformował dziś, 28 września podczas konferencji prasowej w Otwocku Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

W konferencji wzięli udział (od lewej) prezydent Otwocka Jarosław Margielski, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusz Cieszyński

BARBARA MICHAŁOWSKA

Czytniki do pobierania odcisków są już we wszystkich gminach w Polsce. – Trwają szkolenia, żeby w poniedziałek, 8 listopada wszyscy urzędnicy byli przygotowani do wdrożenia tego rozwiązania – mówił podczas konferencji w Otwocku minister Cieszyński. Wprowadzenie nowych wzorów dowodów wynika z konieczności dostosowania polskiego prawa do wymogów unijnych. Miało to nastąpić już w sierpniu, ale na przeszkodzie stanęły problemy z bezpieczeństwem tej usługi. 

Od 8 listopada składając wniosek o nowy dowód, będziemy musieli zostawić w urzędzie odciski palców. – Rozwiązanie wprowadzamy w związku z zabezpieczeniem dowodu. Chodzi o to, żeby mieć pewność, że osoba, która składa wniosek o dowód i zostawia odcisk palców po raz pierwszy, i ta osoba, która odbiera dowód osobisty (drugi raz sprawdzany jest wówczas odcisk palców), to jest ta sama osoba. W świecie, w którym bardzo dużo dokumentów jest fałszowanych, musimy dbać, żeby było bezpiecznie – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. I dodał, że taka sama procedura obowiązuje już przy wydawaniu paszportów.

Dowody osobiste będą wydawane na okres 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia. Jeśli zaś wyrabiamy dowód dziecku poniżej 12. roku życia, będzie on wydawany na pięć lat bez konieczności zostawiania odcisków palców. Podobne procedury dotyczące wydawania dowodów osobistych obowiązują we wszystkich państwach Unii Europejskiej. 

Odciski palców będą w warstwie elektronicznej dowodu osobistego. Będą także przechowywane w rejestrze dowodów osobistych, ale tylko na czas do wydania dokumentu. 

Obecny na wtorkowym spotkaniu prezydent Otwocka Jarosław Margielski przekonywał: – Już od najbliższego poniedziałku będziemy mieli pełną gotowość, by wyrabiać mieszkańcom nowe dowody osobiste. Wprowadzamy też ułatwienia w dostępności do takiej usługi. Mieszkańcy, którzy nie są w stanie dotrzeć do urzędu, będą mieli możliwość skorzystania z usługi mobilnej. Urzędy zostały wyposażone w czytniki mobilne, Otwock także dysponuje takim urządzeniem. Urzędnicy mogą więc dotrzeć do miejsca pobytu mieszkańca i pobrać od niego odciski palców oraz przeprowadzić procedurę wydania dowodu osobistego zgodnie z prawem – podkreślił prezydent Margielski. 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.