Rondo to wyrok dla lip

Przy szpitalu powiatowym lepsze będzie rondo czy światła z lewoskrętami? Dyskusja na ten temat trwa dość długo. Niedawno powiatowi radni z komisji gospodarki, zasobu i środowiska poparli budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Batorego, Karczewskiej i Matejki. Przy tej inwestycji będzie konieczne wycięcie części pobliskich drzew

PRZEMEK SKOCZEK

Dyskusje nad najlepszym rozwiązaniem dla korkującego się skrzyżowania trwają od lat. W zasadzie pod uwagę były brane dwa pomysły: rondo lub budowa dodatkowych pasów do skrętu w lewo z nowoczesną sygnalizacją świetlną. Władze powiatu skłaniają się ku budowie ronda. Takie rozwiązanie poparli niedawno radni z komisji gospodarki, zasobu i środowiska, ale musi je jeszcze przegłosować rada powiatu. Na posiedzeniu komisji był obecny prezydent Otwocka Jarosław Margielski, który również popiera ten pomysł. Na korzyść ronda przemawia jego koszt, który wynosi 3 mln zł, podczas gdy przebudowa skrzyżowania z lewoskrętami pochłonęłaby ponad 4 mln zł.

Według koncepcji przedstawionej kilka lat temu przez Zarząd Dróg Powiatowych budowa ronda wiąże się z wycięciem części lip rosnących przy ul. Karczewskiej. Podawanym wtedy argumentem była konieczność poszerzenia i nieco innego wyprofilowania drogi, tak by na rondo mogły swobodnie wjeżdżać duże pojazdy, np. autobusy czy tiry. – Faktem jest, że w ramach poprzedniej dokumentacji projektowo-kosztorysowej przy ul. Karczewskiej, od strony bloków i ul. Matejki, do wycinki zakwalifikowano cztery lipy, a w związku z budową lewoskrętów i sygnalizacji świetlnej w tym samym miejscu trzeba by wyciąć jedną lipę. Jest to związane z koniecznością przebudowy infrastruktury podziemnej – informuje w rozmowie z „Linią” Paweł Grzybowski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych. – Realizacja wariantu zakładającego budowę ronda wiąże się z koniecznością wykonania aktualizacji dokumentacji projektowo-kosztorysowej i ponownym otrzymaniem pozwolenia na budowę. Nie jesteśmy więc w stanie teraz udzielić jednoznacznej odpowiedzi w kwestii ewentualnego wycięcia drzew w tym miejscu – dodaje.

Mieszkańcy oczywiście cieszą się, że problem korków przy szpitalu zostanie choć częściowo rozwiązany, bo całkiem – zwłaszcza w godzinach szczytu – raczej nie zniknie. Otwocczanie podkreślają jednak, że drzewa padną ofiarą inwestycji przynoszącej korzyść ludziom. – Bardzo sobie cenię tę lipową aleję. W jej cieniu przyjemnie się spaceruje, jeździ rowerem, do odpoczynku zachęcają ławeczki. To urokliwy fragment miasta. Warto byłoby go ocalić – mówi pani Agnieszka, nasza Czytelniczka, która zadzwoniła w tej sprawie do redakcji.

7 komentarzy do “Rondo to wyrok dla lip

 • 28 września 2021 o 10:38
  Permalink

  Jest takie parcie na rondo że nawet dąb Bartek by tego nie zmienił. Pomimo, że dotychczasowe badania ruchu jasno wskazywały na sygnalizację świetlną z lewoskrętami

  Odpowiedz
  • 28 września 2021 o 21:47
   Permalink

   Kilka lat temu czytałem analizy, że niemożliwe jest usytuowanie ronda na skrzyżowaniach Reymonta i Samorządowej oraz Reymonta i Żeromskiego. Na pierwszym z nich mamy już piękne rondo, na drugim powstało tymczasowe i jak widać daje radę. Tak więc jestem sceptyczny co do tych różnych analiz jakie powstają w mieście, ich „bezinteresowności”, zwłaszcza, że widząc jak kiepsko rozwiązane jest obecne skrzyżowanie i jakie korki sie na nim tworzą, dochodzi sie do wniosku, że rondo jest tym właściwym rozwiązaniem.

   PS. Proszę sobie przypomnieć ile było protestów na forach kilka lat temu przeciwko drugiemu mostowi na Świdrze, jakie to katastroficzne wizje były przedstawiane, miało np. dojść do zniszczenia doliny Świdra … Dziś most istnieje, ludzie jak korzystali ze Świdra, tak nadal korzystają, korki na starej drodze do Józefowa zmniejszyły sie zdecydowanie, a ci co protestowali siedzą cichutko. No może nie całkiem, bo wymyślają nowe problemy, tym razem z 4 lipami. Małostkowe to i żałosne …

   Odpowiedz
   • 29 września 2021 o 22:50
    Permalink

    Ruch w Józefowie na Sikorskiego wzrósł po wybudowaniu mostu. Jest sznureczek samochodów rano i po południu.

    Odpowiedz
   • 30 września 2021 o 14:20
    Permalink

    Ma Pan rację ale mimo wszystko uważam że lepszy byłoby zwykle skrzyżowanie z lewoskrętami. Nie mniej jednak zgadzam się z Panem że ronda które powstały spełniają swoją rolę. Pomijając fakt że nastała moda na ronda tymczasowe bez konkretnej wizji ich przebudowy na ronda docelowe

    Odpowiedz
 • 28 września 2021 o 11:18
  Permalink

  Na skrzyżowaniu z lewoskrętami nie można postawić kolejnych drewnianych potworków ani celebrować jego otwarcia z pompą. Na czym tu zaczepić wstęgę do przecięcia??

  Odpowiedz
 • 29 września 2021 o 05:20
  Permalink

  5 lip ……ale koszmar dla środowiska i mieszkańców. Szkoda, że nikt nie widzi jak od ZAWSZE, każdego roku w obrządkach uroczystości kościelnych Bożego Cialą w każdej parafi, przy każdym z czterech ołtarzy, stoją dziesiątki wyciętych brzóz.
  10356 oarafii x 4 ołtarze daje nam 41 424 ołtarze licżąc średnio po 6 drzewek ( w mojej parafii jak byłem dzieckoem było więcej, teraz nie wiem) ale widzę, że są, wychodzi minimum 248 544 drzewka kszdego roku.
  W tym przypadku ……wszystko wolno!!!
  ……gdzie są obrońcy lasów???

  Odpowiedz
 • 29 września 2021 o 07:23
  Permalink

  Gdybym sprzedawał sprzęt konieczny przy sygnalizacji też bym płakał za lipami.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.