Autobusem do szkoły w Otwocku

Po uruchomieniu dwóch powiatowych linii autobusowych Zarząd Powiatu Otwockiego zapowiadał, że w przyszłym roku powstanie kolejne połączenie dofinansowane w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Chodzi o wyczekiwany przez mieszkańców autobus kursujący na trasie Dobrzyniec – Wiązowna – Otwock. Jest duże prawdopodobieństwo, że linia powstanie jeszcze w tym roku

W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców zgłoszone przez samorządowców podczas spotkań z zarządem powiatu pod koniec ubiegłego roku władze powiatu ubiegały się o objęcie w tym roku dopłatą dwóch lokalnych linii autobusowych: Kołbiel – Celestynów – Otwock oraz Osieck – Sobienie-Jeziory – Karczew – Otwock. Koszt całego zadania wynosi blisko 680 tys. zł, z czego ponad 600 tys. zł pochodzi z otrzymanego od wojewody dofinansowania z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Od dłuższego czasu wicestarosta Paweł Zawada zapowiadał, że w najbliższym naborze wniosków o dofinansowanie powiat będzie starał się o pieniądze nie dla dwóch, ale dla trzech powiatowych linii. Chodzi o dodatkowy autobus łączący Dobrzyniec, Wiązownę i Otwock. Wnioski na przyszły rok będzie można składać w listopadzie, jednak niespodziewanie pojawiła się szansa na uruchomienie linii jeszcze w tym roku. 22 września wojewoda mazowiecki opublikował ogłoszenie o drugim naborze wniosków o objęcie dopłatą linii o charakterze użyteczności publicznej w okresie od października do grudnia 2021 roku. Krótki nabór wniosków trwa tylko do 29 września.

– Już teraz składamy wniosek na trzecią powiatową linię komunikacyjną łączącą Dobrzyniec, Wiązownę i Otwock – zdradza w rozmowie z „Linią” wicestarosta Paweł Zawada. – Zostały pieniądze z tegorocznej edycji Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych i jest szansa, że po otrzymaniu środków dodatkowa linia na terenie powiatu otwockiego zacznie kursować nawet w październiku. Finansowanie jest takie jak w przypadku dwóch pozostałych autobusów – 90 proc. kosztów pokrywa fundusz, a pozostałe 10 proc. powiat. Z tej transzy linia może być uruchomiona do końca roku. Mam nadzieję, że nasz wniosek zostanie oceniony pozytywnie. Mieszkańcy bardzo czekają na ten autobus. Szczególną uwagę zwracał na to wójt gminy Wiązowna, który mówił o potrzebie dojazdu do Otwocka uczącej się tam młodzieży. Bezpośrednie połączenie do Otwocka będzie dla uczniów ogromną korzyścią – podkreśla wicestarosta. I dodaje, że planowane jest kursowanie autobusu na trasie: Dobrzyniec – Czarnówka – Glinianka – Lipowo – Malcanów – Dziechciniec – Żanęcin – Wólka Mlądzka – Otwock.

Wyniki naboru będą znane po 29 września. Wojewoda dokona wtedy uszeregowania wniosków o objęcie dopłatą w kolejności od wniosku o najwyższej do tego o najniższej wartości punktowej. W ramach poszczególnych grup organizatorów dopłatą w tym roku zostaną objęte wnioski w kolejności przyznanych punktów do wyczerpania dostępnych środków przewidzianych na województwo mazowieckie.

SW

4 komentarze do “Autobusem do szkoły w Otwocku

 • 1 października 2021 o 00:13
  Permalink

  Może warto pomyśleć, żeby ten autobus skierować po drodze do Pęclina. Tu też mieszkają dzieci, które jeżdżą do szkół w Otwocku.

  Odpowiedz
  • 1 października 2021 o 21:07
   Permalink

   Bardzo duże osiedle Morkie oko oraz ługi pozostają bez żadnej komunikacji dla dzieci i młodzieży do szkół,
   Obecnie mieszka tu kilka tyś ludzi brak parkingów
   Podatków mieszkańcy odprowadzają więcej niż kilka podotwockich wsi .
   Nie rozumiem dlaczego władze nie pomyślą o komunikacji w tym rejonie .

   Odpowiedz
   • 9 października 2021 o 05:58
    Permalink

    Bo Pani do Otwocka nawet pieszo ma 2 kilometry a dzieci z w/w miejscowości 15 km.,jest różnica?gdyby nie prywatne samochody bylibyśmy odcięci od świata .Warto się przejechać i zobaczyć jakie osiedla mieszkaniowe powstały na naszych terenach.Fakt faktem ,że wstyd i hańba dla otwockiego magistratu żeby nie było autobusu z Karczewa do Otwocka,kiedyś to chociaż kolejka chodziła,żenada!.

    Odpowiedz
 • 1 października 2021 o 21:00
  Permalink

  Osiedle ,,morskie oko które coraz bardziej się rozwija oraz ługi pozostają bez żadnej komunikacji dla dzieci i młodzieży szkolnej tu obecnie mieszka kilka tyś ludzi .
  Tu także bardzo konieczna jest jakaś komunikacja z centrum miasta.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.