„Czwórka” w tym roku bezkonkurencyjna

Majowy egzamin ósmoklasisty w Otwocku najlepiej zdali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4. Na podium znaleźli się też uczniowie SP nr 2 i SP nr 12

SYLWIA WYSOCKA

Egzamin ósmoklasisty odbywał się w tym roku od 25 do 27 maja. Przeprowadzono go z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i nowożytnego języka obcego – w Otwocku był to język angielski i niemiecki. Ogółem w mieście do egzaminu z języka polskiego przystąpiło 418 uczniów, 416 zdawało matematykę, 415 język angielski, a dwóch uczniów język niemiecki. W SP nr 3 i SP nr 7 nie było uczniów klas ósmych.

Analizę wyników egzaminu ósmoklasisty w poszczególnych szkołach w środę, 15 września radnym z komisji oświaty, kultury i sportu przedstawił dyrektor Oświaty Miejskiej w Otwocku Grzegorz Michalczyk. – Przez ostatnie dwa lata szkoły funkcjonowały w warunkach nadzwyczajnych, ale egzamin ósmoklasisty musiał się odbyć. Młodzież nie mogła ani wcześniejszego, ani całego ubiegłego roku szkolnego spędzić w szkole, a tym samym otrzymać takiej pomocy, jaką dostawała wcześniej. W mojej ocenie nauczyciele robili, co mogli, starali się przekazywać wiedzę wszystkim uczniom. Egzamin zewnętrzny zweryfikował poziom zdobytej wiedzy – tłumaczył dyrektor Michalczyk. Podkreślił przy tym, że przez pryzmat wyników można ocenić pracę szkoły, ale w określonych warunkach. – Niestety w ostatnich dwóch latach trudno mówić o tym, że były to normalne warunki. Na wyniki miały wpływ również inne czynniki: specyfika placówki, np. to, czy jest to szkoła integracyjna, albo liczba uczniów, którzy przystąpili do egzaminu – mówił dyrektor.

Z analizy wyników, które z poszczególnych przedmiotów osiągnęli uczniowie otwockich podstawówek (szczegóły w ramce), wynika, że najlepiej poradzili sobie ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 4. Otrzymali oni średnio o 10 punktów z każdego przedmiotu więcej niż wyniosła średnia w mieście. Co ważne, to w tej placówce różnica pomiędzy najgorszymi i najlepszymi wynikami jest najmniejsza. To znaczy, że poziom wiedzy zdobytej przez wszystkich ósmoklasistów jest stosunkowo zrównoważony.

Analiza liczby punktów zdobytych przez uczniów w poszczególnych szkołach pokazała również, że największy problem dla młodzieży stanowi matematyka. Z tego przedmiotu obserwujemy największe zróżnicowanie w poziomie przyswojenia wiedzy. Najlepsi uczniowie w szkołach nr 1, 4, 5, 6, 8 i 12 otrzymali po 100 punktów, ale najgorsze wyniki w tych szkołach to odpowiednio: 4, 44, 6, 0, 12 i 8 punktów.

Z analizy wyników z trzech ostatnich lat, której dokonała Oświata Miejska w Otwocku, wynika także, że zawsze powyżej średniej powiatu są: w przypadku  języka polskiego – uczniowie SP nr 4 i SP nr 12, z matematyki – uczniowie SP nr 6, a z języka angielskiego – uczniowie SP nr 1, 4, 6 i 12. W pozostałych placówkach bywało różnie – wynik był niższy od średniego osiągniętego w całym powiecie.

Jak zapewnia dyrektor Michalczyk, każda szkoła przeanalizowała wyniki swoich uczniów, rady pedagogiczne poszczególnych szkół wyciągnęły z nich wnioski, które są przyjęte do pracy na bieżący rok szkolny.

2 komentarze do “„Czwórka” w tym roku bezkonkurencyjna

 • 6 października 2021 o 19:22
  Permalink

  Ucza niby tej informatyki – potem nic nie potrafia (oprócz malowania i troche Excela). Ucza jezyków – a potem ledwo cos tam „dukaja”. WF – badzmy szczerzy: do niczego. „Ucza” historii – a to, w takiej formie, tylko „smieci w glowach dzieci”. I tak dalej.
  Cala ta Polska 2021 to tylko fasada, tylko szminka, bylejakosc, wszystko na niby.

  Calkiem podobnie zreszta np. system zdrowia, ochrona srodowiska, system prawny (sadownctwo) itd. itd itd.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.