Pierwsze pomosty nad Świdrem

Na koniec listopada Andrzej Lech, prezes Fundacji Nad Świdrem Przystań – Majówkowe Perspektywy, zapowiada zakończenie budowy dwóch pierwszych pomostów kajakowych na Świdrze. Regionalny dyrektor ochrony środowiska w Warszawie wydał pozwolenie na ich budowę

O planach utworzenia szlaku kajakowego na rzece Świder pisaliśmy na łamach „Linii” bardzo często. Ostatecznie okazało się, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie nie udzieliła zgody na utworzenie na terenie rezerwatu przyrody szlaku kajakowego, ale jednocześnie nie zakazała organizowania spływów kajakowych. Do ich przeprowadzenia potrzebna jest jednak pozytywna decyzja RDOŚ.

Jednocześnie aby uatrakcyjnić pod względem turystycznym rzekę Świder, samorządy Otwocka i powiatu otwockiego w tym roku wyasygnowały w swoich budżetach odpowiednio 20 tys. zł i 10 tys. zł na budowę pomostów kajakowych. Za taką kwotę mają powstać trzy pomosty na terenie Otwocka – w Wólce Mlądzkiej, Mlądzu oraz w okolicy plaży miejskiej przy ul. Turystycznej. Docelowo pomostów ma być pięć – dwa pozostałe powstaną w Kołbieli i Dobrzyńcu.

– Na budowę pomostów jest podpisana umowa z Fundacją Nad Świdrem Przystań – Majówkowe Perspektywy – mówi Sylwia Konopacka-Bąk, naczelnik Wydziału Promocji i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Otwocka. – Zgodnie z jej zapisami dwa pomosty mają zostać wykonane i zamontowane na terenie Otwocka do końca listopada br. Trzeci pomost powstanie, gdy zostaną przekazane pieniądze na ten cel przez powiat. Realizacja pozostałych dwóch pomostów jest przewidziana w przyszłym roku – dodaje.

Budowa pomostów, na które miasto zabezpieczyło pieniądze w ma-ju, przesunęła się, ponieważ dopiero 31 sierpnia RDOŚ wydał zarządzenie, którym sankcjonuje budowę pomostów kajakowych jako elementu czynnej ochrony ekosystemu. „W celu zachowania kontroli nad turystyką wodną w rezerwacie Świder Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska przewiduje utrzymać obowiązujący w nim reżim prawny warunkujący możliwość pływania po jego wodach od uzyskanego indywidualnego zezwolenia” – czytamy w uzasadnieniu zarządzenia. „W skanalizowaniu spływów kajakowych mają pomóc natomiast wybudowane pomosty do wodowania kajaków, gdzie będzie można rozpocząć i zakończyć spływ kajakiem (…). Lokalizacja pomostów została ustalona tak, aby były one posadowione na gruntach gminnych oraz Skarbu Państwa”.

Andrzej Lech, prezes Fundacji Nad Świdrem Przystań – Majówkowe Perspektywy, w rozmowie z „Linią” potwierdza, że dwa pierwsze pomosty mają powstać do końca listopada. Fundacja zakupiła już materiały do ich budowy. – Wprawdzie sprawy proceduralne się przeciągnęły, ale obecnie wszystko jest na dobrej drodze do tego, żeby wreszcie wybudować przynajmniej dwa z pięciu planowanych pomostów – mówi Lech. – Nie będzie to łatwe, bo w ciągu ostatnich miesięcy wiele rzeczy podrożało, bardzo trudno gospodarować 20 tys. zł na dwa pomosty, zwłaszcza że miasto przekazuje środki w kilku transzach. Nie chcemy jednak narzekać, bo po 10 latach w ogóle udało się nawiązać dobrą współpracę z miastem na rzecz budowy tych pomostów – podkreśla.

Posadowione na palach pomosty będą mieć drewnianą konstrukcję. Ich wymiary to dwa metry szerokości i ponad osiem i pół metra długości. Pomosty będą wybudowane równolegle do brzegów rzeki.

SW

2 komentarze do “Pierwsze pomosty nad Świdrem

 • 1 października 2021 o 09:23
  Permalink

  Pierwszy porządny lód i roztopy i będzie po pomostach.

  Odpowiedz
 • 2 października 2021 o 11:25
  Permalink

  Po co ? Wystarczy śmierdząca rura pod mostem dawnej kolejki.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.