12 pijanych kierowców, jeden naćpany i pięciu z zakazem

Policjanci alarmują! Rośnie liczba mieszkańców, którzy nie tylko wsiadają za kierownicą po wypiciu kilku głębszych lub pod wpływem narkotyków, lecz także mają sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Podczas dwudniowych działań pod hasłem “Trzeźwy wieczór” w ręce funkcjonariuszy otwockiej drogówki wpadło 12 kierowców, którzy jechali samochodem po wypiciu alkoholu, a jeden był pod wpływem narkotyków. Stróże prawa zatrzymali pięciu kierowców z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów

fot. KPP Otwock

Z każdym rokiem wzrasta liczba osób wsiadających za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków. – To bardzo niepokojące dane. Kierowcy prowadzący pod wpływem np. amfetaminy, kokainy czy po wypaleniu marihuany często mają zaburzone postrzeganie rzeczywistości, są np. otępiali, miewają omamy wzrokowe lub słuchowe, nie potrafią się skupić. Tacy kierowcy często doprowadzają do kolizji i wypadków – ostrzegają funkcjonariusze.

W poprzedni piątek i sobotę funkcjonariusze przeprowadzili na ulicach powiatu otwockiego dwudniowe działania pod hasłem “Trzeźwy wieczór”. Zatrzymano 12 pijanych kierowców i jednego pod wpływem narkotyków. – Wśród nich sześć osób to mieszkańcy powiatu otwockiego. Odpowiedzialności karnej nie uniknie także nietrzeźwy mieszkaniec powiatu garwolińskiego, który kierował skodą pod wpływem środków odurzających i po spożyciu alkoholu. Od mężczyzny została pobrana krew do dalszych badań. Następnie zatrzymany trafił do celi na komendzie – informuje mł. asp. Paulina Harabin, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. 

Ośmiu kierowców odpowie za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, za co grozi im sądowy zakaz prowadzenia pojazdów na co najmniej trzy lata, wysoka kara finansowa oraz do dwóch lat pozbawienia wolności. Niektórzy kierowcy uważali, że są “niemal” trzeźwi i po badaniu alkomatem wynik nie przekroczył dopuszczalnej ilość alkoholu w organizmie, żeby móc legalnie prowadzić samochód. – Policjanci skierowali również cztery wnioski o ukaranie kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu, mimo że mężczyźni twierdzili, że badanie alkomatem wykazało niewiele alkoholu w ich organizmach. Jednak przedział od 0,10 mg/l do 0,25 mg/l alkoholu w organizmie wskazuje na to, że kierowca nie jest trzeźwy i może spowodować zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym – tłumaczy mł. asp. Harabin. I dodaje, że takim kierowcom grozi kara grzywny do 5 tys. zł i utrata prawa jazdy do trzech lat. 

– Podczas przeprowadzonych działań “Trzeźwy wieczór” policjanci zatrzymali aż pięciu kierowców z powiatu otwockiego, którzy złamali sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. Mundurowi przypominają, że za lekceważenie sądowego zakazu grozi do pięciu lat pozbawienia wolności, a za niestosowanie się do decyzji o cofnięciu uprawnień – do dwóch lat więzienia – zaznacza mł. asp. Harabin. I podkreśla, że policjanci regularnie będą przeprowadzać działania pod hasłem „Trzeźwość”, ponieważ są one jednym z istotnych elementów oddziaływania na kierowców stwarzających realne zagrożenie w ruchu drogowym. 

MJ

2 komentarze do “12 pijanych kierowców, jeden naćpany i pięciu z zakazem

  • 2 października 2021 o 19:10
    Permalink

    Jest jedna opcja aby tych kierowców było mniej, mianowicie powinno być nie 0.5 tylko jak w UK 0.8 promila.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.