Zapowiedzi kulturalne 1-7 października

OTWOCK

Humor improwizowany

Październik w „Jaraczu” rozpocznie się od sobotniego występu stand-upera Macieja Adamczyka. W otwockim teatrze ruszają także warsztaty improwizacji

Komik wystąpi z programem „Syndrom sztokholmski”. Jak wiadomo, w ten sposób określa się sytuację, w której ofiara porwania odczuwa sympatię do porywacza. Okazuje się jednak, że syndrom sztokholmski może pojawić się w momencie zostania rodzicem. Dziecko występuje w roli „porywacza” zabierającego nasz czas i swobodę. Chcemy uciec i jednocześnie je kochamy. Ambiwalentne uczucia stały się podstawą kabaretowego show Adamczyka. Napisał je po tym, gdy został ojcem.

W październiku ruszają warsztaty z komediowej improwizacji teatralnej. Poprowadzi je Martyna Kowalska, znana z Resortu Komedii jako Martyna Cytryna. Pierwsze zajęcia odbędą się w poniedziałek, 4 października. Przez pierwszy miesiąc są bezpłatne i będą odbywały się we wtorkowe wieczory.  Limit wynosi 14 miejsc.

Teatr Miejski, ul. Armii Krajowej 4, sobota, 2.10, godz. 19

JÓZEFÓW

Talent kobiet

Międzynarodowy plener malarski odbywał się w Dłużewie od 22 do 29 sierpnia. Jego efekty będzie można obejrzeć w piątek podczas wernisażu w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie

Zbiorowa wystawa prezentuje prace aż 16 malarek z odległych zakątków Polski i ze Słowacji. Gościły one latem w urokliwej, położonej nad Świdrem wsi Dłużew, gdzie swoją siedzibę ma Dom Plenerowy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieści się on w dawnym dworze Dłużewskich otoczonym rozległym obszarem parkowym i uznanym za rezerwat przyrody. Kuratorem pleneru była dr hab. Joanna Trzcińska, artystka i profesor łódzkiej ASP. Na wystawie obejrzymy kilkadziesiąt obrazów z ponad stu prac, które powstały podczas pleneru. Będą to pejzaże, martwe natury, portrety i impresje wykonane w różnych technikach malarskich.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, piątek, 1.10, godz. 18, wstęp wolny

Październik z dreszczykiem

„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu” otwiera w sobotę cykl filmowy dla młodzieży w józefowskim Miejskim Ośrodku Kultury

Kino Detektywów to październikowy cykl z ulubionymi bohaterami dziecięcych kryminałów. Pierwszym seansem będzie „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu” w reżyserii Moi Gammel. To kolejna już odsłona przygód tytułowych bohaterów bazująca na serii książek Martina Widmarka. Tym razem na młodych detektywów czekają nie lada wyzwania. Muszą oni zmierzyć się z tajemniczym rabusiem napadającym na pociągi.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, sobota, 2.10, godz. 11, wstęp wolny

Stand-up w MOK-u

Komicy Ewa Błachnio i Karol Kopiec wystąpią w sobotę na józefowskiej scenie

         Do MOK-u powraca stand-up, w ostatnich czasach jedna z najpopularniejszych form komediowych. Ewa Błachnio, znana niegdyś z kabaretu Limo, przyjedzie z solowym programem „Apokalipsy nie będzie”. Z kolei Karol Kopiec pokaże pełen abstrakcyjnego poczucia humoru show „Szklanka do połowy”.

 MOK, ul. Wyszyńskiego 1, sobota, 2.10, godz. 18, bilety

 

Debiut na scenie

Laura Paula Majek – młodziutka piosenkarka z Józefowa, wystąpi w niedzielnym koncercie, który zainauguruje nowy cykl Debiuty

Laura Paula Majek od urodzenia mieszka w Józefowie i uczęszczała do tamtejszych szkół. Obecnie jest uczennicą trzeciej klasy w LO im. Jacka Kuronia w Warszawie. Nie tak dawno odkryła w sobie pasję do śpiewania, choć zawsze lubiła to robić. Niedzielny koncert będzie jej pierwszym występem solowym. Repertuar, jak na jej młody wiek, jest godny podziwu. Usłyszymy piosenki z tekstami: Brylla, Osieckiej, Młynarskiego, Wołka, Przybory, Kofty. – Będzie co nieco o pierwszym miłosnym spojrzeniu, zakochaniu, weselu, podróży kochanków, wolności, zaufaniu i drugiej młodości – zapowiada wokalistka.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, niedziela, 3.10, godz. 18, wstęp wolny

KARCZEW

Pożegnanie lata na Ługach

W sobotę, 2 października, odbędzie się tradycyjny piknik na osiedlu Ługi

         Na parkingu przy ul. Miziołka od wielu lat mieszkańcy osiedla i ich goście bawią się na imprezie kończącej lato. Sobotni piknik rozpocznie się o  godz. 15 od Holi – Święta Kolorów. Wyrzuty kolorów będą powtarzane jeszcze kilkakrotnie (o godz.: 15.30, 16.15, 17, 17.45). Ponadto w programie znajdą się występy: Studia Piosenki Gębule, zespołu ludowego Sołtysi, Orkiestry Dętej OSP Karczew. Będzie też Krawczyk Show, koncert After Party i na finał potańcówka z DJ-em.

KOŁBIEL

Wystawa fotograficzna

Dzięki nowej wystawie prezentowanej w Gminnej Bibliotece w Kołbieli możemy zajrzeć do wnętrza niedostępnego na co dzień Pałacu Prezydenckiego w Warszawie

Imponujący gmach przy Krakowskim Przedmieściu 48, „strzeżony” przez kamienne lwy, mijamy, spacerując traktem królewskim na warszawską starówkę. Budzi nasze naturalne zainteresowanie. Teraz możemy poznać go choć trochę lepiej dzięki wystawie, która trafiła do Kołbieli dzięki uprzejmości Powiatowej Biblioteki Publicznej w Otwocku. Są to zdjęcia autorstwa Andrzeja Chmielewskiego i Leszka Surowca, którzy sfotografowali m.in. salę bankietową, gabinet prezydenta, bibliotekę czy okazałą salę kolumnową. Wystawę w bibliotece przy ul. Szkolnej 1 można oglądać przez cały październik.

GBP, ul. Szkolna 1, wstęp wolny

WAWER

Spotkanie w Kulturotece

Biblioteka Publiczna w Wawrze i filia Wawerskiego Centrum Kultury w Radości zapraszają na wydarzenie pt. „Na czasie”, które odbędzie się w sobotę, 2 października

W programie artystycznym znajdą się: historia zegara usytuowanego na placu przed Kulturoteką (godz. 12), „Bajka o czasie” – przedstawienie interaktywne dla dzieci (godz. 13) i przedstawienie uliczne „Poza czasem” Teatru Akt (godz. 14), a w przerwach zaplanowano głośne czytanie książki „Przygody Fenka: Zegar”. Ponadto odbędą się: wystawa Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, warsztaty zegarowe, gry planszowe dla dzieci, plener malarski „Wehikuł czasu”. Będzie można zrobić sobie okazjonalną przypinkę i odwiedzić ciekawe stoiska. Wszystko to na skwerze przed Kulturoteką w Radości.

WCK Radość, ul. Powojowa 2, sobota, 2.10, godz. 12, wstęp wolny

Teatralny weekend

Spektakl muzyczny o czwórce z Liverpoolu i klasyczna komedia z dorobku mistrza Fredry – to dwie propozycje Wawerskiego Centrum Kultury na najbliższy weekend. Zapraszają Kulturoteki w Falenicy i w Radości

W sobotę na scenę wraca spektakl „Śluby panieńskie” przygotowany przez Teatr Falenica im. Szczepana Szczykny. To utwór najsłynniejszego polskiego komediopisarza, bajkopisarza i poety Aleksandra Fredry. Bohaterkami sztuki są Aniela i jej kuzynka Klara, które postanawiają nigdy nie wychodzić za mąż. Te plany krzyżuje dwóch kawalerów. Spektakl wyreżyserował Sebastian Królikowski.

WCK Falenica, ul. Walcownicza 4/6, sobota, 2.10, godz. 17, wstęp wolny

Z kolei przedstawienie „9 x John L” toruńskiego Teatru im. W. Horzycy można obejrzeć w niedzielę w WCK Radość. To autorski scenariusz i nowe aranżacje znanych piosenek Johna Lennona i The Beatles. Spektakl jest efektem wieloletniej fascynacji ich twórczością autorki Anny Magalskiej, która jest też odtwórczynią w tym monodramie. Sztuka stanowi próbę odpowiedzi na pytanie o fenomen Lennona. Czy jego wizerunek nie jest przypadkiem wyidealizowanym wytworem naszej wyobraźni? Czy kultowe okulary nie przysłoniły nam prawdy o radosnym, pokojowo nastawionym do świata hippisie?

WCK Radość, ul. Powojowa 2, niedziela, 3.10, godz. 18, bilety 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.