Raj dla rowerzystów

Gmina Wiązowna została laureatem konkursu ogłoszonego przez PTTK i otrzymała certyfikat „Gmina Przyjazna Rowerzystom” za twórczy wkład w rozwój turystyki rowerowej. Na jej terenie zaprojektowano łącznie 108 kilometrów nowych szlaków rowerowych. Wytyczone są już cztery z ośmiu zaplanowanych szlaków

BARBARA MICHAŁOWSKA

W 10. edycji konkursu uhonorowano gminy, które w swoich działaniach uwzględniają potrzeby rowerzystów i promują aktywny wypoczynek na rowerach, tworzą infrastrukturę rowerową, inicjują lub wspierają organizowanie imprez rowerowych, wydają mapy i przewodniki dla rowerzystów. Nagrodzono pięć gmin. Nagrodę dla gminy Wiązowna 17 września odebrała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie Paulina Sokół.

Oceniając zgłoszenie, komisja konkursowa odwiedziła teren gminy. Przedstawiciele PTTK przejechali kilkanaście kilometrów wybudowanymi ścieżkami i wytyczonymi szlakami rowerowymi. Zauważono i doceniono wydaną w tym roku mapę „Wiązowskie szlaki rowerowe”. W zgłoszeniu uwzględniono także wydarzenia rowerowe organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Wiązowna. Były to m.in. rajd rowerowy z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa, rajd „Odjazdowy Czytelnik” czy rowerowe wycieczki z historią w tle.

Wokół Wiązowny znajdują się niezwykle ciekawe krajoznawczo tereny, które są chętnie wykorzystywane do rekreacji nie tylko przez mieszkańców gminy, lecz także całego powiatu otwockiego, a nawet Warszawy. Tereny znajdujące się w granicach gminy są również idealne na krótkie, jednodniowe wypady za miasto m.in. na rowerze.  Dlatego gmina od kilku lat wytycza Wiązowskie Szlaki Rowerowe. Prowadzą one drogami asfaltowymi, gruntowymi, a w wyjątkowych sytuacjach leśnymi duktami i drogami dla rowerów. Przy poszczególnych trasach instalowane są wiaty z ławami, stojaki na rowery, kosze na śmieci i tablice z opisami. Szlaki są przystosowane zarówno dla doświadczonych kolarzy, jak i amatorów, rodzin z dziećmi czy seniorów.

Od 2019 roku powstały trzy szlaki: „Szlak centralny” –  czerwony, z Wiązowny do Glinianki (17,9 km), „Szlak leśny” – żółty, z Kopek do Kącka  (7,85 km) i czarny szlak z Wiązowny do Duchnowa (6,35 km). W tym roku udało się wytyczyć szlak o długości ok. 18 km prowadzący przez Gliniankę, Czarnówkę, Rzaktę, Bolesławów, Kruszówiec, Wolę Karczewską i Wolę Ducką. Dzięki dotacji z programu Polskich Sieci Elektroenergetycznych na trasie pojawiły się tablice, na których znajdują się opisy całego szlaku oraz drogowskazy kierunkowe typowe dla szlaków rowerowych. Projekt realizowany jest we współpracy z PTTK Oddział „Mazowsze” z Warszawy przy wsparciu technicznym Spółdzielni Socjalnej „Odmiana” w Wiązownie.

Oprócz szlaków gmina Wiązowna zaplanowała także budowę dwóch ścieżek rowerowych. Gotowa jest już ścieżka Majdan – Góraszka – Wiązowna – Stefanówka – Boryszew – Duchnów, z rozwidleniem z Wiązowny przez Emów do Józefowa. Obecnie budowana jest druga ścieżka z Glinianki przez Malcanów i Wiązownę do Duchnowa. Wkrótce będzie więc można przejechać całą gminę Wiązowna zarówno z zachodu na wschód, jak i z północy na południe.

Wiązowskie Szlaki Rowerowe

Na terenie gminy ma być osiem szlaków rowerowych. Cztery już wytyczono.

„Szlak centralny” –  czerwony: Wiązowna – Żanęcin – Kąck – Zielone Górki – Poręby –  Glinianka (17,9 km).

Szlak prowadzi głównie drogami asfaltowymi, niekiedy gruntowymi i leśnymi.  Teren jest płaski. Jedziemy z północy na południe gminy Wiązowna. Wyjeżdżając z Wiązowny można przy okazji zwiedzić m.in. kościół św. Wojciecha z XVIII wieku oraz zobaczyć historyczny zespół pałacowo-ogrodowy z XVIII wieku. Po drodze możemy przyjrzeć się m.in. kapliczce w Porębach z tablicą upamiętniającą wydarzenia, jakie rozegrały się na polach wokół wsi podczas powstania styczniowego, a w samej Gliniance – kościół św. Wawrzyńca z 1763 roku, Izbę Regionalną mieszczącą się w drewnianym budynku z XIX wieku i odpocząć po podróży w rezerwacie przyrody rzeki Świder.

 

„Szlak partyzancki” – żółty: Kopki – Malcanów – Kąck  (7,85 km).

Na trasie napotkamy Zrzutowisko „Pierzyna” – miejsce lotniczych zrzutów ludzi, broni i materiałów wojskowych w sierpniu 1944 roku przygotowanych przez AK oraz staw Laguna.

 

„Duchnowski łącznik” – czarny: Wiązowna – Boryszew – Duchnów (6,35 km).

Trasa prowadzi wzdłuż rzeki Mieni. Jadąc nią, warto zwiedzić cmentarz w Wiązownie założony w 1733 roku oraz pozostałości po drewnianym młynie i dawnych stawach rybnych w Golicy nad Mienią.

 

„Od dworu do dworu” – żółty: Glinianka – Rzakta – Kruszówiec – Ostrów – Wola Karczewska – Glinianka (18,3 km).

Trasa prowadzi dookoła Glinianki. Przejeżdżamy m.in. obok Tarachowizny, gdzie znajdują się pozostałości po niewielkiej osadzie młyńskiej, która istniała co najmniej od 1783 roku. Można obejrzeć jaz na rzece oraz fragmenty XIX-wiecznego młyna wodnego.

 

Na wytyczenie czekają:

 

„Szlak północny” – niebieski: Zagórze – Izabela – Michałówek – Stary Konik – Duchnów – Kąck (15,65 km).

Po drodze: schron w Zagórzu wybudowany przez Niemców w 1915 roku na Przedmościu Warszawa, miejsce pamięci obok wsi Michałówek, gdzie w 1939 roku podczas powietrznej walki z Niemcami zginęła załoga samolotu „Karaś”. Po przejechaniu szlaku możemy odpocząć na kąpielisku w Kącku.

 

„Szlak Nadświdrzański” – zielony: Wiązowna – Emów – Radiówek – Żanęcin – Dziechciniec – Wola Karczewska – Czarnówka – Glinianka (22,45 km).

Jedziemy wzdłuż Mieni, a potem w dużej części wzdłuż Świdra, mijając m.in. malowniczy przełom rzeki w okolicy Woli Karczewskiej. Po drodze są m.in. Przedmoście Warszawa „Góra Sobotów”, Mazowiecki Bartek – jeden z najstarszych dębów na Mazowszu, Mogiła Powstańców Styczniowych obok Mlądza, wiszący most nad Świdrem i jaz w Woli Karczewskiej.

 

„Szlak umocnień Przedmościa Warszawy” – żółty: Józefów – Emów – Zagórze –  Stara Miłosna (18,75 km).

Warto zobaczyć: Przedmoście Warszawa „Góra Sobotów”, drewniany majątek Zamajdan – Olszyny oraz schron w Zagórzu.

 

„Michałowski Łącznik” – czarny: Michałówek (0,8 km).

Szlak prowadzi przez wieś Michałówek. Łączy niebieski szlak Zagórze – Kąck z miejscem pamięci obok wsi Michałówek, gdzie w 1939 roku podczas powietrznej walki z Niemcami zginęła załoga samolotu „Karaś”.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.