Kilka klas na kwarantannie

Dotychczas szkoły w powiecie otwockim były wolne od koronawirusa, ale na przełomie września i października sytuacja zaczęła się zmieniać. Zakażenie COVID-19 potwierdzono w jednej z podstawówek i w liceum, dlatego w niektórych klasach wdrożono naukę zdalną. Zgodnie z obowiązującymi na czas pandemii zasadami to sanepid decyduje, jakie działania podjąć w szkole, gdy pojawi się w niej koronawirus. Sanepid może wysłać klasę lub kilka klas na zdalne nauczanie, nawet jeśli część uczniów jest zaszczepiona przeciwko COVID-19

Sytuacja epidemiczna w kraju pogarsza się z tygodnia na tydzień i wiele regionów przygotowuje się już na kolejną falę pandemii. We wrześniu informowaliśmy, że sytuacja w powiecie otwockim jest stabilna, a sanepid odnotował tylko kilka przypadków koronawirusa wśród mieszkańców. W szkołach wrzesień również upłynął spokojnie, ale sytuacja zaczęła zmieniać się na przełomie miesiąca. Pierwsze przypadki koronawirusa pojawiły się w Szkole Podstawowej nr 12 w Otwocku i w Liceum Ogólnokształcącym im. K.I. Gałczyńskiego. Zapytaliśmy o to dyrektorów oświaty miejskiej i powiatowej.

– W SP nr 12 dwie klasy trafiły na kwarantannę i nauka odbywała się w systemie zdalnym. Od 28 września do 7 października w tym trybie uczyła się klasa pierwsza, natomiast uczniowie klasy ósmej lekcje zdalnie mieli od 28 września do 4 października – informuje Grzegorz Michalczyk, dyrektor Oświaty Miejskiej w Otwocku. I dodaje, że inne szkoły pracują w normalnym trybie. – Dotychczas w przedszkolach nie odnotowano przypadków zachorowań na koronawirusa, żadna grupa nie przebywa też na kwarantannie. Przedszkola pracują normalnie – podkreśla Michalczyk. I zaznacza, że dyrektorzy placówek edukacyjnych znają procedurę postępowania w sytuacji, gdy w szkole pojawi się koronawirus. – Dyrektorzy mają ciągły kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Otwocku i postępują zgodnie z jej zaleceniami. To te służby decydują o postępowaniu, jeśli w placówce potwierdzi się przypadek COVID-19 – zaznacza dyrektor Oświaty Miejskiej w Otwocku.

Koronawirus pojawił się także pod koniec ubiegłego tygodnia w otwockim liceum. – U jednego z uczniów potwierdzono koronawirusa, ale większość osób nadal uczęszcza do szkoły, a na kwarantannę wysłano niezaszczepionych nauczycieli – podkreślali rodzice uczniów, którzy w piątek rano skontaktowali się z „Linią”. O sytuację zapytaliśmy Hannę Majewską-Smółkę, dyrektor Oświaty Powiatowej w Otwocku. – Dotychczas nie odnotowaliśmy żadnego przypadku koronawirusa w technikach, liceach, szkołach branżowych czy specjalnych ośrodkach w powiecie otwockim, ale w ostatnich dniach okazało się, że u jednego z uczniów LO im. K.I. Gałczyńskiego służby sanitarne potwierdziły COVID-19 – wyjaśnia dyrektor Majewska-Smółka. – Dyrekcja od razu wszczęła procedury i to sanepid ostatecznie określi, ilu uczniów czy nauczycieli trafi na kwarantannę. Prawdopodobnie cała klasa będzie musiała przez kilka dni uczyć się zdalnie – zaznacza dyrektor Oświaty Powiatowej w Otwocku.

Mimo że część uczniów i nauczycieli jest zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, większość szkół w kraju nie jest dostosowana do wprowadzenia nauki hybrydowej, która polega na tym, że część klasy objęta kwarantanną uczy się zdalnie, a druga połowa w tym samym czasie ma lekcje w szkole. 

AJka

One thought on “Kilka klas na kwarantannie

 • 14 października 2021 o 14:40
  Permalink

  Zdalne nauczanie powinno wpłynąć na poprawę nauczania. Nauczyciel w szkole robi co i jak chce, bez możliwości kontroli, na wizytacji pokaże lekcję pokazową a potem…? Uczy jak uczył, dziecko/rodzic się nie poskarży bo się boi represji, szkoły też raczej nie zmieni (bo nie ma alternatywy) i jak zwykle wychodzi, że winny jest uczeń i rodzic.
  W sumie internet też tego nie zmieni, bo komu się poskarżyć? Kuratorium? Co to da? Tylko kolejną pokazową lekcję.
  LO Gałczyńskiego, mnóstwo korepetycji, przenosiny maturzystów do Katolika, niedopuszczanie do matury rozszerzonej… tak było jeszcze w zeszłym roku, kiedy moje dziecko kończyło tą szkołę. A szkoła bardzo ambitna, bije się o rankingi, tymczasem jak twierdziła Pani Dyrektor: „dwója to przecież ocena pozytywna”. Może i pozytywna ale jak się ma do ambicji Pani Dyrektor i poziomu nauczania.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.