Kolejne rondo czeka na zieleń

Po rewitalizacji kilku rond w centrum Otwocka także rondo Żołnierzy AK IV Rejonu Otwock – Fromczyn doczeka się nowej roślinności. Miasto ogłosiło właśnie konkurs na wyłonienie firmy, która do czerwca przyszłego roku zagospodaruje zielenią rondo i jego najbliższe otoczenie

Rondo Żołnierzy AK IV Rejonu Otwock – Fromczyn to reprezentacyjne miejsce w Otwocku. Mijają je wszyscy kierowcy, którzy wjeżdżają do miasta od strony drogi wojewódzkiej nr 801. Zarośnięte iglakami wysokie rondo kilka lat temu było tłem dla kontrowersyjnej instalacji „witacza” autorstwa Anny Molskiej. Od niedawna, zwłaszcza w okresie okołoświątecznym, cieszy oczy świetlnymi dekoracjami oraz herbami Otwocka i miast partnerskich. Niestety, herby są regularnie zrywane z podtrzymujących je linek. Władze Otwocka mają jednak pomysł na poprawę wyglądu tego miejsca. 29 września miasto ogłosiło konkurs na zagospodarowanie otoczenia ronda. Chodzi zwłaszcza o teren stanowiący centralną wyspę ronda, wyspy graniczące z jezdnią i ciągiem pieszym oraz zieleń przy ciągu pieszym i sąsiednich działkach.

Według projektu wykonanego w 2019 roku zagospodarowanie otoczenia ronda ma za zadanie wprowadzenie kompozycji zieleni miejskiej charakterystycznej dla Otwocka, która poprawi estetykę przestrzeni głównych węzłów komunikacyjnych miasta. Wymagane do tego będą gatunki roślin odpornych na trudne warunki miejskie. Ich różnorodność i sezonowa zmienność mają sprawić, że zieleń będzie nie tylko ładnie wyglądać, lecz także odgrywać istotną rolę w retencji wody i poprawie jakości powietrza. Kompozycja nasadzeń będzie mieć swobodny układ, poszczególne gatunki roślin mają się przenikać, tworząc naturalistyczną rabatę.

Projektowaną roślinność podzielono na kilka charakterystycznych grup w zależności od stopnia odporności na warunki miejskie, odległość od krawędzi jezdni i funkcji, jaką powinna pełnić. Rośliny znajdujące się bezpośrednio przy skrzyżowaniu są skomponowane tak, by ich wysokość nie ograniczała widoczności kierowcom. Gatunkiem bazowym w całym założeniu kompozycji jest zimozielony krzew – sosna górska.

Fragmenty znajdujące się przy samej jezdni będą obsadzone dwoma gatunkami – wspomnianą sosną górską i mozgą trzcinowatą, uzupełnią ją rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Miejsca graniczące z ciągami pieszymi i te, które nie znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie jezdni, będą charakteryzować się większą różnorodnością gatunków roślin. Mają tu rosnąć zimozielona sosna górska, trawa rozplenica japońska oraz grupa bylin: rozchodnik okazały, kocimiętka Faassena, krwawnik pospolity i jeżówka purpurowa. Na fragmentach odsuniętych od jezdni, graniczących z przyległymi działkami, stosowane będą gatunki wyższe, stanowiące osłonę dla terenów sąsiadujących, m.in. dereń biały i miskant chiński oraz dereń rozłogowy i rokitnik pospolity. Fragment sąsiadujący z ciągiem pieszym stanowi niewielka skarpa, na której zaplanowano roślinę okrywową – bodziszek kantabryjski. Na rozległych terenach trawiastych pojawi się popularna ostatnio łąka kwietna, na którą mają składać się kwiaty i trawy.

Firmy zainteresowane wykonaniem prac mogą przesyłać oferty do połowy października. Nowa zieleń na rondo ma być gotowa do 3 czerwca 2022 roku.

SW

One thought on “Kolejne rondo czeka na zieleń

  • 13 października 2021 o 08:35
    Permalink

    gdzie znajdę jakieś informacje o tych żołnierzach z ronda?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.